Beton Yürekler
Kamuajans.com - Kuşaklar değişti Lütfiye teyze nin azı çok oldu. Onun yüreği kadar büyük olmayan bahçesine A.V.M yapıldı. Şimdi onun mirasıyla zengin olan çocukları, torunları onun kadar mutlumu ki?

Koca koca binalar, binalarda insanlar ve insanların yüzlerinde kuru betonlar. Duvarların soğukluğu kaplamış dört bir yanı. Oysa öylemiydi Lütfiye teyzenin güneşin sıcaklığını yansıtan yüzü. Odun ateşinde demlenen çayın yerini almış latteler. Artık ne bazlamayı bilen var, nede çayla yapılan sohbeti. Cepler zenginleşti lakin yürekler fakirleşti. Tv ekranlarında sokakta, dört bir yanda şiddet, mutsuz insanlar sulieti. Özür dilemeyi, yardımlaşmayı, hoş görmeyi bilmeyen egosu yüksek bir toplumun mutlu olması mümkün mü ki?

Geçen hafta gazete ve tv lerde çocuğa ve hayvanlara taciz ve şiddet görüntüleri. Bu hafta kadınlar günü münasebetiyle tv ekranlarında tartışılan kadına şiddet sohbetleri..  Hangi din ve hangi vicdan onaylayabilir ki ? Ve hangi insanı vasıfları taşıyan bir birey bunları savunabilir ki? Şiddete ve tacize maruz kalan hepimizin bacısı, halası, teyzesi ve bunları yapanlar bizlerin içinden ağabeyimiz, dayımız, amcamız kardeşimiz ya da iyi diye bildiğimiz bir tanıdığımız. Bu insanlar, bizim toplumumuz bir bireyi. Mağdur olanda mağdur edende bizim içimizden. Bu insanları biz yetiştirmedik mi?  Kadını horlayıp, erkek yaparken, elinin kiri olarak görüp onayladığımız, gelinine yapılanı hoş görüp, kendi kızımıza yapılana hiddetlendiğimiz , örnek olup rol modeli olduklarımız ....Her bir yanda tahammülsüzlük. Sigara içen babanın, sigara içen oğluna kızması misali. Hani nerde o rol modeller? Eşine şiddet uygulayan oğlunu bir anne baba yetiştirmedi mi?

Çocuklar bebeklikten itibaren kendilerini yetiştiren ailelerini ve toplumu rol model olarak benimseyip taklit ederek büyürler. Bu nedenle ailenin her bir bireyinin sigara içtiği bir ortamda yetişen çocuğun, sigara içmemesi neredeyse mümkün değildir.. Aksam tv ekranlarında  çocuklarlarınızla birlikte seyrettiğiniz, milli ve manevi değerlerimize aykırı, şiddet içeren yayınları sizinle birlikte seyrederek büyüyen, annesine kardeşine şiddet uyguladığınız evladınızın, büyüdüğünde kendi ailesine ve çevresine sizin davrandığınız gibi davranması kaçınılmaz bir gerçektir. Çocuklar ailelerini ,büyüklerini rol model olarak alırlar. Bu nedenle toplumda taciz ve şiddetin önlenmesi için ilk önce yıpranan aile değerlerinin güçlendirilmesi gerekir. Şiddet bir insanlık suçudur. İnsan olmanın sorumluluğunu üstlenmiş bireylerin asla başvurmayacakları bir yoldur. İnsan olmanın gereği yeryüzündeki bütün canlıları yaradan dan ötürü sevmeyi ve insanca davranmayı gerektirir.

Şimdi Lütfiye teyzenin torunlarının evinde her tür eşya var. Betonların arasında, arabalar büyük yürekler küçük dolaşmakta. Egolar tavan yapmış, huzur ve insanlık aranmakta.

''İnsanların en hayırlısı insanlara yararı olandır.
Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.'' Hz. Mevlana

Rıza CEYLAN
Lider Eğitimci Yazarlar Derneği
Denetleme Kurulu Üyesi
Eğitimci Yazar
NLP Master Practıtıoner
Anahtar Kelimeler:
Beton Yürekler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.