Bazı Görevlere Atanırken Memuriyet Dışı Hizmetlerin Hepsi Değerlendiriliyor

Torba kadrolardan bazılarına atananların yükseköğrenim sonrasına ait memuriyet dışı hizmet sürelerinin tamamının dikkate alınması, memuriyete yeni girenlerin üst düzey kadrolara atanmasını da mümkün kılmaktadır.

Sağlık Hizmetleri Sınıfı ile Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı dışındaki (Yardımcı Hizmetler Sınıfını da dışarıda tutabiliriz) hizmet sınıflarındaki unvanların ilk dört dereceli kadrolarına, derece yükselmesindeki süre şartı aranmaksızın, alt derecelerden yapılacak atamalarda aranan hizmet süresine, ilgililerin memuriyet dışı hizmet sürelerinin bir kısmının veya tamamının dahil edilmesi mümkün olabilmektedir.

Ancak, torba kadrolara atanacak olanların, yükseköğrenim görmüş olması ve atanacakları kadro için aranan hizmet süresi şartına sahip olmaları da gerekmektedir.

Torba kadrolara atanmada hizmet süresi

Torba kadrolardan, ek göstergesi 5300 ve daha yukarı olanlara atanacaklarda en az 12 yıl; 1 ve 2 nci derecelerde olup da ek göstergesi 5300’den az olanlara atanacaklarda en az 10 yıl; 3 ve 4 üncü dereceli olanlara atanacaklarda ise en az 8 yıl hizmet süresi şartı aranmaktadır. Ayrıca, yükseköğrenim süresi 4 yıldan az olanlarda aranan hizmet süresi şartı 2 yıl daha fazladır.

İlgililerin bu kapsamdaki hizmet süresi hesaplanırken, yükseköğrenim mezunu olduktan sonra memuriyet dışında (özel sektörde veya serbest olarak) geçirmiş oldukları hizmet süreleri de dikkate alınmaktadır.

Memuriyet dışı hizmet sürelerinin genellikle sadece 3/4’ü (sonuç en çok 6 yıl) torba kadrolara atamada değerlendirilirken, bazı unvanlara atanacaklarda ise bu sürelerin tamamı hesaplamaya dahil edilmektedir.

Hangi kadrolara atanmada tüm hizmetler dikkate alınıyor

Başbakanlık ve bakanlıklar ile bağlı ve ilgili kuruluşlarında, 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi kapsamında (torba kadro);

-Müsteşar

-Müsteşar yardımcısı

-En üst yönetici konumundaki genel müdür

-En üst yönetici konumundaki başkan

kadrolarına yapılacak atamalarda, ilgililerin yükseköğrenim gördükten sonra yurt içinde veya yurt dışında özel kurumlarda ya da serbest olarak çalıştıkları sürelerin tamamı hiçbir sınırlamaya tabi olmaksızın değerlendirilir.

Örneğin, memuriyet hizmeti 2 yıl ve lisans mezuniyeti sonrası memuriyet dışı hizmeti ise 12 yıl olan bir kişi;

*1 inci derece şube müdürü kadrosuna atanamaz. Çünkü memuriyet dışı hizmetlerinin 3/ 4’ü 6 yılı aştığından en çok 6 yıllık süre hesaplamaya dahil edilecek ve 2 yıl memuriyet hizmeti ile birlikte toplam 8 yıl hizmeti olacaktır. Hizmet süresinin 10 yıldan az olması nedeniyle de 1 inci derece şube müdürü kadrosuna atanamayacaktır.

*1 inci derece Müsteşar kadrosuna atanabilir. Memuriyet dışı hizmetlerinin tamamı ve memuriyet hizmeti toplamı 14 yıl olduğundan, 12 yıl hizmet şartı aranan müsteşar kadrosuna atanabilir.


memurunyeri 

Anahtar Kelimeler:
GörevAtamaMemuriyetHizmet
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.