banner220

KamuAjans.Com -  Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilecek olan burslara dair üniversite öğrencilerinin (lisans, yüksek lisans, doktora) ne kadar ücret alacakları belirlendi. Maliye Bakanı Naci Ağbal “Bütçe giderlerinin yaklaşık yüzde 18’ini tek başına eğitime ayırıyoruz” açıklamasında bulundu, 2018 yılında ücretlerin ne kadar olacağını açıkladı.

2018 KYK BURS ÜCRETLERİ BU YIL NE KADAR?

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; lisans ve önlisans bölümünde okuyan üniversite öğrencileri KYK’dan 470 TL alacak. Yüksek lisans yapanlar 940 TL, Doktora yapanlar ise 1410 TL kurum tarafından alacaklar. Son beş yılda burs ücretleri: 2014 yılında 300 TL, 2015 yılında 330 TL, 2016 yılında 400, 2017 yılında 425 ve 2018 yılında 50 TL zam gelerek 475 TL oldu.


2017-2018 KYK kredi-burs ücretleri Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun resmi web sitesinde belli oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018 yılı ön lisans , lisans, yüksek lisans ve doktora üniversite öğrencilerinin ne kadar burs ücreti alacağını açıkladı. Ücretler ne zaman ödenmeye başlanacak sorusuna ise Kredi Yurtlar Kurumundan cevap geldi. Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerinin TC vatandaşlık numarasına göre ayın belirli günlerinde ödemeleri yapmaya devam edecek.

Lisans ve önlisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 425 Türk Lirası alacak.

Yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 850 Türk Lirası alacak.

Doktora bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 1.275 Türk Lirası Alacak.Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ( KYK) tarafından uygulanan üniversite öğrencilerine yönelik kredi ve burs başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından ilk defa burs alacak olan öğrenciler 4-10 Aralık 2017 tarihleri arasında taahhütnamelerini onaylanmıştı. KYK, işlemleri tamamlanan öğrencilere ödenecek KYK burs ve kredi ödemelerinin tarihini açıkladı.

2018 yılında birçok ödemede artışa gidilirken bunlardan birisi de üniversite öğrencilerine ödenen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) burs ücretleri oldu. Lisans ve ön lisans, Yüksek lisans, Doktora bölümlerinde okuyan öğrencilerin burs ücretlerinde artışa gidildi.

KYK'DAN "TAAHHÜTNAME" UYARISI

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca (KYK), yurt dışında öğrenim gören öğrenciler için burs/kredi taahhütname süresinin 15 Ocak'ta sona ereceği duyuruldu.

BU TARİHLERİ KAÇIRMAYIN...

KYK'den yapılan açıklamaya göre, yurt dışında ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora düzeyinde yükseköğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler, burs/kredi ile destekleniyor.

Öğrenimlerini yurt dışında sürdüren gençlere bulundukları ülkedeki Satın Alma Gücü Paritesi verilerine oranlanarak belirlenen miktarlarda burs/kredi ödeyen KYK, söz konusu öğrencileri taahhütname konusunda uyardı.

Yükseköğrenimini yurt dışında sürdüren ve kendisine burs/kredi tahsis edilen öğrencilerin, öncelikle PTT'lerden, yurt dışında ise konsolosluk veya büyükelçiliklerden "e-devlet şifresi" temin etmesi gerekiyor. Bu öğrencilerin daha sonra turkiye.gov.tr adresinden taahhütnameyi onaylamaları, kendilerine kefil olacak kişinin Türkiye'deki noterlerden kefaletname hazırlatma işlemlerini yaptırması gerekiyor.

BEŞ AYLIK ÖDEME ŞUBATTA YAPILACAK

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin e-devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemleri için son gün 15 Ocak olarak belirlendi.

Öğrencilerin kefaletname senedini yurt içinde noterler aracılığıyla hazırlatarak en geç 15 Ocak tarihine kadar ilgili belge ile durumunu anlatan dilekçeyi Kredi Dairesi Başkanlığına elden veya posta yoluyla teslim etmesi gerekiyor.

E-devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemlerini tamamlayan yurt dışında öğrenim gören öğrencilere, T.C. kimlik numarasının son hanesine göre ekim ayından itibaren geçerli olmak üzere beş aylık ödeme şubat ayında yapılacak.


2018 YILI KYK BURS ÜCRETLERİ NE KADAR?


Yapılan açıklamaya göre, lisans ve önlisans öğrencileri bu yıl 470 TL KYK burs/kredi ödemesi alacak. Öte yandan yüksek lisans öğrencileri 940 TL ve doktora öğrencileri1410 TL burs/kredi ödemesi alacak.

Geçtiğimiz yıllara bakıldığında ise 2014 yılında 300 TL, 2015 yılında 330 TL, 2016 yılında 400 TL ve 2017 yılında 425 TL burs ödemesi yapıldı.


Lisans ve önlisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 470 Türk Lirası alacak.

Yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 940 Türk Lirası alacak.

Doktora bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 1410 Türk Lirası Alacak.ÖDEMELER NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerinin T.C. vatandaşlık numarasına göre ödemeleri yapıyor. Buna göre;

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 0 olanlar, 2017 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 6'sında ücretleri alacak.

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 2 olanlar, 2017 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 7'sinde ücretleri alacak.

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 4 olanlar, 2017 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 8'inde ücretleri alacak.

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 6 olanlar, 2017 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 9'unda ücretleri alacak.

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 8 olanlar, 2017 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 10'unda ücretleri alacak. 

BURS HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

• Başarısız olma,


• Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma,


• Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,


• Öğretim kurumunun kapatılması,


• Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alma,


• Kesin hükümle mahküm olma hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Acil kredi 2 ay önce

Aninda çevrimiçi kredi, bugün% 100 güvenli / garantisi bana e-posta. Privateloaninvestment@hotmail.com whatsapp'da beni ekle +917338386140

Misafir Avatar
İpek aslan 3 ay önce

Haksız yere burs alanları görüyorum devlet buna nasıl izin verir evi var üzerine değil arabası var üzerine değil usulsüz şekilde burs alıyor burs işine tamamen karşıyım kredi verilsin ama benim vergimle hakkı olmayana burs verilmesin devlet de burs verdiği öğrenciyi iyice araştırsın

Misafir Avatar
Muhudin Mohamed Muhudin 3 ay önce

Ben somaliliyim
ve Somali'de iyi eğitim yok, türkiyede eğitim istiyorum, lütfen bana yardım ediniz

Misafir Avatar
metehan 1 ay önce @Muhudin Mohamed Muhudin

ülkendeki türkiye büyükelçiliğine başvur.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Hasan 5 ay önce

Ben 2 yillik okuyorum ve burs aliyorum acaba en son burs ne zaman verilecek haziran mi eylul demi

Misafir Avatar
Selim 7 ay önce

İbrahim kardeş eyvAllah güzel demişsin. Kredi alan öğrenci arkadaşlarımızda var. Bugün Türkiye'de kaç milyon öğrenci mezun oluyor ve bu mezun olanların yüzde kaçı işsiz kalıyor? Ben söyleyeyim;"Üniversite mezunlarının %35'i işsiz güzel kardeşim." Şimdi bölgesel kalkınma için her ike bir üniversite projesini uyguladılar doğru mu? Kazanan kimler oldu peki? Esnaf,minibüsçüler... Doğru mu kardeşim? Peki iktidar bu proje ile kalifiyeli öğrenci yetişmesine vesile oluyor mu ? Hayır. Bakın her ile bir üniversite dediler eğitim kalitesi düştü. Bu bir gerçek,atamalar kolaydı çünkü iş imkanı vardı. Eğer eften püften lüzumsuz fakülteler ve bölümler açarsan öğrenciler tabii ki işsiz kalacak. Okudukları bölüm ile alakası olmayan iş kollarına girecekler. Peki geçen zaman kaybından yine karlı çıkacak olan kim devlet. Kredi alan öğrenci mezun olacak iş bulamayacak aldığı kredi 25-30 bin lira olacak söz konusu ödemeye geldiğinde ödeyemeyecek bu sefer cebri haciz uygulanacak sonrasını söyleyeyim mi? Kişi sosyolojik ve psikolojik olarak çökecek. Buna birde aile baskısını ekle intihar kaçınılmazdır. Pekii gelgelelim şu masada oturup sırf gır gır olsun diye mecliste oturup el kaldırıp el indiren,muhalefet ile iktidar partisinin birbirini yemesinden başka bir iş yapmayan,demokrasiye mutabık kalıp PKK'nın meclisteki sesi olan Hdp'nin meclise girmesine vesile olanlar,memur maaşlarına zam yapılacağı zaman muhalefet,iktidar ve pkk'nın meclis sözcüsü hdpliler kolkola yanyana gülümseyip tebessüm eden milletvekillerinin maaşının 25 bin lira olması şahsen benim zoruma gidiyor. Tüm ödenekleri devlet hazinesinden karşılanıyor,meclis lokantasında sadece 60-70 lira vererek aileaini doyurabilecek kadar yemek imkanı sunulan ki yemeklerin çoğunda et ve et ürünleri var bilmiyorum hiç araştırdınız mı meclis yemek fiyatlarını? Ee şimdi Türkiye ekonomisi %11,1 büyüdü diyen hükümet biz bunu neden hissedemiyoruz. Kişibaşına düşen gelir 21,146$ olarak açıkladı Anadolu Ajansı. Ee be insaf be kardeşim bu Türkiye ekonomisi büyüyor büyümesinede istihdam teşvikleri yapıp,devlet hazinesinden özel sektöre para aktarıp özel sektördeki patronları zengin edeceğine devlet olarak fabeikanı kur istihdamı sağla bu kadar mı zor? Mültecilere 30 milyar dolar harcaması yapabilen bir devlet kendi vatandaşı için fabrika kuramayacak mı ? Mültecilere sözüm yok lakin mülteci ise unutulmasın ki bu ülkede afgan mültecilerde var. Onlara neden bu kadar yardım yapılmadı. Şimdi konuşacak birçok konu var burdan yazmakla bitmez.
Aslolan DEVLET'tir. DEVLET EBED MÜDDET. DEVLETİMİZ VAROLSUN.

Misafir Avatar
ibrahim 7 ay önce

Suan oyle diyorsun ama 525tl aldigin zaman bunu zamani gelince ödemek var. Burs aliyorsan ne ala ama almayanlari da düşün her mazun olan is bulamiyor 25bin lira para kolay ödenmiyor.

Misafir Avatar
oktay 7 ay önce

sözde asgari ücretin 3/1 diye söylüyorlar 1603 olan asgari ücretin 3/1 534.3 hadi 525 verseydiniz... 470 asgeri ücretin kacta kacı bana bunu biri acıklasın