Bütün Memurluklar İçin Güvenlik Soruşturması Geldi!
Kamuajans.com - 29/10/2016 Tarih 29872 Sayılı (676 Karar Sayılı) Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamesi’nin 74. Maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48. Maddesince belirlenmiş olan memurluğa alınacaklarda genel ve özel şartlar bölümüne bir madde daha eklendi.


MADDE 74- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendine aşağıdaki alt bent eklenmiştir.


“8. Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.

KHK ile birlikte artık devlet memurları için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmak zorundadır. Bu madde mevcut memurları ilgilendirmemekle birlikte yeni atanacak tüm memurlar için zorunluluktur.

Peki nedir Güvenlik Soruşturması ve arşiv araştırması?
12.04.2000 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete ile birlikte mevzuatımıza Güvelik Soruşturması ve arşiv araştırması Yönetmeliği girmiş oldu.
İlgili yönetmeliğe bakacak olursak;
Madde 1 - Bu Yönetmeliğin amacı; yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları halinde Devletin güvenliğinin, iç ve dış menfaatlerinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün zarar görebileceği veya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının gizlilik dereceli birim ve kısımlarını belirlemek, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, emniyet ve istihbarat teşkilatlarında, ceza İnfaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel hakkında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını düzenlemektir.


Kısacası, ilgili memur adayının; kolluk kuvvetleri tarafından aranıp aranmadığının, hakkında herhangi bir sınırlamanın olup olmadığının, herhangi bir terör örgütüne üye olup olmadığının tespitinin yapılmasıdır.


Bakıldığında kimilerini rahatsız edebilir, devlet vatandaşına güvenmiyor mu? denebilir… Bunun güvenle hiç alakası yok, TEK BAYRAK, TEK VATAN, TEK DEVLET ülküsü için fazlasıyla gereklilik arz eden bir durumdur. Hatta çok geç kalınmış bir uygulamadır… Hele ki 15 Temmuz’ da FETÖ ve yıllardır PKK terör örgütü ile yaşadıklarımızı gördükçe gecikmiş bir uygulama olduğunu anlamakta zorlanmamış olacağız…


MURAT MEHMET GÜLER
Eğitimci Yazar
egitimciyazar45@gmail.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.