AGİ ve Engelli İndirimi Temmuz Ayı Miktarı Ne Kadar Olur?
Kamuajans.com - Kamu çalışanlarının aylık ücretlerine 1 Temmuz 2018’den itibaren %3,5 oranında zam yapılacak ve ayrıca 2018 yılının ilk altı aylık enflasyon artış oranının %4’ten fazla çıkacak kısmı da %3,5’lik zam oranına ilave edilecek.

Ancak, ücretlere 1 Temmuz’dan geçerli olarak yapılacak olan bu zam, kamu görevlilerinin aylık net maaşları artıran unsurlar olan asgari geçim indirimi ve engelli indirimi tutarlarını etkilemeyecek.

Temmuz ayında asgari geçim indirimi

Kamu görevlilerinin aylık maaş hesabı yapılırken, brüt ücretlerinden kesilecek gelir vergisi miktarı belirlendikten sonra bu miktardan; eş ve çocuk durumlarına göre haklarında geçerli olan asgari geçim indirimi tutarı kadar indirim yapılmaktadır. Bu indirim, kamu görevlisinin maaşından yapılan kesinti miktarını azalttığından, ilgili personelin net maaşında artış sağlamaktadır.

Uygulanacak asgarî geçim indiriminin tutarları, Gelir Vergisi Kanunu hükümleri çerçevesinde belirlenmekte olup, bu belirleme yapılırken ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan asgarî ücret tutarı esas alınmaktadır. Öte yandan, asgari ücret miktarının yıl içinde artması da o yıl için belirlenen AGİ tutarlarını etkilememektedir.

Bu itibarla, 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle geçerli olan brüt asgari ücrete göre belirlenmiş olan asgari geçim indirimi tutarları, yılın ikinci yarısında değişmeyecek ve şöyle olacak.

Eş ve Çocuk Durumu

Asgari Geçim İndirimi 2018 yılında

Bekar-çocuk yok

152,21 ₺

Bekar-1 çocuk

175,04 ₺

Bekar-2 çocuk

197,88 ₺

Bekar-3 çocuk

228,32 ₺

Bekar-4 çocuk

243,54 ₺

Bekar-5 çocuk

258,76 ₺

Evli, eşi çalışıyor-çocuk yok

152,21 ₺

Evli, eşi çalışıyor-1 çocuk

175,04 ₺

Evli, eşi çalışıyor-2 çocuk

197,88 ₺

Evli, eşi çalışıyor-3 çocuk

228,32 ₺

Evli, eşi çalışıyor-4 çocuk

243,54 ₺

Evli, eşi çalışıyor-5 çocuk

258,76 ₺

Evli, eşi çalışmıyor(veya emekli)-çocuk yok

182,66 ₺

Evli, eşi çalışmıyor(veya emekli)-1 çocuk

205,49 ₺

Evli, eşi çalışmıyor(veya emekli)-2 çocuk

228,32 ₺

Evli, eşi çalışmıyor(veya emekli)-3 çocuk

258,76 ₺

Evli, eşi çalışmıyor(veya emekli)-4 çocuk

258,76 ₺

Evli, eşi çalışmıyor(veya emekli)-5 çocuk

258,76 ₺


Temmuz ayında asgari geçim indirimi

Kamu görevlilerinin aylık maaş hesabı yapılırken, gelir vergisi matrahına esas ücretleri üzerinden engel derecelerine göre belirlenmiş miktarlarda engelli indirimi yapılmaktadır. Bu indirim, kamu görevlisinin maaşından yapılan kesinti miktarını azalttığından, ilgili personelin net maaşında artış sağlamaktadır.

Vergi Usul Kanunu, çalışma gücü kaybı oranlarına göre engel derecelerinin nasıl olacağını belirlemiştir. Buna göre, çalışma gücü kaybı;

**%40 ile %59 arasında olanlar 3 üncü derece engelli sayılmaktadır.

**%60 ile %79 arasında olanlar 2 nci derece engelli sayılmaktadır.

**%80 ve daha yukarı olanlar 1 inci derece engelli sayılmaktadır.

Bu engel dereceleri esas alınmak suretiyle, çalışanların gelir vergisi matrahına esas ücretleri üzerinden, Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan Tebliğlerle güncellenen tutarlarda engelli indirimi yapılmaktadır.

2018 yılına ilişkin olarak çıkarılan Tebliğe bakıldığında, bu yılın tamamında;

**1. derece engelli olanlar için  1000 TL engelli indirimi uygulanacaktır.

**2. derece engelli olanlar için  530 TL engelli indirimi uygulanacaktır.

**3. derece engelli olanlar için  240 TL engelli indirimi uygulanacaktır.

Öte yandan, engelli indirimi miktarı kanunla belirlendiğinden ve bu kanuna dayanılarak Maliye Bakanlığı tarafından güncellendiğinden, yıl içinde maaş katsayılarının artmasının o yıl uygulanmakta olan engelli indirimi miktarlarının da artacağı anlamına gelmemektedir. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.