Dışişleri Bakanlığı Türk Uyruklu Yurtdışı Sözleşmeli Personeli Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Seslendi!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN'A SESLENİYORUZ

Dışişleri Bakanlığı'na bağlı yurtdışı teşkilatlarında, dünyanın 176 farklı ülkesinde ve 236 değişik temsilcilikte sayıları 1700'ü aşkın Büyükelçilik, Başkonsolosluk, Daimi Temsilciliklerde görev yapan 4/B Sözleşmeli Personel statüsüne haiz çalışanlar 6 yılı aşkın süreden beri, tavan artırımı, zam, iyileştirme, maaş dengeleme veya bölgesel düzenleme gibi farklı zam kalemlerin hiçbirini alamamıştır. Hatta Türkiye'de ki memurlara düzenli ve otomatik olarak verilen 3+3/4+4 gibi zamlardan bile mahrum tutulmuştur.

Yurtdışı sözleşmeli personel kamu genelinde 350.000 civarında sözleşmeli personel kadroya alındığı halde, 1700 Türk Uyruklu Yurt Dışı Sözleşmeliler maksatlı olarak kadro dışı bırakılmıştır.

4/A statüsünde sürekli görevle yurt dışına atanan tüm bakanlık memurlarına rutin bir takvime bağlı olarak düzenli halde zam yüksek oranlarda zam yapılmaktadır. Sözleşmeli personele ise keyfiyete bağlı olarak istenirse zam yapılmaktadır.

4/A statüsünde sürekli görevle yurt dışına atanan tüm bakanlık memurlarına ve diğer kurumların memurlarına Yurtdışı Kira Katkısı adı altında ek ödeme yapıldığı halde, sözleşmeli personele söz konusu yardım yapılmamaktadır.

4/A Statüsünde sürekli görevle yurt dışına atanan tüm bakanlık memurlarına ve diğer kurumların memurlarına Aile ve Çocuk Yardımı olarak hak sahibi her çocuk için 150 Euro, çalışmayan eşe 300 Euro ödenirken, (evli ve iki çocuklu, eşi çalışmayan bir memur 600 Avro tutarında aile yardımı alırken) sözleşmeli personele (4/B) yurt içinde görevli memurlara ödendiği gibi 21-44 TL çocuk parası, çalışmayan eşe ise 112 TL olarak ödenmektedir.

4/A statüsünde sürekli görevle yurt dışına atanan tüm bakanlık memurlarına ve diğer kurumların memurlarına Sıla Bileti adı altında bir ek ödeme daha yapılmaktadır. Yıllık izine gelerek aile ve akrabalarının görmeleri için her 2 yılda bir bedava Sıla Bileti hakkı tanınan memurlar (4/A), gidiş dönüş uçak bileti devlet tarafından karşılanmaktadır. Fakat aynı misyonda görev yapan ve aynı şekilde vatan hasreti çeken sözleşmeli personelin (4/B) böyle bir hakkı yoktur.

4/A statüsünde sürekli görevle yurt dışına atanan tüm bakanlık memurlarına ve diğer kurumların memurlarına Harcırah-Yolluk, atanan şahsa ve tüm aile bireylerine ait uçak biletleri devlet tarafından ödenmekte, ayrıca 3 peşin maaş avans verilmektedir. Fakat sözleşmeli personel bu nimetten de yoksun bırakılmış ve kapsam dışında tutulmuştur.

Türkiye'de doğum yapmış kadın çalışanlara ilk altı ay için 3 saat Süt İzni veriliyorken, yurtdışı sözleşmeli kadın personele günlük 1,5 saat süt izni verilmektedir. Bu da personel arasında ayrımcılığa neden olmaktadır.

YSP den yapılan vergi, SGK gibi kesintiler en yüksek tavandan olmasına rağmen, emeklilikte ve iş sonu tazminatına gelince hesaplamalar Türkiye'deki en düşük memur katsayısına göre yapılmakta ve büyük bir hak kaybına neden olmaktadır.

Yabancı uyruklu Büyükelçilik çalışanlarına, dini bayramlarında Noel veya Nevruziye ikramiyesi adı altında 13. Bir maaş ödenmekte, iş sonu tazminatları muntazaman işçi gibi ödenmektedir. Fakat Nevruz aslen Türklerin bayramı olduğu halde, Türk uyruklu çalışanlara 13. bir maaş tutarında ikramiye de ödenmemektedir. Yabancıların dinine ve Noel'ine itibar edip, ihtimam gösteren devletimiz, aynı nimeti Türk uyruklu personele layık görmemektedir.

Kamuda geçen sürelerin sayılması ile ilgili 13.02.2011 tarih ve 6111 sayılı kararı ile unvan değişikliklerinde geçmiş hizmetler sayılmamakta ve kendini geliştirip bir üst unvana geçebilecek personele yeni işe girmiş muamelesi yapılarak en düşük maaş verilmektedir. Bu da geleceğini planlamak isteyen, kalifiye sözleşmeli personel için adil olmayan bir durumdur.

1979 yılından bu yana sadece 1 madde ile güncellenen ve birçok maddesi, yerel idare mahkemeleri ve Danıştay dairelerince iptal edilen, yürütmesi durdurulmuş, hatta Sözleşmeli Personel Çalıştırma Esaslarıyla da bağdaşmayan, çağdışı kalmış ve günümüzün ihtiyaçlarını karşılayamayan 1978 model Tip Hizmet Sözleşmesi ile çalışılmaktadır. Sözleşme toplam 25 maddeden ibarettir ve 19 maddesi çalışanı işten çıkarmakla alakalıdır. Sözleşmeler 1 yıllık olarak düzenlenerek çalışan personel her an işinden olma endişesi, stresi ve korkusuyla görev yapmakta ve her yılsonu geldiğinde sözleşme yenilememe korkusu yaşamaktadır.

Sürekli görevle atanan bir memur, sözleşmeli personelin 3-4-5 veya 6 katı fazla maaş almaktadır. Sözleşmeli personele (4/B) Yurt dışında çalışmak, yaşamak, çocuk okutmak, kira ödemek ve yaşamı idame ettirmek için 4 B sözleşmeli personele ödenen düşük ücretler yeterli ise, sürekli görevle atanan memurlara ödenen kat ve kat fazla ücretlere ve diğer ek imkanlara ne gerek vardır. Eğer memurlara yapılan yüklü ödemeler ve ek imkanlar bir ailenin hayatını idame ettirebilmesi ve ülkesinin onurunu koruması için illa ki, gerekli ise sözleşmeli personel neden düşük miktarlarda, tüm ek ödemelerden muaf çıplak maaş ödenmekte ve diğer tüm imkanlardan mahrum bırakılmaktadır.

Nerede bir haksızlık, nerede bir adaletsizlik var ise, üzerine giderek adeta mazlumların umudu olan Adaleti ve Hakkaniyeti ile tüm kamu görevlilerinin özlük haklarının düzeltilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yoğun bir şekilde çaba gösteren siz Cumhurbaşkanımızın, bizim de sesimizi duyup çare olacağınıza inancımız tamdır.

Dünyanın dört bir yanında misyonlarımızda özveriyle çalışan, unutulmuş biz Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Sözleşmeli çalışanlarına göstereceğiniz ilgiden dolayı şimdiden teşekkür eder, minnet ve şükranlarımızı sunarız.

BÜRO MEMUR-SEN YURTDIŞI TEMSİLCİLERİ 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hüseyin çoruhlu hollanda 11 ay önce

20.08.1953. Doğum tarihim ve son yolım . Kaç yoldor tavandayız diye artış olmadı madem tavan vardı yollarfır neden tavanın altında çalıştırıldık bu fark üçretleri nerelere harcsndı zam olursa geriye dönük vereceklermi ve de ayrıca korkum emekli maşın yüksekliğinden dolayyı rahstsız oldn kısksnanlar göxü var emekli olunca maşı ızı slmaya zamanımız huzurlu şekilde harcımak nasip olacakmı kıskananların gözü emeklilik günlerinde rahatsız edermi . Ya nasip diyelim olsa daha iyi olur olmasada Allahtan sağlık filerim .

Misafir Avatar
Mustafa Türkmen 12 ay önce

Arkadaşlar bu "ilenme"15.06.2017 tarihinde yapılmış bugün 19.11.2017 yani tam tamına 5,ay dört gün geçmiş.Ne değişti?neyin değişmesini bekliyorsunuz.Bakanların bile sözlerinin arkasında durmadığı bir teşkilatta bin bilme kaç küsür sözleşmelinin derdi heç kimsenin umuru değil.Sayın Cumhurbaşkanına arz edeceklerki oda gereğini yapacak.Arzı kim yapacak?Ben biliyorum amma söylemeyim.
Sendika genel başkanı ne yapıyor gelecek seçime yatırım.Okula verilip ipdal edilen alimin adını nasıl silerler diye onun peşinde.
Yani ben derimki aldığınız maaşa şükredin.Çünkü YSP Bakanlığın ve devletin ÜVEY evladı bile değil.

Misafir Avatar
Ekrem atlihan 1 yıl önce

Sayın Cumhurbaşkanım,yurtdışı sözleşmeli personelin yıllardır uğradığı haksızlıklara dur demeniz için yardımınızı bekliyor,hak ve adaletli bir düzenin yerine gelmesi zatihalinizin müdahalesi olacağına inanıyorum.Saygılarımla

Misafir Avatar
Salih Çalışkan 1 yıl önce

Yurtdışı Sözleşmeli Personeli tam 6 yıldır maaşlarında tek kuruş artış yapılmamıştır. Umarım Sayın Cumhurbaşkanımız sesimizi duyar ve bu haksızlığa bir dur der.