Resulullah (S.A.V.)’ı Sevmek Farzdır
Bu kadar (tehdid), Resûlullâh (s.a.v.)’i sevmenin gerekli olduğuna, vâcip olmasının kesinliğine, kadrinin yüceliğine ve Resûlullâh (s.a.v.)’in buna müstehak olduğuna, teşvik, tenbih, huccet ve delil bakımından kafidir. Çünkü, Allâhü Te‘âlâ: “Artık Allâh’ın emri (azâbı) gelinceye kadar bekleyin.” sözü ile malı, akrabası, çoluk çocuğu kendisine Allâh ve Resûlü (s.a.v.)’den daha sevimli olanların halinin çirkin olduğunu, onlara azap vereceğini beyan buyurdu. Sonra âyet-i kerimenin sonu ile onların fasık olduklarını ve sapıklardan olup Allâh (c.c.)’ün hidâyetine ulaşamadıklarını bildirdi.

Resûlullâh (s.a.v.) buyuruyor ki: “Hiç biriniz, ben ona, evladından da, pederinden de ve bütün halkdan daha sevgili olmadıkça îman etmiş olmaz.” (Buhârî)

Resûlullâh (s.a.v.) buyuruyor ki: “Kimde üç (haslet) bulunursa, îmanın tadını tatmış olur: 1-Allâh (c.c.) ile Allâh’ın Peygamberi, kendisine Allâh ve Peygamberden başkasından daha sevgili olmak, 2- Sevdiği kimseyi, sırf Allâh (c.c.) için sevmek, 3- Allâh (c.c.)’ün onu küfürden kurtarmasından sonra tekrar küfre dönmekten, ateşe atılacakmışcasına korkup hoşlanmamak.” (Buhârî)

Hz. Ömer (r.a.)’den, Resûlullâh (s.a.v.)’e şöyle rivâyet edilir: - Allâh’a yeminle söylerim ki Ya Resûlallâh (s.a.v.) Canım hariç, bana her şeyden sevgilisin.”dedim Bunun üzerine Resûlullâh (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Ben kendisine canından daha sevgili olmadıkça, sizden biriniz asla îman etmiş olmaz.” Hz. Ömer (r.a.): - Sana Kur’ân’ı gönderen Allâh (c.c.)’e yemin ederim ki, sen bana canımdan daha sevgilisin deyince. Resûlullâh (s.a.v.): “Ey Ömer şimdi (tamam).” buyurdu.

(Kadı İyâz, Şifâ-i Şerîf, s. 398.)

3 Cemaziyelevvel 1438, Mevlâna Takvimi 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.