Sayıştay Sınavı Ertelendi! Sayıştay Eleme Sınavı (26-27 Mayıs 2018) Giriş Belgeleri Yayınlandı
Kamuajans.com - Sayıştay Eleme Sınavı 26-27 Mayıs 2018 tarihleri arasında saat 14.45'te yapılacak ve 90 dakika sürecek. Eleme Sınavı sorularının sadece %10'u yayınlanacak olup diğer sorular aday dâhil hiçbir kişi veya kurumla paylaşılmayacaktır. Yazılı sınav soruları, hiçbir kişi veya kurumla paylaşılmayacaktır.

Eleme Sınavında başarılı olanlar 11-12 Ağustos 2018 tarihlerinde iki oturum halinde yapılacak yazılı sınava katılacaklar. Yazılı Sınavın sabah oturumları saat 10.15'te, öğleden sonraki oturumlar saat 14.45'te yapılacak. 

Esenboğa e-Sınav merkezinde gerçekleştirilen Sayıştay Eleme Sınavı ertelendi.

ÖSYM tarafından bugün Ankara Çetin Emeç, Ankara Esenboğa, İstanbul ve İzmir e- Sınav merkezlerinde Sayıştay Eleme Sınavı yapılması öngörülmüştü. Ankara Çetin Emeç, İstanbul ve İzmir e-Sınav merkezlerinde yapılan Sayıştay Eleme Sınavı, problemsiz bir şekilde zamanında tamamlanmıştır. Ancak Esenboğa e-Sınav merkezinde, sınav başlamadan önce teknik bir sistem arızası meydana gelmiştir.
Oluşan teknik arızanın çözümünün uzaması nedeniyle acilen toplanan ÖSYM Yönetim Kurulunca Esenboğa e-Sınav merkezindeki Sayıştay Başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavının ertelenerek ilerideki bir tarihte gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.
Kamuoyuna önemle duyurulur.
ÖSYM BAŞKANLIĞI

DUYURU

(23 Mayıs 2018)

2018-Sayıştay Eleme: Sınava Giriş Belgeleri Açıklandı

26-27 Mayıs 2018 tarihlerinde Ankara, İstanbul ve İzmir’de ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Merkezi) elektronik ortamda uygulanacak olan Sayıştay Başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavı (2018-Sayıştay Eleme) adaylarının sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesine ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile saat 14.00’den itibaren edineceklerdir.


DİKKAT!

2018-Sayıştay Eleme için adaylar saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞITemel Kurallar

Eleme Sınavında adaylara, Genel Yetenek Testi, Genel Kültür Testi ve Alan Bilgisi; İktisat Testi, Maliye Testi, Hukuk Testi, Muhasebe Testi uygulanacaktır.

Genel Yetenek Testi (15 soru): Türkçe, Matematik ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan,

Genel Kültür Testi (15 soru): Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Dünya Tarihi, Sanat Tarihi, Türkiye 
Coğrafyası, Vatandaşlık Bilgisi, Türkiye ve Dünya İle İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konularla ilgili çoktan seçmeli sorulardan, Alan Bilgisi;

1) İktisat Testi (15 soru): İktisat Teorisi, Mikro İktisat, Makro İktisat, İktisat Politikası, ParaBanka-Kredi 
ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan,

2) Maliye Testi (15 soru): Maliye Teorisi, Maliye Politikası, Bütçe, Vergi Hukuku ve Türk 
Vergi Sistemi ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan,

3) Hukuk Testi (15 soru): Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, 
Ticaret Hukuku ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan,

4) Muhasebe Testi (15 soru): Genel Muhasebe, Mali Tablolar Analizi ile ilgili çoktan seçmeli 
sorulardan oluşacaktır.

Eleme Sınavı, elektronik ortamda yapılacaktır. Bu nedenle sınava başvuracak adayların kişisel bir bilgisayarı kullanma bilgisine/becerisine sahip olmaları gerekmektedir. Sınavda, adaylara bilgisayar kullanma eğitimi veya herhangi bir şekilde bilgisayar kullanım desteği sağlanmayacaktır. Sınavın uygulanması ile ilgili tüm bilgilendirmeler de elektronik ortamda yapılacaktır. Adaylar sınava ilişkin tüm bilgilendirmeleri elektronik ortamda edineceklerdir. Adaylara sözlü/yazılı danışmanlık hizmeti verilmeyecek, sınavda yazılı ve/veya sözlü bilgilendirme yapılmayacaktır. Bu nedenle adayların, sınavdan önce internet ortamında yapılacak örnek olarak verilen sınırlı sayıda sorudan oluşacak deneme sınavına katılmaları gerekmektedir.

Adaylar bu belgelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile sınavın yapılacağı hafta içerisinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden, edineceklerdir.

Sayıştay Eleme Yazılı Sınavının 1. oturumu 11 Ağustos 2018 tarihinde yapılacak. 1. Oturum Hukuk alanında 10.15-12.15 saatlerinde, Maliye alanında 14.45-16.45 saatlerinde yapılacak.

2. oturum 12 Ağustos 2018 tarihinde yapılacak. 2. oturum İktisat alanında 10.15-12.15 saatlerinde, Kompozisyon alanında 14.45-15.45 saatlerinde, Seçimlik Grup alanında 15.45-16.45 saatlerinde yapılacak.

Yazılı Sınava katılma hakkını elde eden adaylar, sınava, yazılı sınavın yapılacağı hafta içerisinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numarası ve aday şifresi girerek edinecekleri yazılı sınava hangi bina ve salonda sınava gireceklerini, sınav tarihini ve saatini gösteren Sınava Giriş Belgesi ile gireceklerdir. 

Kamuajans.com - özel haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.