Dil Bilen Memura Ödenen Tazminatın 2018 Yılı Miktarı
Kamuajans.com - Aylık katsayısının 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak %4 oranında artacak olması, bu katsayı kullanılarak hesaplanan Yabancı Dil Tazminatı miktarını da etkileyecek. Bu etki, yabancı dil tazminatından yararlanan kamu çalışanlarının aylık net ücretlerinde “1,02 TL -  4,90 TL” aralığında artış şeklinde olacak.

Yabancı dil tazminatı

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) 50 ve üzeri puan alanlara, aldıkları puanlara ve yabancı dil bilgilerinde görevleri sırasında yararlanma durumlarına göre denk gelen gösterge rakamlarının o dönem için geçerli aylık katsayısı ile çarpımı suretiyle bulunan tutarda, her ay yabancı dil tazminatı ödeniyor. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesintisi yapılıyor.

Kamu personelinin görevi sırasından yabancı dil bilgisinden yararlanılıp yararlanılmadığı, ilgili personelin atamaya yetkili amirinin vereceği onayla belirlenirken; hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetlerinde yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), mütercim ve tercümanlar, üniversite öğretim elemanları ve öğretmenler için ise herhangi bir belirlemeye ihtiyaç duyulmadan yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanıldığı kabul edilmektedir.

Tazminat ödenen diller ve dil bilgi seviyeleri

Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dilleri için yabancı dil tazminatı ödeniyor.

ÖSYM; Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez, diğer diller için ise yılda en az bir kez Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapmak suretiyle ilgililerin yabancı dil bilgi seviyesini belirlemektedir. 

Yabancı dil tazminatının aylık net miktarı (2018 yılının ilk altı ayında)

Personel

YDS puanına göre
Dil Tazminatının aylık net miktarı

(A) Düzeyi
(96-100 puan)

(A) Düzeyi
(90-95 puan)

(B) Düzeyi
(80-89 puan)

(C) Düzeyi
(70-79 puan)

Yabancı dil bilgisinden
yararlanılan personel

127 TL (5 TL artış)

95 TL (4 TL artış)

64 TL (2 TL artış)

32 TL (1 TL artış)

Diğer personel

80 TL (3 TL artış)

80 TL (3 TL artış)

53 TL (1TL artış)

27 TL (1 TL artış)


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ncm 12 ay önce

İngilizce öğretmenine İngilizce biliyor diye ekstra paran veren traji komik ülke, devlet, hükümet.. ne dersen de... ayıp yani.. matematikçiye trigonometri, fizikçiye momentum, kimyacıya endotermik reaksiyon, edebiyatçıya namık kemal, Türkçeciye özne biliyor diye eksstra para veriliyor mu.., verilir mi.. işte bu da öyle... kaldırın bu komediyi artık.. bizi her halinizle beşinci dünya ülkesi gibi gösstermeye yeminiz mi var...

Misafir Avatar
Mehmet hoca 12 ay önce

Yahu Ingilizce ogretmeniyim, 95 puanim 3 kurus para veriyolar. Adam degilim gozlerinde

Misafir Avatar
EBS'li 12 ay önce

Bizim başkanın kazanım dediği bu galiba...

Misafir Avatar
dil tazminatı 12 ay önce

zaten sınava başvuru ücreti 80 tl civarında