Ek Zam Artık Kaçınılmazdır
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ''Temel gıda maddelerine ve birçok şeye ciddi zamlar geldi. Gıda enflasyonu TÜİK rakamlarına göre yüzde 30 ama çarşıda yüzde 50’den fazla. Ek zam artık kaçınılmazdır

Dört kişilik bir ailenin asgari harcamaları 6 bin 521 TL. Her ay düzenli olarak bu araştırmaları yapıyoruz. Bir yolda harcamalar bin 53 TL arttı. Çalışanların reel kayıpları 600 TL’yi aşkın.

2018 yılında yaşanan kayıpların telafisi için ek zam istiyoruz. Bu artık kaçınılmazdır. İnsanlar geçinemez duruma geldi. Bu talep emin olun piyasayı da canlandıracak. Memura, emekliye, asgari ücretliye bir artış şarttır.

Enflasyon miktarlı kadar verilecek zam “0” zam demektir. Refah payı uygulamasına geçilmelidir. Kalkınmadan büyümeden memurlar emekliler de pay almalıdır. 2019 toplu sözleşmesinde bunu yine gündeme taşıyacağız.

İlkeli ve kararlı duruşumuz karşısında bazılarının yaptığı ayak oyunları boşa çıkacak. Biz hak mücadelesi verirken bir taraftanda vatan millet meselelerine kafa yoruyoruz. Masaya oturanların sürekli memura kaybettirdikleri ortada.

Biz sendikacılığın gereğini yaparken diğer konfederasyonun böyle bir derdi yok. Attıkları imzalardan haberleri yok. Ama biz onların yaptıkları herşeyi kamu çalışanlarına anlatacağız. Memura nasıl kaybettirdiklerini bıkmadan usanmadan anlatacağız.

Zamanında hakem kuruluna önerdikleri akademisyen bile gitti hükümetin teklifine evet dedi. Sendikacı uyanık olur, işini iyi yapar. Üzerimizde milyonların hakkı var. Sorumluluklarımız var.

16 yılda bir sendika 40 bin üyeden 1 milyona ulaşıyorsa burada bir tuhaflık vardır. Uluslararası alanda bile bunların karşılıkları yok. Bunları “bağımsız değilsiniz” diye kabul dahi etmiyorlar.

Biz kırıp dökmeden, sendikacılık nasıl yapılır bunu gösteriyoruz. Yepyeni bir yol açtık sendikacılıkta ve herkes bunu görüyor.

Bizi masada istememe nedenleri belli, yaptıkları pazarlıklara kimse şahit olmasın istiyorlar. Onların gücü bizi masadan kaldırmaya yetmez, orada kanun var. O masada olacağız kamu çalışanlarını temsil edeceğiz. 

“Çalışanların Lehine olan bütün kararları destekleriz”  diyoruz ama bunlar masada kimse olmasın istiyorlar. Kimse kusura bakmasın. Biz o masada hak arıyoruz, iki günde imza atıp kalkmak ne demek?

Kendi beceriksizliklerini farklı işlerle kapatma peşindeler ama kamu çalışanları bunlara derslerini verecek. Malum-Sen’i artık yakanızdan düşürün. Bizimle saf tutarak mücadeleye devam etmeli memurlar.

Verin bize yetkiyi eğer bu işin hakkını veremezsek alın bizden de yetkiyi. Ülkemizin geldiği nokta sendikal ayrımcılığı taşıyacak bir nokta değil. Sn. Cumhurbaşkanı’na da ifade ettim bunu. Türkiye’nin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var, ayrışmaya değil.

Yeniden değerleme oranı yüzde 23 olurken, memura yüzde 9 kabul edilebilir mi? 2002’den beri yıl sonlarında enflasyon hep düşük çıkmış, eğer bunun altında farklı düşünceler var ise bu yakışık almaz.

Gelir dağılımında ciddi adaletsizlik var. Bunun düzeltilmesi gerekli. Dengesizlikler giderilmeli. Dar ve sabit gelirliler geçim sıkıntısı çekerken diğer taraftan milyoner sayısı artıyor. Bu nasıl iş?

VERGİ dilimi konusu kayıplarımızı daha da artıran bir başlıktır. Ocak ayında aldığı maaştan 780 TL daha aşağı maaş alan çalışanlarımız var. Yarın KPDK’da gündeme getireceğim. Çok adaletsiz bir vergi dilimi var. Derhal çözülmeli.

3600 ek gösterge konusunda çalışmamızı yaptık. Sn. Kalaycı TBMM’ye taşıdı. Verilen sözler hayata geçirilmeli. Siyasi partiler bu konuda mutabık. Tüm kamu çalışanlarını kapsamalı ve hayata geçirilmeli.

İnsanlar emekli olmak istemiyor ve bekliyor. Ek gösterge çıkmış olsa insanlar emekli olacak istihdam alanı açılacak. Yapılması zor değil. Rahatlıkla çıkarılabilir

Sözleşmeliler konusunda Türkiye Kamu-Sen olarak her platformda mücadele ediyoruz. 150 bin sözleşmeli çalışan umutla bekliyor. Daha önce kadro verildi yine verilebilir. Bu insanlar perişan. Aileler parçalanıyor. Mağduriyetler var.

Bu ülkede hakkaniyetli bir sistem olsun istiyoruz. Görevde yükselmelerde adaletsizlik var. Mülakat ucube bir sistemdir. Derhal kalkmalıdır. Liyakat ve ehliyet konusunda hassas olunmalı. Türk devletlerine bakın hepsinde devlette adalet esas alınmıştır.

Emaneti ehline verin diyen bir dinin mensubuyuz. Yanlış tercihlerle bu işler yürümez. Hakkaniyetli bir sistem, eşit şartlarda yarışan İnsanlar olacak. Güvenlik soruşturmaları ile devlete sızmaya çalışanları ayıklarsınız.15 Temmuz’dan dersler çıkarılmalı.

“Andımız’la ilgili verilen kararı tanımıyorum”ne demek? Rahip konusunda da tanımasaydın o zaman kararı. Mahkeme kararına uyulmalı ve Andımız yeniden okutulmalı. Milli şuuru yüksek nesiller yetişmeli. Bu karar onanmalı ve bu tartışma artık bitmeli.

KPDK toplantısında bürün sorunları gündeme taşıyacağız kimsenin şüphesi olmasın. Sosyal adaletin tesisi için mücadele vereceğiz. Birileri yozlaştırmamak çalışsada biz işimiz olan sendikacılığı en iyi şekilde yapacağız.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
kemal 6 ay önce

memur sen sabah akşam turban yıyor..

Misafir Avatar
Adalet 6 ay önce

Hükümet bırakın ek zam vermeyi normal zammı dahi düşürse memur-sen'e bağlı sendikalar ve üyeleri gıkını çıkartmaz. Arkadaşlar yetkisiz ve etkisiz ya.