Emekli Olup Yaşı Bekleyen Memur Sağlık Yardımından Nasıl Yararlanır?

Kendilerine emekli aylığı bağlanması için gerekli hizmet süresi şartını (prim ödeme gün sayısı) taşıdıkları halde, aranan en alt yaş sınırına ulaşamamış kamu görevlilerinden bazıları emekliye ayrılarak, emekli aylığı bağlanması için gerekli yaş şartını bekleme yolunu seçebilmektedirler.

Hizmet süresi yeterli olmakla birlikte gerekli yaş şartını taşımadan emekli olanlara, yaş şartını tamamlamadan emekli aylığı ve emekli ikramiyesi ödenmemektedir. Öte yandan, bu şekilde emekli olanlar, yaş şartını tamamlayıncaya kadar geçecek sürede sağlık yardımından yararlanma konusunda da sıkıntı yaşayabilmektedirler.

Yaş şartını tamamlamayı bekleyen emeklilerin sağlık yardımı

Emekli aylığı bağlanan kamu görevlileri ve bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık yardımından yararlanmaya da hak kazanmaktadırlar.

Öte yandan, emekli aylığı bağlanmaya hak kazanmadan, hizmet şartını tamamlayıp yaş şartını tamamlamadan emekliye ayrılanların (ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin) sağlık yardımından yararlanabilmesini ise Sosyal Güvenlik Kurumu bazı hallerde uygun görmektedir.

SGK’nın uygulamalarına göre, emekli olup yaş şartının dolmasını bekleyenlerden;

-Bekleme süresi içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışmayanlar, bekleme süresinde sağlık sigortası primlerini SGK’ya ödemeleri şartıyla sağlık yardımından yararlandırılmaktadır. Prim ödemeyenler ise bekleme süresinde sağlık yardımından yararlandırılmamaktadır.

-Bekleme süresi içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışmaya başlayanlar, ücretlerinden gerekli primler kesileceğinden, ayrıca prim ödemelerine gerek olmaksızın sağlık yardımından yararlandırılmaktadır.

Sağlık yardımından yararlandırılmama

Emekli Sandığı iştirakçisi olarak görev yapmakta iken hizmet yılı şartını tamamlayıp yaş şartını tamamlamadan görevinden ayrılanlardan, yaş haddinin dolmasını beklerken çalışmadığı ve prim ödemediği için SGK tarafından sağlık yardımından yararlandırılmayanlar (kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için) konuyu dava konusu edebilmektedirler.

Açılan bir davayı temyiz aşamasında görüşen Danıştay 11. Dairesi, hizmet süresi şartını tamamlayıp yaş şartını dolurmadan emekliye ayrılanların prim ödemelerine gerek olmaksızın sağlık yardımından yararlanmaları gerektiğine hükmetmişti. Söz konusu Kararda;

-Emekliliğin hukuki nedeni ne olursa olsun, (istek üzerine, kadrosuzluk, yetersizlik, disiplinsizlik, yaş haddi) statü emeklilik statüsüdür. 5434 sayılı Kanunda öngörülen yaş haddini tamamlamadan emekli aylığı alınamayacağı hususu, davacının emeklilik statüsünü etkilememektedir. 5434 sayılı Kanunda sağlık karnesi verilebilmesi için emekli aylığı bağlanması koşulu öngörülmüş ise de, burada amaçlanan husus, emeklilik statüsünün kazanılmış olmasıdır. Yaş şartını tamamlayıncaya kadar davacıya emekli aylığı bağlanamayacak olmasının, ilgilinin emeklilik ve emekli aylığı alma hakkını kazanmadığı anlamına gelmeyeceği,

-Kişiye emekli aylığı bağlanmış olmasının emeklilik statüsünü kazanmanın koşulu olmadığı hususu göz önüne alındığında, emekli aylığı bağlanmamış olmakla birlikte emekli statüsünde bulunan ve Sandık sağlık yardımından yararlanabilmek için gerekli kesenekleri ödeyerek kendisine düşen sorumluluğu yerine getirmiş olan davacının, kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarının Sandık sağlık yardımlarından yararlandırılması gerekirken bu konudaki talebinin reddedilerek, sosyal güvenlik yönünden sağlık yardımından yoksun bırakılmasında hukuka uyarlık bulunmayacağı

şeklinde değerlendirmelerde bulunulmuştur.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.