Yeni Kimlik Kartları 2 Ocak 2017 Tarihinde Tüm Türkiye'de Dağıtılmaya Başlandı!
Kamuajans.com - 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14/01/2016 tarihinde yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları 02/01/2017 tarihinden itibaren tüm Türkiye'de dağıtılmaya başlanacak.

Başvurular bizzat yapılacak olup her vatandaşın orta parmağı ile avuç içi sisteme aktarılacak. Orta parmağı olmadığından sırasıyla işaret, yüzük, serçe ve son olarak başparmağın biyometrik verileri alınacaktır. 15 yaşını tamamlamış her bireyin biyometrik verileri ile imzası sisteme aktarılacaktır. İsteğe bağlı olarak 7 ile 15 yaş arasındaki bireylerin biyometrik verileri sisteme aktarılacaktır. Yeni kimliklerimiz 10 yıllık kullanım süresine tabidir.

Yeni kimlikler ücreti 15 lira olacak olup kayıp kimlik ücreti 30 lira olacaktır. 30 günlük süre içinde yapılan doğum bildirimlerinden ücret alınmamaktadır. 

Yeni kimlik kartları başvuruları alındıktan 10 gün süre içerisinde vatandaşın adresine teslim edilecektir. 

Kimlik kartlarının başvurusu alımı esnasında iş yoğunluğumuz artacak, mevcut olan iki kayıt masasında aşırı yoğunluk oluşacaktır

E-Ekimlik randevu başvuruları için tıklayınız.


T.C.
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
Strateji Geliştirme Başkanlığı

Sayı: 97206510-619
Konu: Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı

DAĞITIMLI

İlgi: İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün 19.10.2016 tarih ve 78138236-000-E.96398 sayılı yazısı.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartına (TCKK) ilişkin yasal düzenleme, 27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale'de dağıtımına başlanmıştır. 2017 yılında tüm illerde Kimlik Kartı başvuru alımı ve dağıtımına başlanacaktır.

Nüfus Cüzdanı ile Kimlik Kartı üzerinde yer alan bilgilerdeki farklılıkların dikkate alınmadığı, kurumlar tarafından istenilen bilgi ve belgelerde Nüfus Cüzdanına göre bilgi ve belgeistendiği bu nedenle Kimlik Kartı alan vatandaşların sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir.

Yeni Kimlik Kartı ile ilgili benzer sorunların yaşanmaması için gerekli hassasiyetin gösterilerek değişikliklerin ivedilikle yapılması önem arz etmekte olup,

Gereğini bilgilerinize rica ederim.

Sadi KIZIK
Bakan a.
Strateji Geliştirme Başkanı

EKLER:

1- İlgi yazı
2- Nüfus Cüzdanı Örneği
3- T.C. Kimlik Kartı Örneği
4- Karşılaştırma Tablosu (3 sayfa)

Dağıtım:

Tapu ve Kadastro G.M.
İller Bankası A.Ş.G.M.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.