İslam'dan Başka Din Arayanların Durumu

CEVAP: Kişinin sahip olduğu inanç, Allâhu Te’âlâ’nın rızasına ve Resûlü (s.a.v.)’in getirdiklerine uygun olmadığı sürece hiçbir sâlih amel âhirette kurtuluşa vesile olmaz. Allâhu Te’âlâ: “O gün ki, ne mal ne evlât fayda verir. Ancak Allâh’a temiz bir kalble gelenler o günde (kurtuluşa erer).” (Şuarâ s. 88-89) buyurmaktadır. Kalb-i selîm ile murad, her türlü şirkten selâmette olan kalptir. Zîrâ kâfir, müşrik ve münafığın kalbi hastalıklıdır. Allâhu Te’âlâ: “Onların kalplerinde bir hastalık vardır.” (Bakara s. 10) buyuruyor. (İmâm Nesefî, Tefsîr un Nesefî, c.3, s. 846)

Hz. Âişe (r.anhâ)’dan rivâyet edilen bir hadîsi şerif şöyledir. Hz. Âişe (r.anhâ): “Dedim ki, ey Allâh’ın Resûlü (s.a.v.)! İbn Cud’an (Benî Temim’den, Hz. Âişe (r.anhâ)’nın akrabasından ve Kureyş’in reislerinden cömertliği ile meşhur Abdullah isminde bir zat) cahiliyette sıla-i rahimde (akrabalarına ihsanda) bulunur, miskinleri yedirir idi. Bu, ona (âhirette) fayda verir mi?” dedi. “Fayda vermez, zîrâ herhangi bir gün; Rabbim, dîn günü (amellerin karşılığını göreceği gün) günahlarımı mağfiret eyle dememiştir.” (Buhari) Yâni, öldükten sonra dirilmeyi tasdik eder değildi.

İmâm Beyhâki şöyle demiştir: “Kâfirlerin, küfür üzere öldüklerinde, iyi amellerinin bâtıl olması ile ilgili varid olan hadîsler ve haberler, onlar için cehennemden kurtulup cennete girecekleri bir mevki söz konusu olmadığı; fakat işledikleri düzgün işler sebebiyle müstehak oldukları azâbın hafiflemesi şeklinde yorumlanır.” Meselâ Hatem-i Tâi, Nûşirevân-ı Âdil gibi cömertlikleri ve adâletleriyle meşhur kimseler îmân etmedikleri için ebedi cehennemden kurtulamayacaklar; ancak hafif bir azâbla azâb görecekler.

(Misvak Neşriyat, Hak Dinin Batıl Yorumlarına Cevaplar, s.82)
14 Zilkade 1437, Mevlâna Takvimi 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.