Ek Gösterge Ve Makam Tazminatında Özellikli Durumlar
En yüksek makam tazminatı ve ek göstergeyi kimler almaktadır?


En yüksek devlet memuru olarak bilinen Başbakanlık Müsteşarı'ndan ek göstergesi daha yüksek kamu görevlileri bulunmaktadır. Genel Kurmay Başkanı hem ek gösterge hem de makam ve temsil tazminatı olarak 1 numaradır. Genel Kurmay Başkanı'nın ek göstergesi 9000, makam tazminatı göstergesi 30.000, temsil tazminatı ise 30.000'dir.
Emeklilikte makam tazminatını hak etmek için ne kadar süre çalışmak gerekir?


5434 sayılı Kanun'un ek 68'inci maddesine göre; makam tazminatı ile yüksek hakimlik tazminatı ödenmesini gerektiren görevlerde toplam 2 yıl bulunduktan sonra emekliye ayrılanlara makam veya yüksek hakimlik ve temsil veya görev tazminatları bulundukları en üst görevleri esas alınarak ödenmektedir.
Örnekle konuyu açıklamak gerekirse; A şahsı 1 yıl 9 ay daire başkanı ve 4 ay genel müdür olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrılmışsa bu kişi toplamda 2 yıllık süreyi doldurduğu için en yüksek makam tazminatı olan genel müdürün makam tazminatı olan 7000 göstergenin karşılığını emeklilikte alınacaktır.
6 ay makam tazminatlı görevlerde çalışmanın bir anlamı var mı?


En çok sorulan sorulardan birisi de makam tazminatlı görevlerde 6 ay çalışmanın bir karşılığının olup olmadığıdır.
Konuyu örneklerle açıklamak gerekirse; 6 ay daire başkanı olarak görev yapan bir kişi 1'inci dereceli uzman kadrosuna atanırsa daire başkanının makam tazminatını 657 sayılı Kanun'un ekinde yer alan IV sayılı Makam Tazminatı Cetveli'nde yer alan; 5, 6 ve 7'nci sıralar ile 8'inci sıranın (a), (b) ve (c) bentlerinde yazılı kadro ve görevlerde fiilen altı ay çalıştıktan sonra bu kanunun 43'üncü maddesinin 'B' bendinin üçüncü paragrafında belirtilen kadro ve görevlere atananlar 2000 göstergenin karşılığı makam tazminatını almaya devam edecektir. Toplamda da iki yıllık süre fiilen bu görevlerde çalışma olmuşsa emeklilikte 2000 göstergenin karşılığı tutar alınacaktır.
Bir ay bile çalışanların makam tazminatı aldıkları doğru mudur?


Makam tazminatına emeklilikte hak kazanabilmek için toplam iki yıllık çalışma gerekmekle birlikte 5434 sayılı Kanun'un geçici 208'inci maddesiyle getirilen bir istisna ile bir ay dahi çalışması olana makam tazminatı ödemesi yapılmıştır. Buna göre;Bu kanunun yürürlük tarihinden önce görevleri sona ermiş olanlar için kanunun ek 68'inci maddesinde söz konusu edilen makam tazminatı, yüksek hakimlik tazminatı ile temsil tazminatı ödenmesinde iki yıllık görev süresini doldurma şartı aranmaz. Ancak bu hüküm 92'nci madde kapsamına girenler hakkında uygulanmaz.
Bu kanunun2/2/2000 tarihinde yürürlüğe girdiği düşünüldüğünde bu tarihten önce makam tazminatlı görevlerde bulunanlardan görevleri sonra ermiş olanların görev süresine bakılmaksızın makam tazminatı ödemesi yapılacaktır.
Ek göstergeden yararlanmak için 6 ay şart mıdır? İstisnaları var mıdır?


Yüksek ek göstergeli bir göreve atananın söz konusu ek göstergeyi hak etmesi için normal şartlar altında en az 6 ay çalışması gerekmektedir. 5434 sayılı Kanunun ek 73, ek 67 ve ek 48'inci maddeleri birlikte değerlendirildiğinde; yüksek ek göstergeyi emeklilikte kazanmak için en az 6 ay bu görevi yapmak gerekmektedir.
Ahmet Ünlü..
YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yeni Şafak 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ŞUBE MÜDÜRÜ 2 yıl önce

şube müdürlerinin sesini duyan yok!Bu ülkede müdür olmak günah oldu.Emekli olunca maaşı yarı yarıya düşen ve düz memurla aynı emekli maaşını alan tek unvandır.Binlerce ilçe müdürü, valilik müdürü, şube müdürü bu yüzden emekli olamıyor ve 65 yaşına kadar çalışmak zorunda bırakılıyorlar.Neden bu insanları müdür yaptınız o zaman neden?Yaptınız ise itibarlarını iade edin yani...