Kamuajans.com - On beş gün oruç tutsa, Allâhü Te’âlâ kıyamet günü onu, eminler ve selâmette olanlar mevkiinde durdurur. Onun yanından geçen mukarreb melek ve peygamber: “Sana müjdeler olsun ki, sen emîn olanlardansın” diyerek geçer. Onun saâdet ve şânını tebrik ve tes’îd eder. Eminlerden olduğunu ona beyân eder.”

Bir başka rivayette, “on beş günden fazla oruç tutan için beyân olunmuş ki; bir kimse Receb’den on altı gün oruç tutsa, o kimse Allâhü Te’âlâ’yı gören ve kelâmını duyanların evvelkilerinden olur.

On yedi gün oruç tutsa, Allâhü Te’âlâ Sırattaki her milde bir, rahatlanacak bir yer yapar. O kimse o yerde rahat olur.

On dokuz gün tutsa, Allâhü Te’âlâ ona Cennette İbrahim ve Dâvûd (a.s.)’ın köşkleri karşısında köşk yapar. O kimse İbrahim ve Âdem (a.s.)’a selâm verir. Onlar da ona selâm verirler.

Yirmi gün oruç tutsa, gökten bir ses, “Ey Allâh’ın kulu! Allâhü Te’âlâ senin geçmişte olan bütün günâhlarını afv ve mağfiret etti. Bundan sonra olan ömrün için iyi amele uğraş” der.”

Receb-i Şerîf’e Şehrü’l-Mutahhar denmesi, Receb-i Şerif’in içinde oruç tutanları günâh ve hatâlardan temizlemesi sebebi iledir.

İhlâs Sûresi’ni günde 11 defa okumak tevhîd (la ilahe illallah), istiğfar ve salevât-ı şerîfeyi ihmâl etmemek lâzımdır.

Abdullah b. Zübeyr (r.a.)’den rivayet edilen bir Hadîs-i Şerîfte: “Bir kimse, Receb ayında bir Mü’mini bir sıkıntıdan kurtarsa, Allâhü Te’âlâ o kimseye Firdevs’te gözünün görebileceği yükseklikte bir saray verir. Receb’e ikram ve hürmet ediniz. Zîrâ Allâhü Te’âlâ da size bin çeşit kerâmetle ikrâm ve ihsân eder.” buyurulmaktadır.

(Abdulkâdir Geylânî (k.s.), Gunyetü’t-Tâlibîn, s.263-264)

Mevlâna Takvimi 
Anahtar Kelimeler:
Receb Ayının Fazileti-2
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.