Düşük Ek Göstergeli Göreve Atamada, Yüksek Ek Göstergeden Emekli Olmak İçin Ödenecek Miktar
1 Ekim 2008 tarihinden önce 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi bir göreve başlamış olan Devlet memurlarının emeklilik bakımından ek göstergeye hak kazanmaları hususu bu Kanunun ek maddelerinde (67 ve 73 üncü maddeler) düzenlenmiştir. Ancak, bu düzenlemeler mülga olmalarına rağmen, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 4 üncü maddesi uyarınca ilgilileri hakkında uygulanmaya devam etmektedir.

Daha düşük ek göstergeli görevlere atananların emeklilik ek göstergeleri


5434 sayılı Kanunun (mülga) Ek 67 nci maddesindeki düzenlemeye göre, Emekli Sandığı iştirakçilerinin, daha önce bulundukları görevler için belirlenen ek göstergelerden daha düşük ek göstergeli ya da ek göstergesiz bir göreve atanmaları durumunda, emeklilik bakımından yüksek olan ek göstergeden (önceki göreve ilişkin) yararlanabilmeleri bazı şartların varlığı halinde mümkün olabilmektedir.
Kanundaki düzenlemeye göre, daha önceki bir görevden dolayı yararlanılan ek gösterge rakamı ile halen bulunulan göreve ilişkin ek gösterge rakamı arasında fark varsa (ek gösterge düşmüşse), bu farktan kaynaklanan kesenek ve kurum karşılık tutarının tamamının ilgili personelin aylığından kesilmesi durumunda, emeklilik bakımından yüksek olan ek gösterge uygulanacaktır.
Ancak, kesenek ve kurum karşılığının tamamının ilgilinin aylığından kesilmesi suretiyle yüksek olan ek göstergeden emeklilik bakımından yararlanılabilmesi için, ilgili personelin yüksek ek göstergeli görevde en az altı ay (altı kesenek) süreyle görev yapmış olması gerekiyor. 6 ay çalışmadan, düşük ek göstergeli görevlere atananların emeklilik haklarında ise atanmış oldukları göreve ait (düşük) ek gösterge esas alınır. (bu husus, belediye başkanlığına seçilen veya atananlar hakkında bazı hallerde uygulanmıyor)
Eski görevin yüksek olan ek göstergesinden emeklilikte yararlanmak için ödenecek aylık miktar


Eski Ek Göstergeniz
Yeni Ek Göstergeniz
Eski Ek Göstergenizden emekli olabilmek için ödemeniz gereken aylık ilave kesenek miktarı *
6400
3600
279 TL
6400
3000
512 TL
6400
2200
542 TL
3600
3000
233 TL
3600
2200
263 TL
3000
2200
30 TL

*2017 yılının ikinci altı aylık döneminde ödenecek aylık kesenek farkı miktarı.

Memurunyeri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.