TOKİ Emlak Vergisi Zorunluluğuna Son Versin
Kamuajans.com - TOKİ 7 Yıldır tek kelime bile etmediği Emlak Vergisini ödediğini iddia ederek toplu bir şekilde ve faiziyle istiyor (Yaklaşık 1400 TL + Faiz). Bu Vergi(?)yi ödemediğimiz takdirde taksitleri almayı reddediyor. Bir de onun için gecikme faizi alacak. Bir tahsilatı başka bir tahsilatı bloke ederek, yapmaya çalışıyor Normalde TOKİ tapuları vermediği için oturan kişilerden vergi istenmiyor. Buun nedenle change.org sitesinde bir imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyası ile ilgili kişilere ulaşılması amaçlanıyor.

İMZA KAMPANYASI

TOKİ'den ev alanların çoğu emekli, dolayısı ile bu kişilerin tapusu olsa bile devlet emlak vergisi kesmeyecekken, TOKİ tapularo kendi elinde tuttuğu için (ki o da devlet o da devlet) bir cebinden aldığını diğer cebine koyup sonra da vergiden muaf olması gereken emekliden vergi talep ediyor. 

Üstelik bunca senedir, kimseye bununla ilgili ne bir mesaj ne de bir tebligat göndermedi, kaldı ki gönderse bile istediği şey yasal değil. Sözleşmede yazsa bile önceden hazırlanmış sözleşmede aleyhte olan hüküm gereği tüketicinin itiraz etme hakkı vardır. 


1. Emlak Vergisini Kim Ödemek Zorunda

Emlak Vergisi Kanunu'nun 3'üncü maddesine göre, Emlak Vergisi'nin mükellefi, 1- Maliki, 2- (Varsa) intifa hakkı sahibi, 3- Her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edendir. Vergi de bu sıralamaya göre ödenir. Şu anda binanın maliki TOKİ. Emlak Vergisi de hukuken ondan istenir. TOKİ, kendi ödediği ya da ödeyeceği Emlak Vergisi'ni bize yansıtıp, bizden almak istiyor.


Özel anlaşmalar dahi bu yükümlülüğü bağlamaz. Yani bir kişinin TOKİ ile yaptığı (tüketici huzuranda olmaksızın, önceden hazırlanmış) anlaşmada emlak vergisini tüketiciden talep edebileceğini yazmış olsa bile bu bağlayıcı değildir. 

2. Emlak vergisinden muaf olan kişiler var.

Diyelim ki 1. maddede saydığımız sebeplere rağmen, "güç bende arkadaş ben senden istiyorum" dediler. 
Yürürlükteki Emlak Vergisi Kanunu’nun sekizinci maddesine göre, Türkiye sınırları içinde brüt alanı 200 m2’yi aşmayan bir eve sahip olan:


· Emekliler,
· Ev hanımları,
· İşsiz vatandaşlar,
· Engelliler,


“sıfır oranlı” emlak vergisine tabiler. Başka bir anlatımla, “vergi oranı sıfır” olduğu için emlak vergisi ödemiyorlar. Brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskene hisse ile sahip olunması halinde, indirimli vergi oranı, hisseye isabet eden kısma uygulanıyor.


TOKİ’den ev alanlar, borçlarını bitirmedikleri sürece evlerinin tapusunu alamıyorlar.


Tapusunu alamayınca, aldıkları konutun hukuki anlamda maliki olamıyorlar.


Emlak vergisine gelince; tapu kayıtlarında evlerin maliki TOKİ gözüktüğü için vergiyi TOKİ ödüyor.


Yıllar sonra da, konut sattığı kişilere;


“Size teslim ettiğimiz ev için şu kadar lira emlak vergisi ve taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı ödedik. Bunların tutarını bize ödeyin” diyor ve vergi ile katkı payını, konut sattığı kişilerden tahsil etmeye çalışıyor.


Şimdi burada benim emekli babamın suçu ne? İşsizin suçu ne!, Engellinin suçu ne!


3. Diyelim ki siz bu kanunu da tanımıyorsunuz. Neden taksitlerimizi ödememize izin verilmiyor?!


Neden bu bahsi geçen ödediğinizi iddia ettiğiniz emlak vergisini almak için, vatandaşı mağdur edip, ödemelerini HALK BANKASI olarak bloke ediyorsunuz. 


Neden dar gelirli vatandaşa bu zulmü reva görüyorsunuz?!


Artık yeter! Ya tapular verilsin, ya da bu konu ile ilgili yasal düzenlemeler yapılsın. Ya da zaten kaldıramıyoruz, ödediğimiz paralar, satış bedelinin iki katına çıktı, verin paramızı geri alın evinizi, kime isterseniz ona satın. 


Dişimizden tırnağımızdan arttırdığımız 3 kuruş paradan gözlerinizi çekin.  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Selda çetiner 11 ay önce

Ben de Emlak konuttan taksitli ev aldim 7 yildir emlak vergisi almislar. Emekliyim baska gelirim de evil de yok. Gecmisten bu gune almis olduklari emlak vergisini iade ederler mi?

Misafir Avatar
Ayhan soylu 12 ay önce

Tokinin elindeki tapu larin parasi bizden isteniyor ve bu vergiyi odemeden toki taksidini almiyor sistemi kapatiyor bu haksizliga son verilsin

Misafir Avatar
Fatih 12 ay önce

Kampanya linkini şimdi gördüm, teşekkürler desteğiniz için.

Misafir Avatar
Fatih 12 ay önce

Kampanyaya destek için buurl.com/tokiyeter