Saatler Geri Alınacak Mı? Flaş Karar
Kamuajans.com - Bakanlar Kurulunca, saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam ettirilmesi kararlaştırıldı.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yaz saati uygulanması hakkında karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Bakanlar Kurulu kararı uyarınca bütün yurtta saatlerinin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam ettirilmesine karar verildi.


Bakanlar Kurulunun 7 Eylül 2016'da aldığı kararda, 27 Mart 2016 tarihinde saat 03.00'te saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının her yıl ve yıl boyu sürdürüleceği belirtilmişti.
Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile 28 Ekim 2018 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat geri alınacağı bildirildi.

ESKİ BİLGİ

2016 yılının en çok tartışılan konusu olan kış saati uygulamasının artı ve eksileri masaya yatırılmış sonunda kış saati uygulamasının zararlarının fazla olmasından dolayı kış saati uygulamasından vazgeçilmişti. Kış saati uygulanması bir çok sorunu birlikte getirerek uygulanmaktan vazgeçilmişti. Okullarına karanlıkta giden öğrencilerden memurların çalışma saatlerine kadar bir çok sorunu doğuran kış saati uygulamasının ardından 2017 yılı yaz mevsiminin son günlerini yaşadığımız kış günlerine ramak kaldığı şu günlerde kış saati uygulamasına geçilip geçilmeyeceği tartışılıyor.

Geçtiğimiz yılın ekim ayında alınan bir karar ile birlikte Türkiye'de artık yaz saati uygulaması kalıcı bir hale gelmişti. Bu da tartışmaların odağına oturmuştu. Aradan geçen bir senede Türkiye'de saat uygulaması en çok konuşulanlar arasına girmişti.


Kış saati uygulaması ile saatlerin 1 saat geri alınması gerekiyor. 28-29 Ekim 2017 tarihinde saat 03.00'da saatlerin geri alınması gerekirken kış saati uygulamasına geçilecek mi? Soruları akıllara gelmeye başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın kalıcı yaz saati uygulaması ile ilgili “geri adım atılmayacağını” açıklamasının ardından Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka Mart 2017 yılında Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile görüşmüştü.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Enerji Verimliliği Ödül Töreni'nde konuştu. Yaz saati uygulaması ile ilgili açıklama yapan Albayrak," Enerji tasarrufu sağlıyor. Uygulama aynı istikamette devam edecek" dedi.

Yaz saati uygulamasında yürütmenin durdurulmasına karar verildi.


 CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün Danıştayın yaz saati uygulamasına ilişkin kararını ve buna karşın bazı bakanların açıklamalarını sorması üzerine Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Danıştayın vermiş olduğu bir karar, Meclisin yasama asliliğini ve tekelini ortadan kaldırmaz. TBMM, yasama organıdır ve TBMM'nin çıkarmış olduğu kanunlar çerçevesinde idari işlemi Danıştay denetler. Dolayısıyla Danıştay bir karar verdi diye TBMM yerine geçmez. Eskiden öyleydi. MGK, hükümetin yerine geçerdi. Anayasa Mahkemesi, hükümet yerine geçerdi. Danıştay, Bakanlar Kurulunun yerine geçerdi. Hiçbir mahkeme, Meclisin yasama fonksyonunu ve görevini ortadan kaldıramaz. Mahkeme kararına saygı gösteriyoruz. Elbette idareyi bağlar ama biz yasama faaliyeti itibariyle de yasama fonksyonunu icra eden makamın bu yetkisi alınamaz diyoruz." dedi.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta yaz saati uygulanması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 6/9/2016 tarihli ve 24005 sayılı yazısı üzerine, 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanunun 2 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 7/9/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Recep Tayyip ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI

Binali YILDIRIM
Başbakan

N. CANİKLİ M. ŞİMŞEK N. CANİKLİ Y. T. TÜRKEŞ
Başbakan Yardımcısı Başbakan Yardımcısı Başbakan Yardımcısı V. Başbakan Yardımcısı

Y. T. TÜRKEŞ B. BOZDAĞ F. B. SAYAN KAYA F. B. SAYAN KAYA
Başbakan Yardımcısı V. Adalet Bakanı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Avrupa Birliği Bakanı V.

F. ÖZLÜ M. MÜEZZİNOĞLU M. ÖZHASEKİ L. ELVAN
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çevre ve Şehircilik Bakanı Dışişleri Bakanı V.

N. ZEYBEKCİ B. ALBAYRAK A. Ç. KILIÇ F. ÇELİK
Ekonomi Bakanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Gençlik ve Spor Bakanı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı

B. TÜFENKCİ S. SOYLU L. ELVAN N. AVCI
Gümrük ve Ticaret Bakanı İçişleri Bakanı Kalkınma Bakanı Kültür ve Turizm Bakanı

N. AĞBAL İ. YILMAZ F. IŞIK
Maliye Bakanı Millî Eğitim Bakanı Millî Savunma Bakanı

V. EROĞLU R. AKDAĞ A. ARSLAN
Orman ve Su İşleri Bakanı Sağlık Bakanı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

7/9/2016 TARİHLİ VE 2016/9154 SAYILI KARARNAMENİN EKİ

KARAR

MADDE 1- (1) Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla; bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03,00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.

MADDE 2- (1) Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 14/3/2016 tarihli ve 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında yer alan 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04,00’ten itibaren bir saat geri alınması;” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3- (T) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- (T) Bu Karar hükümlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yürütür.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
LUTFEN BU YAZDIKLARIMI CIDDIYE ALIN 2 ay önce

Saatler kesinlikle geri alinsin bu cok sacma bir uygulamaydi.cocuklarimiz ve bizlerde perisan oluyoruz butun dunya alirken biz neden almiyoruz.bizim cocuklarimiz ve bizler dunyadakilerden daha mi degersiziz SAATLER GERIYE ALINSIN

Misafir Avatar
Mqarslan 2 ay önce

Saatleri geri alma okul saatlerini measi saatlerini değiştir ne anladık bundan. Yine sabahlatı aydınlık vakitleri yakalamak için kurumlar valilikler mesai saatlerini ileri alıyo karmakarışık mesai saatleri. Gereksiz yere.
En güzeli saatlerin geri alınması

Misafir Avatar
mert demir 1 ay önce @Mqarslan

saatler geri alınmıyacak yasalaşıyor boşa bekleme

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
mert demir 1 ay önce @Mqarslan

saatler geri alınmıyacak yasalaşıyor boşa bekleme

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Filiz 2 ay önce

Bence saatler geri alinsin cocuklarimiz karanlita okula gitmek zorunda kalmasin

Misafir Avatar
GÜLSEN 2 ay önce

KESİNLİKLE SAAT BİR SAAT GERİ ALINSIN GEÇEN SENE ÇOCUKLARIMIZI SABAHIN KARANLIĞINDA OKULLARA KORKARAK GÖNDERDİK HERKES SERVİSLE GİDERKEN BİZİM ÇOCUKLARIMIZ YAYAN GİDİYOLAR LÜTFEN GEÇEN SENEKİ GİBİ YAPMAYIN BU, SENE SAATLER GERİ ALINSIN

Misafir Avatar
Sibel 2 ay önce

Saatler tüm dünyada geri alınırken neden Türkiyede bu uygulanmıyor

Misafir Avatar
Feridun 2 ay önce @Sibel

Saatler bütün dünyada geri alınmıyor. Türkiye geçen yıl saat dilimini değiştirerek başlangıç meridyeninin geçtiği Greenwich zamanına göre (GMT) 3 saat ileri saat dilimini kullanmaya başladı. Yaz/Kış saat dilimi kullanan ülkelerin sayısı giderek azalıyor.

Beğenmedim (4)
Misafir Avatar
Filiz 2 ay önce

Bence saatler geri alinsin cocuklarimiz karanlita okula gitmek zorunda kalmasin

Misafir Avatar
Yozgatlı 2 ay önce

Saatler alınsın bununda halka sorsunlar 2veya3 kişiyle olmaz saat kararı

Misafir Avatar
Faruk 1 ay önce @Yozgatlı

Bu olayin arkasinda para dönüyor. Ayni anda savas stratejisidir. Cocuklar karanlikta okula gidip gitmemesi kendilerin umrunda degil.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
dnz 2 ay önce

Geri alınsın saatler