Aile Yardımı Beyannamesi Ne Kadar Sürede Yenilenmelidir?

Devlet Memurlarına Verilen Aile Yardımı Ödeneği;

Bazı koşulları taşıyor olmaları şartıyla öz, üvey veya evlat edinilmiş çocukları için
her ay aylıklarıyla birlikte aile yardımı ödenmektedir

Her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eşi (resmi nikahlı) için aile yardımı ödeneği ödenmektedir.

 Aile yardımı beyannamesi

Eş veya çocuk için aile yardımından yararlanmak isteyen memurların, kurumlarına aile yardımı beyannamesi vermeleri gerekir.

Kamu çalışanlarına yapılacak sosyal yardım ödemelerinde hangi belgelerin aranacağı Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde belirtilmiş olup, aile yardımı ödemelerinde esas alınacak belgelerden ve bu belgelerin hangi hallerde verileceğinden de söz edilmiştir.

Yönetmeliğin “sosyal yardımlar” başlıklı 12/b maddesinde, kamu personeline yapılacak aile yardımı ödemelerine ilişkin olarak şöyle denilmiştir: Aylıklarla birlikte ödenen bu yardım, personelin ilk işe girişinde alınacak Aile Yardımı Bildirimine … dayanılarak ödenir. Bu bildirim, personelin aile yardımından yararlanan eş veya çocuk durumunda meydana gelen değişiklikler ile yer değiştirme suretiyle atama halinde yenilenir. Bildirimler, ödeme belgesinin Sayıştaya gönderilecek nüshasına eklenir.”

Bu düzenlemeye göre, Devlet memurlarının;

Kamu kurum ve kuruluşlarında işe girişlerinde aile yardımı beyannamesi vermeleri gerekmektedir.

Yer değiştirme suretiyle atanmaları halinde aile yardımı beyannamesini yenilemeleri gerekmektedir.

Eş veya çocuk durumunda (boşanma, yeni çocuk olması, eş veya çocuğun ölmesi, eş veya çocuğun çalışmaya başlaması, çalışan eş veya çocuğun işten ayrılması, çocuğun evlenmesi, çocuğun malül olması vb) değişiklik olması durumunda aile yardımı beyannamesini yenilemeleri gerekmektedir.

Öte yandan, yukarıda belirtilen durumlar dışında aile yardımı beyannamesinin belli yıllarda veya sürelerde yenilenmesi gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Anahtar Kelimeler:
AileYardımBeyannameMemur
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.