Son Düzenlemelerle PTT AŞ Personeline Ne Getiriyor?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca hazırlanarak Bakanlar Kurulunca 05/03/2013 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan ve Başkanlıkça 08/03/2013 tarihinde Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonuna havale edilen 1/751 esas numaralı “Posta Hizmetleri Kanun Tasarısı” 02/05/2013 tarihindeTBMM Genel Kurulu'nda görüşülecektir.

Tasarı ne getiriyor sizler için araştırdık. İşte tüm yönleriyle tasarının getirdikleri

 

PTT A.Ş. personelinin statüsüne iliskin düzenlemeler yapılmıştır:

Mevcut personelin durumu; Mevcut çalısan personelin tüm özlük hakları aynen korunmaktadır. Yeni olusturulacak

sözlesmeli statüye geçis zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır.

Mevcut personelin haklarını korumak için yeni sözlesmeli statüye geçis sürecinde sosyal güvenlik yönünden 5510 sayılı Kanunun 4/c (Emekli Sandığı üyesi) veya 4/a (SSK üyesi) fıkrasına tabi olup olmayacakları personelin kendi talebine bırakılmıstır.

Emekliliğini hak edenler için (yas haddine bir yıl kalanlar hariç) tesvik maddesi konulmustur.

Bu personel mevcut pozisyonlarını koruyarak görevde yükselme yapabileceklerdir.

Mevcut personelden yeni sözlesmeli statüye geçenlerin önceki hizmetlerinin tamamı memurdan.net emeklilik ve özlük hakları yönünden korunmakta ve dikkate alınmaktadır.

 

Yeni idari hizmet sözlesmeli personel,

“İş güvencesi verimlilik” ilkesini esas alan performansa dayalı bir istihdam modeli öngörülmektedir.

 

Bu personel, 657 sayılı Kanun ve diğer kanunların sözleşmeli personel hakkındaki hükümlerine tabi olmaksızın idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edilecektir. (İller Bankası, Kalkınma Bankası, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu benzer istihdam modelini uygulamaktadır.)

 

İşe alınmaları KPSS yoluyla yapılacaktır.

 

Bu personelin “işe alma, unvan, sayı, atama, görevlendirme, eğitim, terfi, görevde yükselme, disiplin, izin, görevden alma, sözleşmenin yenilenip yenilenmemesi veya sona erdirilmesine ilişkin hususlar” Bakanlar Kurulunca yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenecektir.

 

“Ücretleri” Yüksek Planlama Kurulunca belirlenecek olan üst sınır aşılmamak kaydıyla performans kriterleri de dikkate alınarak, Yönetim Kurulunca belirlenecektir.

Sosyal güvenlik yönünden 5510 sayılı Kanunun 4/a fıkrasına (SSK üyesi) tabi olacaktır.

“Memur sendikalarına” üye olabilecektir.

İş güvencesi + verimlilik ilkesini esas alan performansa dayalı bir istihdam modeli uygulanacaktır. İş güvencesinin sınırları disiplin hukuku ve Bakanlar Kurulunca çıkarılacak yönetmelikte belirtilen kurallar çerçevesinde belirlenecektir.

 

Bu personele 657 sayılı Kanunun 4/B fıkrası kapsamında istihdam edilenlere iliskin usul ve esaslar çerçevesinde “iş sonu tazminatı” ödenecektir.

 

Kurum işçileri;

Mevcut statüleri ile istihdamlarına devam olunacaktır.

Kurum isçileri talep etmeleri halinde yeni sözlesmeli statüye geçebileceklerdir.

Sözlesmeli statüye geçtiği tarihten önceki hizmet sürelerinin tamamı, 657 sayılı yasanın 4/B fıkrası kapsamında istihdam edilenlere iliskin usul ve esaslar çerçevesinde ödenmesi gereken “iş sonu tazminatı” hesabında dikkate alınacaktır.

Sözlesmeli statüye geçmeleri halinde 2 yıl içerisinde kullanmadığı yıllık izinlerini kullanabileceklerdir.

Sözlesmeli statüye geçmeleri halinde isçi sendikaları yerine memur sendikalarına üye olabileceklerdir.

 

Kurum işçilerine halen yılda 4 ilave tediye ve 2 ikramiye (çalısacakları günlere mahsuben) peşin olarak ödendiğinden isçinin yeni sözlesmeli statüye geçmesi durumunda hak etmediği (çalışmadığı günlere isabet eden) tutarların kıst sekilde geri alınacağı öngörülmektedir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
gürsel bulut 2 yıl önce

emeklisi dolan ptt personeline ikinci bir teşvik verilecekmi

Misafir Avatar
cemil 2 yıl önce

ula mahmut sen nediyosun senin ağzın ne söylüyo postacı hergün binlerce adrese gidiyor herkesin postasını dairelere çıkarsa o adamın hali ne olur biliyomusun tam mahmutsun he sen hergün o binanın kapısından girip çıkıyosun postanı kapıdan al ne olcak o elinden aldığın çocuklarda ya senin çocuklardır yada komşunun onların terbiyesini etmekte sana kalmış veletler alıyosa postacı neyapsın kurban canım mahmutcuğum bugün ptt satılsın diyen sen yarın ülkeyide satsalar pişkin pişkin bakarsın

Misafir Avatar
murat karatas 2 yıl önce

mahmut bey siz asagı kata inmeye aciz olamayasınız?

Misafir Avatar
şaban arslan 2 yıl önce

sayın mahmut bey ; postacı kayıtsız postayı üst katlara getirmek gibi bir zorunluluğu yoktur ,şayet böyle olsa günde bin veya daha fazla postayı hangi birini elden versin .

Misafir Avatar
mahmut 2 yıl önce

ptt satılsın arkadaş adamlar postayı yukarı kata getirmeye acizler atıp gidiyorlar kaç defa çocukların elinden aldım

Misafir Avatar
sözde milliyetçiler 2 yıl önce

bu ülkenin sözde milliyetçileri tc gidiyor diye yaptıkları protestoyu a.ş.'nin geldiği zamanda yapsalardı daha samimi olurlardı. tc gider gelir; ama a.ş. gelince bu ülke halkının öz kaynakları çok uluslu şirketlere satılır; ama bunu göremez kimse...