Belediye Ve İl Özel İdaresinde Çalışanların Geliri Daha Çok Oluyor

Mahalli idarelerin bazılarında, çalışanlara aylık maaşlarından ayrı olarak her ay “Sosyal Denge Tazminatı” ve yılda iki defa “İkramiye” ödemesi yapılabilmektedir. Bu ödemelerin (veya bunlara benzer ödemelerin) diğer kurumlarda yapılmıyor olmasının, kamu çalışanları arasında gerekçesi olmayan bir ayrım yarattığını ve çalışma barışı olumsuz etkilediğini düşünmekteyiz.

Sosyal Denge Tazminatı ödemesi

İl özel idareleri ile belediyeler ve bağlı kuruluşlarında görevli Devlet memurlarına, (bu yerlerde sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış olması halinde) Sosyal Denge Tazminatı ödenebilmektedir. Sosyal Denge Tazminatı ödemelerine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Devlet memurlarına ödenecek Sosyal Denge Tazminatının aylık miktarı, toplu sözleşmede belirtilen tavanı (2017 yılı için yüksek devlet memuru aylığının %100’ü) geçmemek şartıyla, ilgili belediye veya il özel idaresi ile bu yerlerdeki en çok üyeye sahip kamu görevlileri sendikası arasında yapılan sözleşmeyle belirlenir.

Buna göre, sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış mahalli idarelerde görev yapan Devlet memurlarına 2017 yılının ilk altı aylık döneminde, aylık net 769 TL’ye kadar tazminat ödenebilecek. (%15 gelir vergisi diliminde)

İkramiye ödemesi

İl özel idareleri ile belediyeler ve bağlı kuruluşlarında görevli Devlet memurlarına (ilgili kurumun toplam memur sayısının en çok %10’una), ilgili encümenin takdiriyle yılda iki defa ikramiye ödenebilmektedir. İkramiye ödemelerine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Bu çerçevede, büyükşehir belediyelerinde görevli Devlet memurlarına 36.000 gösterge rakamının, büyükşehir belediyesi dışındaki belediyeler ile il özel idarelerinde görevli Devlet memurlarına 25.000 gösterge rakamının aylık maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarı geçmemek üzere encümen takdiriyle yılda iki defa ikramiye ödenebilir.

-Büyükşehir belediyelerinde

Büyükşehir belediyesinde görevli Devlet memurlarının %10’una yılda iki defa ödenmesi mümkün olan ikramiye 2017 yılının ilk altı aylık döneminde net 2.913 TL tutarında (aylık net 486 TL) ödenecek. (%15 gelir vergisi diliminde)

-Diğer belediyelerde ve il özel idarelerinde

Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde ve il özel idarelerinde görevli Devlet memurlarının %10’una (ilgili kurum memurlarının %10’u) yılda iki defa ödenmesi mümkün olan ikramiye 2017 yılının ilk altı aylık döneminde net 2.023 TL tutarında (aylık net 337 TL) ödenecek. (%15 gelir vergisi diliminde)

Belediye ve il özel idaresinde çalışanın aylık geliri daha fazla olabiliyor

Sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış olan;

-bir büyükşehir belediyesinde çalışan Devlet memurunun aylık net geliri (yılda iki defa ikramiye aldığını da varsaydığımızda), bir bakanlıkta görev yapan emsal unvandaki memura göre 1.255 TL’ye kadar fazla olabiliyor.

-büyükşehir belediyesi dışındaki bir belediyede veya bir il özel idaresinde çalışan Devlet memurunun aylık net geliri (yılda iki defa ikramiye aldığını da varsaydığımızda), bir bakanlıkta görev yapan emsal unvandaki memura göre 1.106 TL’ye kadar fazla olabiliyor.


Memurunyeri.com 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.