30 Ekim Pazar Günü Saatlere Dikkat Edin!
Kamuajans.com - Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren saatlerin ileri-geri alınması konusunda devrim niteliğinde bir değişikliğe gidildi. Şuanda içinde bulunduğumuz yaz saati uygulamasından geri adım atılmayacak ve saatler bir saat geri alınmayacak. Geçtiğimiz aylarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından gerekli açıklama yapıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, gün ışığından daha fazla yararlanmak için yaz saati uygulamasını bundan sonra tüm yıla yayma kararı aldıklarını dile getirdi. 

Albayrak, yaz saati uygulamasının tüm yıl boyunca uygulanmasıyla önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanacağını belirterek, "Mesai ve eğitim saatlerinde karanlık süre azalacak, geçiş dönemindeki olumsuzluklar yaşanmayacak." ifadesini kullanmıştı. 

Uygulamanın hayırlı olmasını dileyen Albayrak, "Uygulama ile ciddi tasarruf sağlayacağız. Mesai ve eğitim saatlerinde karanlık süre azalacak, geçiş dönemindeki olumsuzluklar yaşanmayacak." değerlendirmesinde bulundu. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), elektronik haberleşme ve posta sektörlerindeki işletmecileri ve hizmet sağlayıcıları, altyapı sistemlerini ulusal saat ayarına uygun hale getirmeleri ve herhangi bir mağduriyete sebep olmamaları konusunda uyardı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tarafından "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunun 20/09/2016 tarihli ve 2016/DK-YED/407 sayılı kararı ile 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, 6475 Sayılı Posta Hizmetleri Kanunu 08/09/2016 tarihli ve 29825 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 'Gün Işığından Daha Fazla Yararlanmak Amacıyla Bütün Yurtta Yaz Saati Uygulanması Hakkında Karar' konulu Bakanlar Kurulu kararı ve ilgili diğer mevzuata istinaden Kurumumuzca elektronik haberleşme ve posta sektörlerinde hizmet sunmak üzere yetkilendirilen işletmeci ve hizmet sağlayıcıların altyapılarında kullanılan sistemlerini ulusal saat ayarına uygun hale getirmeleri ve saat farkından kaynaklanan sebeplerle herhangi bir mağduriyete sebep olmamalarını teminen gerekli tedbirleri almaları hususlarında karar alınmıştır." açıklaması yapılmıştı.

30 Ekim 2016 tarihinde mağdur olmamak için telefonlarınızı ayarlarını kontrol ediniz...


iPhone için

Sırasıyla Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat > bölümüne girin. Ardından "Otomatik Ayarla" özelliğini devredışı bırakın ve manüel olarak saatini geri alın

Android için

Sırasıyla Ayarlar > Tarih ve Saat bölümüne girin. Yeni ekranda yer alan "Otomatik tarih ve saat" ile "Otomatik saat dilimi" ayarlarını pasif konuma getirin ve manüel olarak saatini geri alın

Gün Işığından Daha Fazla Yararlanmak Amacıyla Bütün Yurtta Yaz Saati Uygulanması Hakkında Karar

Karar Sayısı: 2016/9154

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta yaz saati uygulaması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 6/9/2016 tarihli ve 24005 sayılı yazısı üzerine, 697 sayılı Günün Yürmi Dört Saate Taksimine Dair Kanunun 2'nci maddesine göre, Bakanlar Kurulunca 7/9/2016 tarihinde Kararlaştırılmıştır.

Recep Tayyip ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI

Binali YILDIRIM
Başbakan

N. CANİKLİ
Başbakan Yardımcısı

M. ŞİMŞEK
Başbakan Yardımcısı

N. CANİKLİ
Başbakan Yardımcısı V.

Y. T. TÜRKEŞ
Başbakan Yardımcısı

Y. T. TÜRKEŞ
Başbakan Yardımcısı V.

B. BOZDAĞ
Adalet Bakanı

F. B. SAYAN KAYA
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı

F. B. SAYAN KAYA
Avrupa Birliği Bakanı V.

F. ÖZLÜ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı

M. MÜEZZİNOĞLU
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

M. ÖZHASEKİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı

L. ELVAN
Dışişleri Bakanı V.

N. ZEYBEKÇİ
Ekonomi Bakanı

B. ALBAYRAK
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

A. Ç. KILIÇ
Gençlik ve Spor Bakanı

F. ÇELİK
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı

B. TÜFENKÇİ
Gümrük ve Ticaret Bakanı

S. SOYLU
İçişleri Bakanı

L. ELVAN
Kalkınma Bakanı

N. AVCI
Kültür ve Turizm Bakanı

N. AĞBAL
Maliye Bakanı

İ. YILMAZ
Milli Eğitim Bakanı

F. IŞIK
Milli Savunma Bakanı

V. EROĞLU
Orman ve Su İşleri Bakanı

R. AKDAĞ
Sağlık Bakanı

A. ARSLAN
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

8 Eylül 2016 Tarihli ve 29825 Sayılı Resmî Gazete

7/9/2016 TARİHLİ VE 2016/9154 SAYILI KARARNAMENİN EKİ

KARAR

MADDE 1- (1) Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla; bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyunca sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.

MADDE 2- (1) Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 14/3/2016 tarihli ve 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında yer alan ''- 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00'ten itibaren bir saat geri alınması;'' ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3- (1) Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- (1) Bu karar hükümlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yürütür.

KamuAjans.com - Özel Haber 
Anahtar Kelimeler:
Saatler Geri Alınacak Mı?
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.