Bazı Kadrolara Atanacakların Özel Sektör Hizmetine Daha Çok Kıymet Veriliyor

Derece yükselmesindeki süre şartı aranmaksızın kurumlara ait 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerdeki kadrolara yapılan atamalarda (68/B maddesi kapsamında atama), ilgililerin özel sektör hizmetlerinin genellikle bir kısmı değerlendirilirken, bazı kadrolara yapılan atamalarda ise tamamı değerlendirilmektedir.

Atamalarda hizmet süresi şartı (68/B uygulamasında)

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi kapsamında yapılan atamalarda;

**Ek göstergesi 5300 ve daha yukarı olan kadrolara için en az 12 yıl,

**Ek göstergesi 5300’den aşağı olan 1 ve 2 nci derecelerdeki kadrolar için en az 10 yıl,

**3 ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl

hizmet şartı aranmaktadır. 4 yıldan az süreli yükseköğrenim mezunları için ise yukarıdaki hizmet sürelerine 2 yıl ilave edilmektedir.

Hizmet süresi hesabına dahil edilen özel sektör hizmeti

68/B kapsamında atama yapılırken, yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalışılan sürelerin 3 /4’ü (en çok 6 yıl olabilir) hizmet süresi hesabına dahil edilmektedir.

Ancak, bazı kadrolara yapılan atamalarda, yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalışılmış olan sürelerin tamamı hizmet süresine dahil edilmektedir.

65 sayılı Kanunda yer alan düzenlemeye göre, Başbakanlık ve bakanlıklar ile bağlı ve ilgili kuruluşlarında;

-müsteşar

-müsteşar yardımcısı

-en üst yönetici konumundaki genel müdür veya başkan

kadrolarına atama yapılırken, ilgililerin yükseköğrenim gördükten sonra yurt içinde ya da yurt dışında özel kurumlarda veya serbest olarak çalışmış oldukları sürelerin tamamı, hiçbir sınırlamaya tabi olmaksızın hizmet süresi hesabına dahil edilmektedir.

Bu düzenleme, daha önce kamu hizmetinde hiç bulunmamış olanların da yukarıda sayılan görevlere atanabilmesine imkan tanımaktadır.

Memurunyeri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.