DMK’nın 45.Maddesi Kapsamında 3 Üst Dereceye Atanmanın Memura Etkisi

İlk dört derece dışındaki kadrolara kurum içinden ya da başka kurumlardan naklen atama yapılırken, gerekli şartları taşıyan memurların, kazanılmış hak aylık derecelerinin 3 dereceye kadar üstünde olan derecelere ait kadrolara atanması mümkündür.



Memurlar, kazanılmış hak aylık seviyelerinin 3 dereceye kadar üstündeki derecelerdeki kadrolara atanabilmekle birlikte, bu şekilde atanmanın etkileri bekledikleri gibi olmayabilmektedir.

3 üst dereceye kadar olan derecelerdeki kadrolara atanma

Kurumlara ait 5 ve daha alt (5-15) derecelerdeki kadrolara, kazanılmış hak aylık derecelerinin üç üst derecesinden fazla olmaması şartıyla, gerekli şartları taşıyan memurlar atanabilmektedir.

Bu şekilde atama yapılabilmesi için;

**Atama yapılacak derecenin, ilgili memurun öğrenim durumu itibariyle yükselebileceği derecenin üstünde olmaması gerekir.

**Atama yapılacak kadro derecesine yükselmek için gerekli nitelikleri taşıyan memur bulunmaması gerfekir.

**Atanacak memurun hizmet sınıfının, atama yapılacak kadronun hizmet sınıfı ile aynı olması gerekir.

Bu şekilde atanmanın memura yararı

Örneğin, kazanılmış hak aylık seviyesi 9/3 olan bir memur 657 sayılı Kanunun 45 inci maddesi kapsamında 3 derece üst bir kadroya (6 ncı derece kadro) atandığında;

**Aylığını, bulunduğu kadro unvanında kazanılmış hak aylık seviyesi olan 9/3’e göre almaya devam eder.

**Kademe ilerlemesi ve derece yükselmelerini, kazanılmış hak aylık seviyesi olan 9/3’e göre yapmaya devam eder.

**Bulunduğu kadro unvanında atandığı 6 ncı dereceyi kazanılmış hak olarak kazanmaz. Kazanılmış hak aylığı bakımından 6 ncı dereceye ulaştığında bu dereceye hak kazanır.

Özetle, bu şekilde atanmanın memurun özlük haklarına ilave bir katkısı olmaz.


memurunyeri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.