8 Yıla Bir Kademe Verilmesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
“Kademe ve kademe ilerlemesi” başlıklı 64. Maddenin son hali;

MADDE 64- Kademe; derece içinde, görevin önemi veya sorumluluğu artmadan, memurun aylığındaki ilerlemedir.

Memurun kademe ilerlemesinin yapılabilmesi için bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmış olması ve bulunduğu derecede ilerleyebileceği bir kademenin bulunması şartları aranır.

72 nci madde gereğince belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilir. Yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. İki yıldan az süreler dikkate alınmaz.

Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulanır.

Bu maddede belirtilen şartları haiz her sınıf ve derecedeki memurlar, hak kazandıkları tarihten geçerli olmak üzere ve başkaca bir işleme gerek kalmaksızın bir ileri kademeye ilerlemiş sayılırlar.

Kademe ilerlemesi ile ilgili onay mercii atamaya yetkili amirdir. Onay mercileri kademe ilerlemeleri ile ilgili yetkilerini devredebilirler.

Kademe ilerlemesine hak kazanamayan memurlar, kurumlarınca her ay alınacak toplu onaylarla belirlenir. Kademe ilerlemesi yapmış sayılanlardan ilerlemeye müstahak olmadıkları sonradan tespit edilenlerin kademe ilerlemeleri, ilerlemiş sayıldıkları tarihten geçerli olmak üzere iptal edilir.”Şeklindedir.

Yine 657 sayılı Kanunun “Yükselinebilecek derecenin üstünde bir dereceye yükselme” başlıklı 37 nci maddesinde; “Bu kanun hükümlerine göre öğrenim durumları, hizmet sınıfları ve görev unvanları itibariyle azami yükselebilecekleri derecelerin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanan ve son sekiz yıllık süre içinde herhangi bir disiplin cezası almayanların kazanılmış hak aylıkları kadro şartı aranmaksızın bir üst dereceye yükseltilir.” hükmüne yer verilmiş olup; bir üst dereceye yükselebilmek için iki koşulun varlığına ihtiyaç duyulduğu sarih bir şekilde belirtilmiştir.

Diğer taraftan; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Geçiş hükümleri” başlıklı Geçici 36 ncı maddesinin (B) fıkrasında; “ Bu maddenin yayımı tarihinden önceki son altı yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlardan 37 nci maddede yer alan bir üst dereceye yükseltme uygulamasından yararlanmamış olanlar hakkında, bu maddenin yürürlük tarihi itibarıyla değiştirilen 37 nci maddenin değişiklikten önceki hükmü uygulanır. Bu maddenin yürürlük tarihi itibarıyla değiştirilen 37 nci maddede yer alan sekiz yıllık süre, ilk sekiz yıllık dönem için, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki;

a) Son beş yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için üç yıl,

b) Son dört yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için dört yıl,

c) Son üç yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için beş yıl,

d) Son iki yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için altı yıl,

e) Son sicil notu doksan ve daha yukarı olanlar için yedi yıl, olarak uygulanır. Hükmü amirdir. Anılan madde hükmünden de anlaşılacağı üzere; maddenin yayımından önceki son altı yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha  yukarı olanların; bir üst dereceye yükseltme uygulamasından yararlanmamış olmaları durumunda; 657 sayılı Kanunun 6111 Kanun ile değiştirilen 37 nci maddesinin değişiklikten önceki halinin uygulanacağı amir hüküm olarak belirlenmiştir.

Yani, Örneğin ; 2013 yılında geçiş hükümleri doğrultusunda sicil notu  ortalaması 90 ve daha yukarı olanların bir üste dereceye yükselme uygulamasından yararlanmış bulunanlar, bu yararlanma işleminin üzerinden 8 yıl geçtikten sonra bir kademe verilmesi uygulamasından yararlanabileceklerdir.

İlgili fıkrada belirtilen 8 yıllık sürenin hesabında ise;  

1- 657 sayılı Kanunun 57. maddesinde "Adaylık süresi içinde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir. İlişikleri kesilenler ilgili kurumlarca derhal Devlet Personel Başkanlığına bildirilir." hükmü bulunmaktadır. Hükümden, aday memurlar hakkında disiplin cezası uygulanabileceği anlaşıldığından, adaylıkta geçen süreler 8 yıllık sürenin hesabında dikkate alınacaktır.

2- Devlet memurlarının izinli oldukları ( yıllık izin, sağlık izni, doğum ,refakat ,  hastalık izni gibi ) dönemlerde memuriyetle ve kadrolarıyla bağlantılarının devam ettiğinden  ve bu sürelerde de memurluğa ilişkin sorumluluk ve yasaklara tabi olduklarından  aylıklı izinlerde geçirilen süreler 8 yıllık sürenin hesabında dikkate alınacaktır.

3- 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli statüde istihdam edilen personel ile farklı mevzuat hükümlerine tabi sözleşmeli, işçi gibi statülerde veya özelde bulunan personelin Devlet memuru olmaması ve mevzuatlarında disiplin hükümlerinin bulunmaması nedeniyle, söz konusu statülerdeki hizmetlerinin disiplin cezası almaksızın geçirilen sekiz yıllık sürenin hesabında değerlendirilemeyeceği,

4- 657 sayılı Kanunun 141 inci maddesi gereği görevden uzaklaştırılan veya görevinden uzak kalan memurların, mezkur Kanunun 143 üncü maddesi uyarınca disiplin cezası almaksızın görevlerine dönmeleri halinde, artık görevden uzak kalması hususunda haklı bir gerekçe kalmadığından, görevden uzak kaldığı bu sürelerin sekiz yılın hesabında dikkate alınması gerektiği,

5- 657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesinin 2 nci bendinde memurun kademe ilerlemesinin yapılabilmesi için bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmış olması hüküm altına alındığından, sekiz yıllık hizmet süreleri hesaplanırken Devlet memurlarının fiilen hizmette bulunmadığı aylıksız izin döneminde geçirdikleri süreler kadar sekiz yıllık süreye ilave yapılması gerektiği,

6- Devlet memurunun doğum sebebiyle kullandığı aylıksız izin süresinin 657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan "son sekiz yıl" ibaresinin kapsamında dikkate alınamayacağı 8 yıllık süreye ilave yapılması gerektiği,

7- Memuriyetten önce veya memuriyetten ayrılarak muvazzaf askerlikte geçirilen süreler dahil edilmeyecektir. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ayaz ak 6 ay önce

derecesi 2-6 olan lise memuru 8 yılda bir kademe alırsa 1 dereceye inermi

Lise mezunları (teknik hariç) 3. dereceden yukarı çıkamaz. Eğer 2. derece de ise zaten dmk 37 uygulanmış demektir. Bu durum bir daha uygulanmayacağı, bir defa uygulanabildiği için 2. derecenin üstüne çıkamaz.

Misafir Avatar
ayaz ak 6 ay önce

Her şey güzel de 2013 de yararlanan demişsiniz. Geçiş hükümleri doğrultusunda 2013 de bu hükümden yararlanma imkanı yoktur. Zira kişinin 2011 e kadar 5 sicil notu var ise üzerine 3 sene ekleneceğinden en erken 2014 yılında yararlanabilir. Eğer 6 sicili var ise zaten eski hükümlere tabi olup 1.1.2011 de yararlanmalıdır.

Misafir Avatar
Ogretmen 6 ay önce

Sayın yetkili,bu konuda ben 1 yıl mücadeleden sonra en son bakanlığa gönderdiğim dilekçenin cevabıyla alabildim.Kurumlar yanlış uygulama yapıyor.Askere giden ,ayliksiz izin kullanan veya memuriyetinin arasında farklı statüde (sözleşmeli vs)çalışan memurlara yanlış yorumla 8 yila1 kademe vermiyorlar.Gerekceleri de hizmetinin kesintili olması.Bu durumda olan arkadaşlar bilinçli olup haklarını arasınlar.

Misafir Avatar
eri 3 ay önce @Ogretmen

size gelen cevabı paylaşırmısınız

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
talihsiz memur 6 ay önce

derecesi 2-6 olan lise memuru 8 yılda bir kademe alırsa 1 dereceye inermi

Misafir Avatar
Memur 6 ay önce

Suana kadar herhangi bir kademe almadik henuz sekiz yil dolmadimi?

Misafir Avatar
Memur 6 ay önce

Suana kadar herhangi bir kademe almadik henuz sekiz yil dolmadimi?