Kısa adı İYEP olan İlkokullarda Yetiştirme Programı Süreci, Şubat 2018 itibariyle başladı. Bilindiği gibi dershanelerin kapatılmasıyla, ortaokullarda ve liselerde öğrencilere ücretsiz olarak Destekleme ve Yetiştirme Kursları düzenlenmeye başlamıştı. İYEP ile de şimdilik pilot illerde ama gelecekte tüm illerde olmak üzere, ilkokul öğrencileri için de yetiştirme kursları açılacak.

İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) dahilinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pilot iller belirlendi. Bu illerde uygulanacak programdan sonra bir sonraki eğitim öğretim yılından itibaren de tüm illerde uygulanacak olan İlkokullarda Yetiştirme Programı, ilkokullarda 3 ve 4 dördüncü sınıflardan İYEP değerlendirme ölçeğinden yeterli puan alamayan öğrencilere düzenlenecek.

İYEP kapsamında; İYEP Pilot Uygulama Kılavuzu, İYEP Yönerge Taslağı, Öğrenci Belirleme Aracı, Öğretmen Yönergeleri Formu, İYEP (Türkçe Matematik) Öğretmen Etkinlik Kılavuz Kitapları, İYEP (Türkçe Matematik) Öğrenci Etkinlik Kitapları, İYEP (Türkçe Matematik) Öğrenci Ek Çalışma Sayfaları, İYEP Psikososyal Destek Rehberi hazırlanarak ilgili kurumlara ulaştırıldı.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren; pilot olarak belirlenen; Ağrı, Ankara, Bingöl, Edirne, Hatay, İstanbul, Konya, Mardin, Ordu, Siirt, Sivas, Şanlıurfa illerinde uygulama başladı. İlkokullarda İYEP en az 6 öğrenci şartı ile açılacak. Kurslar sadece Türkçe ve Matematik dersleri için haftada en az 2, en fazla 10 saat olarak açılacak. İlkokullarda Yetiştirme Programı; İlkokulların 3. Ve 4. Sınıflarına devam eden önceki yılarda çeşitli nedenlerle Türkçe ve Matematik dersi öğretim programlarında yer alan ve ‘’İlkokullarda Yetiştirme Programı’’ kapsamında belirtilen kazanımları yeterli düzeyde edinemeyen öğrencilerin bu alanlardaki öğrenme eksikliklerinin giderilmesinin hedeflendiği program ile üst sınıflara devam ettiği halde alt sınıflarda kazanılamayan kazanımların kazandırılması amaçlanıyor.

Buraya kadar anlattıklarımız bir problemin çözümü ve öğrencilerin başarılarının artırılarak ortaokula daha hazır gönderilmesi anlamında güzel bir çalışma. Zaten geçmişte ilkokul öğrencisi olduğum günlerde, yine ilkokullarda “ikmale kalmak” diye bir şey vardı ve yeteri kadar başarılı olamayan öğrenciler Haziran ayında okullar kapandığından 1 Temmuza kadar en az iki hafta ders görmeye devam ederlerdi. Bu uygulamanın benzerlerini kıymetli öğretmenlerimizin, sınıf seviyesinin gerisinde olan öğrencilerine ayrıca ücretsiz kurs düzenleyerek yaptıklarını da biliyorum. Geçmişte bizler de böyle çalışmalar yaptık. Fakaaaaat;

Ortaokul ve lisedeki destekleme yetiştirme kurslarında branş öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz, ek ders ücretlerini iki kat arttırımlı olarak almakta iken ilkokullarda yetiştirme kurslarında görev alacak sınıf öğretmenlerimize ücret ödenmeyeceğinin basına yansıması ve yetkililer tarafından çeşitli toplantılarda açıklanması işleri çıkmaza sokmaktadır. Bu da sınıf öğretmenliğinin kaderi midir bilmiyorum. Öğretmenliğin en zoru tartışmasız sınıf öğretmenliği olmasına rağmen; hem yıllardır maaş karşılığı olarak ayda en az 12 saat daha fazla derse girmek zorunda olmaları hem de diğer arkadaşları DYK kursları ile ders ücretlerini ikiye katlarken, kendilerine ücret ödenmemesi “bir çuval inciri berbat etmektedir”. Bu kaynak ne hikmetse öğretmen camiası içindeki en büyük grubu oluşturan sınıf öğretmenlerine gelince biter. İYEP’e dair öğretmen ve yöneticilere hizmetiçi eğitimler verilmiş ve oradaki yetkililere de katılımcılar tarafından ücret konusu ısrarla hatırlatılmiş olmasına rağmen ücret planlanmamasının bu güzel uygulamayı atıl bırakmasından, öğretmenlerin görev almakta isteksiz davranmalarından ve okul müdürlerinin kurslarda görevlendirecek öğretmen bulamamalarından endişe ediyor, saygılar sunuyorum.

Es-selam.

Ömer Emir DOĞAN
KamuAjans.com - özel haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
mehmet 1 yıl önce

ücret yoksa hiçbir öğretmene görev almaz almayacaklar da gönüllü olarak kimse yapmaz yapmayacak da.acilen ücret ödenecek denilmesi lazım yoksa bu proje rafa kalkar.

Misafir Avatar
Ali Hoca 1 yıl önce

Ortaokul ve lisedeki destekleme yetiştirme kurslarında öğrenciler sınav yapılarak mı seçiliyor diye de sormak lazım.

Misafir Avatar
Veli 1 yıl önce

Dyk larda çift ek ders olmasaydı
Gönüllü olarak 2saat alırdım ama şimdi almam. Çünkü Adalet yok bu işte

Misafir Avatar
İhsan 1 yıl önce

Sendikalar ne işe yarıyor? Branş ögretmenleri 2 ek ders+4 hizmet puanı alırken sınıf öğretmenlerine "para kalmadı" diyorlar. 250000 sınıf öğretmeni birlik olmazsa, çok daha fazla angarya işe sürülecektir bundan sonra. Sendikalar ayağını denk alsın ve sınıf ögretmenleri de artık uyansın...

Misafir Avatar
kardanadamdondu 13 ay önce

zaten bitti. takmayı kafanıza

Misafir Avatar
Ali Hoca 11 ay önce

Dağ fare doğurdu.

Misafir Avatar
Ali Hoca 13 ay önce

İYEP kursları ne zaman başlıyor Ömer Bey?

Misafir Avatar
naci 12 ay önce

adaletin bu mu dünya