Kıyâmet Vakti

Kıyametten önce ise İsrafil Aleyhisselam’ın Sûr’a birinci üfürüşüyle yerde ve göklerde kim ve ne varsa hepsi ölür, yok olur. Sadece şu 7 şey yok olmaz: 1- Arş, 2- Kürsî, 3- Levh-i Mahfuz, 4- Kalem, 5- Cennet, 6- Cehennem, 7- Ruhlar.

Allahu Teâlâ (c.c.) buyuruyor ki: “Sûr’a üfürüldüğü gün, Allah’ın diledikleri hâriç göklerde olanlar ve yerde bulunanların hepsi dehşete kapılırlar.” (Neml S. 87)

Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruluyor:

“O gün zâlimlere özür dilemeleri fayda vermeyecektir. Onlar için sadece lanet vardır. Ve en kötü yurt (cehennem) vardır.” (Mü’min S. 52)

“..Allah sizi diriltir, sonra sizi öldürür, sonra da sizi kıyamet günü için toplar. Onda bir şüphe yoktur. Velâkin insanların çoğu bilmezler.” (Câsiye S. 26)

“Bütün insanlar (kabirlerinden uyanıp) Allahu Teâlâ’nın huzurunda kıyam edecektir.” (Mutaffifîn S. 6)

“O gün hak ile bâtılın ayrılacağı gündür.” (Mürselât S. 38)

“O gün, insanın kardeşinden, anasından, babasından, eşinden ve oğullarından kaçacağı gündür.” (Abese S. 34-36)

“O gün mal ve evlatlar fayda vermeyecektir.” (Şuârâ S. 88)

“O gün, alım-satımın olmayacağı bir gündür.” (Bakara S. 254)

İmâm Kurtubi der ki: İnsanlar için lâzım olan; kıyamet alâmetleri ortaya çıkmadan önce hazırlık yaparak tedbir almış olmalarıdır. Çünkü yüce Allah (c.c.) o alâmetleri dünya yaşamının müddetinin sonunun geldiğine dair nişanlar olarak yaratmıştır.

(Muhammed Alaadin, Hediyyetü'l Alaiyye, s.896-897)
15 Zilkade 1437, Mevlâna Takvimi 

Anahtar Kelimeler:
Kıyâmet VaktiAlametİslam
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.