banner220

Cuma Günü İşe Kravatlı Gidilecek
Kamuajans.com - Devlet memurlarının kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak mecburiyetinde oldukları ile belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davrananlar hakkında UYARMA cezası ve bu durumun tekerrürü halinde KINAMA cezası verileceği, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir.

Kanunun kılık ve kıyafete ilişkin hükümlerine istinaden çıkarılan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik”te ise, kamu çalışanlarının kılık ve kıyafetlerinin nasıl olacağına ilişkin usul ve esaslar belirlenirken, erkek memurlar için kravat takma zorunluluğu da getirilmiş, ancak yaz döneminde kravatın takılmayabileceği belirtilmiştir.

Yönetmelik; “Yaz döneminde personelin kılık, kıyafeti 15 Mayıs -15 Eylül tarihleri arasında uygulanır. Yaz kıyafetleriyle ilgili hususlar bakanlık merkez teşkilâtında ilgili Bakanlarca; illerde, yapılan hizmetin mahiyeti ve çalışılan yerin iklim ve coğrafik özellikleri göz önünde tutularak Valilerce tespit edilir.” derken, bu Yönetmelik uyarınca çıkarılan Başbakanlık Genelgeleriyle de yaz dönemi kıyafet uygulamalarına ilişkin açıklama yapılması yoluna gidilebilmektedir.

(Konuya ilişkin yeni bir Genelge çıkarılmadığı takdirde) Halen yürürlükte olan 2007/14 sayılı Başbakanlık Genelgesine göre, yaz kıyafeti uygulaması;  makam odalarına giriş ve çıkışlar dahil olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırılması şeklinde uygulanıyor.

Kravat takma zorunlu oluyor

Memurların kılık ve kıyafeti konusunda yaz dönemi uygulamasının sona ermesiyle, erkek memurların görevleri sırasında kravat takması, 15 Eylül 2017 Cuma günü mesai başlangıcından 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü mesai bitimine kadar zorunlu hale gelecek.

Yürürlükte olan Genelge 

(26 Mayıs 2007 tarihli ve 26533 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.)

Başbakanlıktan

Konu: Kılık ve Kıyafet.

GENELGE

2007/14

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin kılık ve kıyafeti ile klimaların ayarlanmasına yönelik hususlar 2006/14 sayılı genelge ile belirlenmişti.

Hava sıcaklıkları ile ilgili tahminler dikkate alınarak; sıcaklıkların bunaltıcı düzeylere yükselmesi nedeniyle çalışma koşullarında oluşabilecek olumsuzlukların giderilmesi, hava şartlarından kaynaklanabilecek verimlilik azalışının önlenmesi ve küresel ısınma etkilerinin azaltılması amacıyla Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte belirtilen hususlar da dikkate alınarak bakanlıklar ve valiliklerce;

1.Bölgelerin iklimi ve çalışma ortamları dikkate alınarak, 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında makam odalarına giriş ve çıkışlar dahil olmak üzere ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırılması,

2.Önemli miktarlarda elektrik tüketimine neden olan klimaların 22-24 dereceye ayarlanması, hususlarında gereken tedbirler alınacaktır.

24 Haziran 2006 tarihli ve 26208 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanmış bulunan 2006/14 sayılı genelge yürürlükten kaldırılmıştır.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.  

Recep Tayyip ERDOĞAN

Başbakan 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
musa 11 ay önce

yorumları okuyunca gülüyorum.21. yy da eğer kıyafet düzenlemeyle dünya ükeleri arasında ilk üçe girilecekse üniforma bile giyerim ama maalesef bu işler kılık kıyafetle uğraşmakla olmuyor. bizler beyinleri çalıştırmak ve geliştirmekle uğraşalım kıyafetle değil

Misafir Avatar
TUNÇ06 11 ay önce

Bu yasa uygulanıyor mU??..öğretmenlerin kılık kıyafete uydukları var da ...içler acısı bir durum var diye düşünüyorum.

Misafir Avatar
Akl-ı Selim 11 ay önce

Haber uydurup algı oluşturmayın. Yeni biŕşey gibi sunmayın. G....den kural çıkarıp kafa bulandırmayın

Misafir Avatar
Marifet 11 ay önce

Atmayın kafadan yönetmelikte ceket yazmıyor .Gömlek kravat var . Karşılıklı anlayışla bunlarda aranmazken neden bunu kaşıyorsunuz ?

Misafir Avatar
Adem 11 ay önce

Şaka di mi.yok herşey serbest de.hani nedreyse millet şortla gelmekte.taytlar..kotlar giyilirken...

Misafir Avatar
Güldüm 11 ay önce

Yine güldürdünüz beni... memurlar bir metre sakal ve şalvar sarıkla bermuda şortla okula geliyor... eskiden yalova kaymakamı vardı..