Aynı Unvanda Üç Derece Üstteki Kadroya Atanan Memurun Maaş Durumu
Kamuajans.com - 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 45 ve 68/B maddeleri kapsamında memurların, kazanılmış hak aylık seviyelerinden daha üst derecelere ait kadrolara atanması mümkün olabilmektedir. Bu yazımızda ise sadece Kanunun 45 inci maddesine göre yapılan atamalar yönüyle konuya değinilecektir.

3 üst dereceye atanma

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 45 inci maddesi; 5 inci dereceden aşağı olmamak üzere (5-15 dereceler arasında), kazanılmış hak aylık derecelerinin 3 dereceye kadar üstünde olan derecelerdeki kadrolara memurların atanabilmesine imkan vermektedir.

Bu kapsamda yapılacak atamalarda;

-Atama yapılacak kadro derecesinin, ilgili memurun öğrenim durumu itibariyle yükselebileceği dereceden fazla olmaması gerekir.

-Memurun atanacağı derecedeki kadroya normal yollarla yükselmek için gerekli nitelikleri haiz başka memurun bulunmaması gerekir.

-Atanacak olan memurun hizmet sınıfının, atama yapılacak kadronun hizmet sınıfı ile aynı olması gerekir.

Atananların özlük hakları

Kurumlara ait kadrolardan 5-15 derecelerde olanlara, kazanılmış hak aylık derecelerinden en çok 3 derece yüksek olması ve atanmalarına engel bir hususun bulunmaması kaydıyla, memurların atanması mümkündür.

Örneğin, kazanılmış hak aylık derece ve kademesi 9/2 olan lise mezunu bir Bilgisayar İşletmeni, 6 ncı derecedeki Bilgisayar İşletmeni kadrosuna atanabilir.

Bu şekilde atananlar;

*Aylıklarını, atanmış oldukları kadro unvanında kazanılmış hak aylık derece/kademelerine denk gelen aylık göstergesine göre almaya devam ederler. (Örnekteki Bilgisayar İşletmeninin aylığı 9/2 seviyesinden ödenir)

*Ek göstergelerini, atanmış oldukları kadro unvanında kazanılmış hak aylık derecelerine denk gelen derece için belirlenmiş ek gösterge varsa, bu ek gösterge rakamı üzerinden alırlar.

*Zam ve tazminatlarını, atanmış oldukları kadro unvanında kazanılmış hak aylık derecelerine denk gelen derece için belirlenmiş puan ve oranda alırlar.

*Ek ödemelerini, atanmış oldukları kadro unvanında kazanılmış hak aylık derecelerine denk gelen derece için belirlenmiş oranda alırlar.

*Kademe ilerlemesini ve derece yükselmesini, kazanılmış hak aylıkları esas alınarak yapmaya devam eder. (Örnekteki Bilgisayar İşletmeninin kazanılmış hak aylık seviyesi, 1 yıl sonra 9/3 olur)

*Atanmış oldukları üst dereceye hak kazanamazlar. (Örnekteki Bilgisayar İşletmeninin, atanmış olduğu 6 ncı dereceyi kazanılmış hak olarak edinebilmesi için, 9/2 olan kazanılmış hak aylık seviyesinin 6/1’e ulaşması gerekir) 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.