TEOG 2. Nakil Sonuçları AÇIKLANDI
KamuAjans.Com - 14 Ağustos Pazartesi günü başlayan TEOG puanı üzerinden liseler arası nakil başvuru işlemleri 3 hafta boyunca 3 kez tekrarlanarak devam edecek. 21 Ağustos'da 2. başvurular yapıldı 3. ve son nakil başvuruları ise kurban bayramı tatili nedeniyle 6 Eylül'de yapılabilecek. Her hafta başında yapılan nakil başvurularının sonuçları ise hafta sonu cuma akşamında neticelendirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) kapsamında öğrencilerin liselere yerleşebilmesi için alınan TEOG 1. nakil sonuçları saat 10.45'te açıklandı. 2017-2018 eğitim öğretim döneminin başlamasına günler kala, liseye yerleştirmek için yapılan TEOG nakil tercihleri sürüyor. 14-18 Ağustos tarihinde alınan 1. nakil başvurularınınn ardından, 2. nakil başvuruları 21-25 Ağustos tarihinde alındı. 3. nakil başvuruları ise 28 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde alınacak.

http://www.meb.gov.tr/sinavlar/sorgu/OKS/2017_TEOG_YERLES_ektrhd/Teog_Frm_2017.asp

TEOG Yerleştirme Sonuçlarının açıklanmasının ardından nakil süreci başlayacak. Ortaöğretime kayıt olacak öğrenciler ve onların velilerine faydalı olacağını düşündüğümüz TEOG sürecini 10 soruda açıkladık. Kimlerin nakil başvurusunda bulunabileceği, nakil tercihleri için nereye başvurulacağı, hangi okulların tercih edilebileceği, boş kontenjanlar, kaç defa nakil başvurusunda bulunulabileceği, kaç dönemde başvuruda bulunabileceği gibi hususlara sizin için cevap hazırladık.

TEOG LİSE TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

14-18 Ağustos 2017 - (Saat 17.00) Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

21 Ağustos 2017 - Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı

21-25 Ağustos 2017 (Saat 17.00) - Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

28 Ağustos 2017 - Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

28 Ağustos-06 Eylül 2017 (Saat 17.00) - Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

08 Eylül 2017 - Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının ve Taban Puanların İlanı


1) Kimler nakil başvurusunda bulunabilir?

* Herhangi bir okula yerleşsin ya da yerleşmesin tüm öğrenciler isterlerse nakil başvurusunda bulunabileceklerdir.


2) Nakil tercihleri için nereye başvurulacaktır?

* Öğrenci velileri herhangi bir ortaokula giderek nakil başvurusunda bulunabileceklerdir. 

3) Nakil sürecinde hangi okullar tercih edilebilecektir? 

* Nakil sürecinde en az 1 en fazla 3 okul olmak üzere istenilen tüm liseler tercih edilebilecektir. 

4) Nakil başvurusunda bulunmak istediğiniz lisede boş kontenjan bulunmak zorunda mıdır?

* Elbette bir lisede boş kontenjan varsa oraya yerleşme ihtimaliniz artacaktır fakat bir liseye nakil başvurusunda bulunmanız için boş kontenjan olması şart değildir. Zira oradan da başka okullara nakil olmak isteyen öğrenciler olabilecektir ve böylece o okula yerleşme ihtimaliniz ortaya çıkacaktır.

5) Okulların boş kontenjanları ne zaman ve nereden öğrenilebilircektir?

* 14 Ağustos'tan başlamak üzere üç hafta boyunca her pazartesi günü e okul üzerinden liselerin boş kontenjanları ve taban puanları öğrenilebilecektir.

6) Kaç defa nakil başvurusunda bulunulabilecektir?

* 14-18 Ağustos, 21-25 Ağustos, 28 Ağustos-6 Eylül olmak üzere toplam üç nakil dönemi olacaktır. Yani üç hafta peşpeşe nakil başvuruları pazartesi başlayıp cuma günü sona ericek, sonuçlar ise bir sonraki pazartesi günü açıklanacaktır.

7) Bir öğrenci üç nakil döneminde de başvuruda bulunabilir mi?

*Evet, öğrenci isterse üç nakil döneminde de şansını deneyebilir.

8) Nakil sürecinde herhangi bir okula yerleşemeyen bir öğrenci ilk tercihlerde kazanmış olduğu okula devam edebilir mi?

* Evet nakil süreci sonunda istediği bir okula yerleşemeyen öğrenci ilk tercihlerde kazanmış olduğu okuluna devam edecektir. Yani açıkta kalma gibi bir durum söz konusu değildir.

9) İlk tercihlerde ve nakil sürecinde herhangi bir okula yerleşemeyen bir öğrencinin durumu ne olacaktır?

* Bu öğrenciler 11-15 Eylül tarihleri arasında bulundukları ilçenin milli eğitim müdürlüklerine başvurarak düşük puanlı bir liseye yerleştirilmiş olacaklardır ya da isterlerse açık Öğretim lisesine kayıt yapabileceklerdir. Ayrıca sezon içerisinde de her ayın son haftasında boş kontejanlara göre nakil başvurusu yapılabilecektir

10) Öğrencilerin yerleştirildikleri okula gidip kayıt yaptırmaları gerekir mi?

* Kayıtlar sistem üzerinden otomatikmen yapılacağından öğrencilerin ayrıca kayıt yaptırmalarına gerek yoktur ancak okul bilgi formlarının doldurulması, ders seçimi, okul kıyafeti gibi durumlar için öğrencilerin velisi ile birlikte Yeni okullarını ziyaret etmeleri faydalı olacaktır. 

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
kübra 1 ay önce

Keşke boş kontejan olmadan istediğimiz okula gitseydik

Misafir Avatar
bbbbbbbbbm 1 ay önce

mebin yapacağı iş ancak bu kadar olur ztn

Misafir Avatar
aynur 1 ay önce

bbbbbbbbbm sana katılıyorum ayrıca kübra keşke öyle olsa hatta teog bile olmasa biz kendimiz gidip kayıt olsak ... keşkeeee.......... :( :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:((:(:(:(:(:(:(: