2009 Yılında SSK'lı, 2013 Yılında Memur Olan Neden 65 Yaşa Tabi Olur?
Memurların özel sektörde geçen hizmet süreleri emekli hizmet ve emekli yaş sürelerini nasıl etkiler?

Memurlar, 2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmetleri varsa 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu, yoksa 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamına girerler.

2008 yılı ekim ayından önceki özel sektörde geçen sigortalı süreler memurun emeklilik hizmet süresine eklenir, ayrıca bu süreler memurun emeklilik yaş grubunu da belirler. Ancak bu sürelerin kesinlikle 2008 yılı Ekim ayından önce geçmesi gerekir. Yoksa, tamamıyla 5510 sayılı Kanun kapsamında bir yaş hesaplaması yapılmasını gerektirir.

5510 sayılı Kanunda emeklilik yaş grupları ve emeklilik primi ödenmiş hizmet süresinin hesabı 5510 sayılı Kanun Madde 28 hükmüne göre belirlenir.

Bu bağlamda 2009 yılında İşçi, 2013 yılında da memur olmanız nedeniyle sizin için 5510 sayılı Kanundaki şartlar uygulanır. 2008 yılı Ekim ayından önce sigortalı hizmet süreleri olsaydı sadece emeklilik yaş hesaplamasında 5434 sayılı Kanun, emekli aylığı hesaplamasında da 5510 sayılı Kanun uygulanırdı.

Sonuç değerlendirmemiz olarak;

Askerlik süresini SGK. ya borçlandığınızda;

Askerlik sürenizi borçlandığınızda başlangıç olarak 2007 alınsa bile + 9000 gün (25 yıl) = 2032 yılı olur. Ay ve gün belirtilmemiştir. Buna göre emekli yaş grubunun 60 yaş olacağını değerlendirmekteyiz.

Askerlik süresini SGK. ya borçlanmadığınızda;

2009 + 9000 gün (25 yıl) = 2034 yılı olur. Ay ve gün belirtilmemiştir. Buna göre de emekli yaş grubunun 60 yaş olacağını değerlendirmekteyiz.



?
Kaynak : SGK Rehberi 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.