Allâh Resûlü (S.A.V.)'İn Hoşgörü Sınırları

“-Yâ Resûlallâh (s.a.v.)! Anam babam sana feda olsun. Nuh Peygamber (a.s.) kavmine beddua ile buyurdu. Eğer sen dahi bize beddua etseydin cümlemiz helak olurduk.”

Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz’de:

“Kavmimi mağfiret eyle” yahud, “Ya Rabb, benim kavmimi sen mağfiret eyle ve sen hidâyet eyle. Zira onlar bilmezler.” diye duâ etti. (Buhari) Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz Hazretleri’nin sabrı ve affı kemâl derecede idi.

Gerçi Hendek Harbi’nde Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz küffâra beddua edip “Bizi meşgul edip salât-ı vüstâdan; İkindi Namazı’ndan alıkoydular. Allâhu Te’âlâ Hazretleri kabirlerini ve evlerini ateşle doldursun” buyurdular.

Küffâr ile muharebede son derece şiddetle devam ve meşguliyetlerinden ikindi namazlarını geçirip güneş batımından sonra kaza etmişlerdi. Namaz, îmândan sonra pek mühim bir ibâdet olduğundan terki asla câiz olamaz. Peygamberimiz (s.a.v.) Uhud Harbi’nde yüzüne erişen yara ve ezâya tahammül eylediler fakat namazına ve “din yüzüne” erişen ezaya tahammül etmediler. Çünkü namaza tecâvüzlerinden Hakk Te’âlâ ve Tekaddes Hazretleri’nin hukukunu tercih eylediler. Nitekim Hakk Sübhanehu ve Te’âlâ Hazretleri de Dîn-i İslâm’a ezâ ve ihânet kasdeden küffâra karşı şiddet ve ğılzat (sert muamele) edilmesini emir buyurmuşlardır.

(Hz. Mahmûd Sâmî Ramazânoğlu (k.s), Musahabe 3, 214-215.s.)
26 Zilkade 1437, Mevlâna Takvimi

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.