Emekliler İçin Yaş Şartını Açıkta Bekleyenler İçin Memuriyete Dönebilir Mi?
Kamuajans.com - Hizmet süresi şartını tamamlayan bazı memurlar, görevden ayrılarak yaş şartını tamamlamak amacıyla memuriyetten istifa etme yolunu seçebilmektedirler. Bu şekilde memuriyetten ayrılanlar, daha sonra yeniden memuriyete dönmeyi isteyebilmektedirler.

Devlet memuriyetinden ayrılanların yeniden memuriyete girmesi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, iki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya 657 sayılı Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenlerin memurluğa atanabilmesine imkan vermektedir.

Bu itibarla, memuriyetten istifa edenler yeniden memuriyete dönmek istediklerinde;

-atanacakları sınıfta boş kadro bulunması,

-atanacakları sınıfın niteliklerini taşımaları,

-16.05.1982 tarihinden sonra memurluktan iki defadan fazla çekilmemiş olmaları (seçimler nedeniyle veya benzeri türde yasal düzenlemeler gereği olan çekilmeler ile 657 sayılı Kanuna tabi olmayan görevlerden ayrılmalar hariç)

-gerekli bekleme süresini tamamlamış olmaları,

-açıktan atama prosedürüne uyulması şartıyla, atamayı yapacak olan kurumun takdiri ile yeniden memuriyete atanabilirler.

Yaş şartını açıkta bekleyenlerin yeniden atanması

Emekli aylığı bağlanacak şekilde emekliye ayrılabilmek için gerekli bütün şartları birlikte taşımadan, memurun yaş şartını açıkta tamamlamak üzere görevinden ayrılmasının, memuriyetten çekilmeye (istifa) ilişkin hükümler kapsamında değerlendirilmesi gerekir.

Bu itibarla, emekli aylığına hak kazanabilmek için gerekli yaş şartını tamamlamak amacıyla memuriyetten istifa edenlerin yeniden memuriyete dönmesi, memuriyetten çekilmiş olan veya çekilmiş sayılanların yeniden memuriyete dönmesine ilişkin uygulama kapsamında mümkün olabilmektedir.

Bu çerçevede, emeklilik için yaş şartını memuriyet dışında tamamlamak üzere görevinden ayrılmış olanlar yeniden memuriyete dönmek isterlerse, memuriyetten ayrılanların yeniden memuriyete dönmesine ilişkin usule uygun olarak, ayrıldıkları kuruma veya başka bir kuruma bu kurumların takdiriyle atanabilirler. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Umut 10 ay önce

Sayın cumhurbaşkanımız ve başbakanımızdan emeklilikte yaş bekleyenler için sadece sgk lı çalışanların emekli edilmesini istiyoruz hükümetimiz den talebimiz bu

Misafir Avatar
umut 11 ay önce

Sayın cumhurbaşkanımız dan kalkınma projesi kapsamında emeklilik Te yaş bekleyenler için yüz de beş yada kaç yıl beleyeceksek o yılları satın alma hakkını tasın emeklilik te yaş bekleyenler için