TBMM'de Kabul Edilen Torba Yasa Detayları

Hükümetin proje amaçlı meclis gündemine getirdiği yeni yasal değişiklikler kabul edildi.Kabul edilen tasarıda öne çıkan başlıklar şöyle:

Şehit yakınlarına ÖTV'siz araç
Daha önce engellilere tanınan bu yasa şehit yakınlarınada tanınmaya başlandı.Sıfır araç alımında ötv ödenmeyeceği aracın 5 yılda vergi borcu olmadan kullanılabileceği 5 yılın sonunda satılabileceği belirtildi.

Şehir içi ulaşım araçları ile kamyonlara teşvik geliyor

Ticari araçlardaki ötvyide indirmeyi planlayan hükümet bu yasada bilhassa trafikte yoğun olarak olan insan taşımacılığında kullanılan ticari araçların yenilenmesi yönünde çalışma olduğu yönünde.Buna göre, söz konusu araçların, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten 30 Haziran 2019'a kadar ilk iktisabı ÖTV'den müstesna olacak.

DSİ Genel Müdürlüğü muhasebe hizmetleri 5 yıl daha Maliye Bakanlığı personelince yürütülecek.

Özel kreş ve gündüz bakımevleri, 5 vergilendirme dönemi süresince Kurumlar Vergisinden istisna tutulacak.

Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında kredi teminatı sağlayan kurumlara, Gelir Vergisi Kanunu kapsamındaki kazanç ve iratları üzerinden vergi kesintisi yapılmayacak.

Faaliyet izninin kaldırılmasını gerektiren durumlar tespit edilen vakıf yüksek öğretim kurumları ile kurucu vakıflarına kayyum atanan vakıf yükseköğretim kurumlarının faaliyet izni, YÖK'ün teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı ile kaldırılacak.

Vakıf üniversitelerinin durumu
İzni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, YÖK tarafından garantör üniversiteye veya belirlenecek bir devlet üniversitesine intikal ettirilecek.

Öğrencilerin nakledildiği yükseköğretim kurumları, faaliyet izni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumunun borçlarından dolayı sorumlu tutulamayacak.

İstanbul Kent Üniversitesi adı altında bir vakıf üniversitesi kurulacak.

Kamudaki teftiş veya denetim elemanlarının işlemlerindeki kişisel kusur, haksız fiil veya sorumluluklarına dair idare aleyhine tazminat davası açılabilecek.

Ancak bu görevlilerin eylemlerini kin, garez, hatır, baskı veya telkinle yaptığı kanaati oluşursa idarenin ödediği tazminat görevliye rücu edilebilecek

Turizm tesisleri yapmak üzere kamu arazisi tahsis edilen işletmecilerden 2016'da alınması gereken kira, kullanma izni bedelleri ve hasılat payları ile izinsiz kullandıkları Hazine taşınmazlarının ecrimisillerin ödeme süreleri bir yıl ertelenecek.

İzmir'e iki üniversite
İhdas edilen maddelerle İstanbul'da Beykoz Üniversitesi, İzmir'de ise İzmir Bakırçay ve İzmir Demokrasi üniversiteleri kuruldu.

Ömer Halisdemir'in ismi üniversiteye verildi
Niğde Üniversitesinin adı "Ömer Halisdemir Üniversitesi", Tunceli Üniversitesinin adı "Munzur Üniversitesi" olarak değiştirildi.

Düzenlemeye göre, kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi görevlendirme yükümlülüğünün süresi 1 Temmuz 2017'ye uzatılacak

Kamuajans.com

Anahtar Kelimeler:
MeclisTORBAYasaHükümet
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
kadir temel. 3 yıl önce

2000 öncesi vergi kaydı olan ancak bağkur a kayıt yaptımamış lar ile ilgili açıklama yaparsanız çok memnun oluruz. yaşı tamam günü eksik olan vatandaşlar için bu torba yasa bir kolaylık sağlıyor mu? lütfen bildiriniz.

Misafir Avatar
ali ertan 3 yıl önce

yaşa takılanlara gene emeklilik yok hepinize yazıklar olsun garibanın hakkı kursağınızda kalsın o lokmayla boğulun işAllah