MEB'den Sürücü Sertifikaları Yazısı
T.C.

Sayı: 32501511-410.02-E.6689149

10.05.2017

............VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a) 07/03/2017 tarihli ve 300000 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği
b) Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği (Mülga)
c) Bakanlığımız Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 21/04/2017 tarihli ve 5537622 sayılı yazısı

Mevcut sertifikasıyla motorlu taşıt sürücüleri kursuna fark sınıfına kaydolan kursiyerlerin mevcut sertifikası süresi içinde sürücü belges, dönüştürülmemesi nedeniyle aldığı fark sınıfı serifikanın da süresi dolmamış olsa bile geçerli sayılıp sayılmayacağı hususunda tereddütler oluştuğuna dair Genel Müdürlüğümüze yazılar ulaşmaktadır.

İlgi (a) Yönetmeliğin 39'uncu maddesinde; ''Karayolları Trafik Yönetmeliğinin geçici 10'uncu maddesi kapsamına giren sürücü belgesi sahibi olup farklı bir sınıfın motorlu taşıt sürücü sertifikası almak isteyenler Tablo 2'de, bunların dışındaki sürücü belgesi sahiplerinden farklı bir sınıfın motorlu taşıt sürücü sertifikası almak isteyenler ise Tablo 1'de istedikleri sertifika sınıfının şartlarını taşımak kaydıyla aşağıdki tablolarda belirtilen ders saati sayısı kadar direksiyon eğitimi dersi alırlar.'' denilmektedir. İlgi madde hükmüne göre fark sınıfına kaydolacak kursiyerlerin mevcut sürücü belgesini ibraz etmesi zorunludur. Ancak söz konusu maddenin yürürlüğe giriş tarihinden önce (07/03/2017) fark sınıfına sertifikasıyla kaydolan kursiyerler için söz konusu madde hükmünün geçerli olmadığı değerlendirilmektedir.

Gerek Mülga ilgi (b) Yönetmelik gerekse yürürlükte olan ilgi (a) Yönetmelik hükümleri incelendiğinde bir motorlu taşıt sürücüsü sertifikasının diğer bir sınıf sertifikaya dönüştürülmesine ilişkin fark işlemi sürecinde eski sertifikanın geçerlilik süresinin sona ermesi veya sürücü belgesine dönüştürülmemesi nedeniyle yeni alınan sertifikanın da geçerliliğini kaybedeceğine ilişkin herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Sonuç olarak Mülga ilgi (b) Yönetmelik döneminde usulüne uygun olarak düzenlenmiş motorlu taşıt sürücüsü sertifikasının kazanılmış hak kapsamında değerlendirilmesi gerektiği düşünülmekte olup 07/03/2017 tarihinden önce fark sınıfına kaydolmak üzere başvurup fark sınıfı sertifika alan kursiyerlerin eski sertifikasının süresi dolduğundan dolayı geçersiz sayılması gerektiği bu sertifika ile fark sınıfı başka bir sertifika için kayıt yaptırarak bu sertifikayı hakeden kişilerin fark olarak alınan yeni sertifikanın süresi dolana kadar geçerliliğini koruyacağı değerlendirilmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Ercan ALPAY
Bakan a.
Genel Müdür V.

DAĞITIM:
B Planı 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.