Saatler İleri / Geri Alınacak Mı? Kış Saati Uygulamasına Geçilecek Mi?
Kamuajans.com -   7 Eylül 2016 itibarıyla yürürlüğe giren kararla birlikte gün ışığından daha çok faydalanabilmek için sürekli yaz saatine geçilmişti. Getirilen yaz saati uygulamasının sürekli olarak devam edilmesinin planlandığı belirtilmişti. O günden itibaren devamlı tartışma konusu olan hatta il valiliklerinin mesai saatlerini belirlemesi formülüde hayata geçirilmişti. 2016 yılının en çok tartışılan konusu olan kış saati uygulamasının artı ve eksileri masaya yatırılmış sonunda kış saati uygulamasının zararlarının fazla olmasından dolayı kış saati uygulamasından vazgeçilmişti. Kış saati uygulanması bir çok sorunu birlikte getirerek uygulanmaktan vazgeçilmişti.


7 Eylül 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, Türkiye’de yaz saati - kış saati ayrımına son verilmiş ve 30 Ekim 2016’da dünyada kış saati uygulamasına geçen 76 ülkenin aksine, Türkiye kalıcı olarak yaz saatinde kalmaya karar vermişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “ciddi elektrik tasarrufu sağlanacağı” gerekçesiyle savunduğu kalıcı yaz saati uygulaması sayesinde, kış saati uygulamasının geçerli olduğu aylar bazında yıllık yaklaşık %8,58, toplam elektrik bazında ise %3,62 oranında tasarruf sağlanacağı hesapları yapılmıştı.


Cumhurbaşkanı kararıyla, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat (yaz saati) uygulaması her sene, yıl boyu sürdürülecek.

23 Ekim 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, 28 Ekim 2018 Pazar günü saat 04.00'ten itibaren kış saatine geçileceği bildirilmişti. Geçtiğimiz gün yayımlanan bu kararla, yaz saati uygulanması hakkındaki 23 Ekim 2017 tarihli ve 2017/10921 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı kaydedildi. Söz konusu kararın yürürlüğe konulmasına, 697 sayılı "Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun"un 2'nci maddesi gereğince karar verildi.

Alınan bu karar göre, bu sene de saatlerde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

23 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete aracılığıyla ilan edilen kararname neticesinde, yaz saati uygulamasının 2017 tarihinde de sürdürüleceği, kış saati uygulamasına 28 Ekim 2018 Pazar tarihinde saat 04.00'ten itibaren geçileceği aktarıldı. Tüm bunların yanı sıra yayımlanan kararda 7 Eylül 2016 tarihli ve 2016/9154 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürürlükten kaldırıldığı da belirtildi. Bu bilgiler kapsamında kış saati uygulamasına 28 Ekim 2018 tarihi itibariyle geçileceği ifade edildi. İşte 23 Ekim 2017 tarihli kararname;Geçtiğimiz yılın ekim ayında alınan bir karar ile birlikte Türkiye'de artık yaz saati uygulaması kalıcı bir hale gelmişti. Bu da tartışmaların odağına oturmuştu. Aradan geçen bir senede Türkiye'de saat uygulaması en çok konuşulanlar arasına girmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın kalıcı yaz saati uygulaması ile ilgili “geri adım atılmayacağını” açıklamasının ardından Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka Mart 2017 yılında Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile görüşmüştü.


Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Enerji Verimliliği Ödül Töreni'nde konuşmuştu. Yaz saati uygulaması ile ilgili açıklama yapan Albayrak," Enerji tasarrufu sağlıyor. Uygulama aynı istikamette devam edecek" demişti.

Yaz saati uygulamasında yürütmenin durdurulmasına karar verilmişti.


 
Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Gulfer 6 ay önce

Yeter artik çocuğumu karanlıkta okula göndermek istemiyorum bu nasıl bir saçmalık saat şuan 06.30 çocuğum gitti alanınızdan bulun gercekten

Misafir Avatar
Müge 8 ay önce

Sabah olduğunu anlamadan yaşamak zorundayız artık kışları öyle mi?
Çocukları bırakın kendimizi ikna edemiyoruz gün doğduğuna.
Sabah uyanıp ışıkları yakıyoruz, akşam eve gelince de ışıkları yakıyoruz vatandaş bunu bilir. Tasarruf yok bu işte.

Misafir Avatar
Alaattin 8 ay önce

Saatler geri alınmalı

Misafir Avatar
çolak 8 ay önce

eerken kalk enerji kullan. gündüz kısa aksam enerji kullan. faturalar kabarık gelsin. durmadan zam yapılsın. kendi sattıkları enerji çogalsın. tabi tassarruf büyüük olur.kendiler kazanıyor sen umrundamısın köle gibi çalış kazandını bunlara wer tasarrufunuzu yesinler

Misafir Avatar
İbrahim 8 ay önce

Bu vatandaş ne diyor umrunuzdamı vatandaşa kulak verin 2 senedir rezil olduk bu senede de mi olcaz

Misafir Avatar
güll 8 ay önce

yuhhh yani 28 ekimi sabırsızlıkla bekliyoduk iptalmis nerdeyse aldığımız nefese bile onlar karar verecek

Misafir Avatar
Mesut 8 ay önce

Saatler geri alınsın yaz saati uygulaması tekrar uygulanmasını istiyoruz

Misafir Avatar
İsimsiz 8 ay önce

Siz kendi kafanısa göre saatleri böyle yaz saatinde bırakırmasınız tüm dünyada saatler geriye alınıyor