Recep Ayında (Üç Aylar) Hangi İbadetler Yapılır? Namaz, Dua, Zikir, Tespih, Süre
KamuAjans.Com - Üç ayların ilki olan Recep ayı 8 Mart 2019 tarihinde başladı. Dinimiz açısından hadislere konu olan Recep ayının 15. günü Allah-ü Teala'nın en sevdiği gün olarak belirtilerek o gece yapılacak duaların önemine dikkat çekiliyor. Receb istiğfar, şaban namaz, ramazan ise Kur’an ayıdır. Receb ayının ilk gününü, ortasındaki günü ve son gününü oruçlu geçirmek tamamını tutmuş gibi sevaptır. İslam dininde önemli olarak belirtilen üç aylar (Recep, Şaban, Ramazan) kısa süre önce başladı.

Müslümanların ibadet anlamında en değerli üç ayı olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarından ilki olan Recep Ayı başladı. Üç ayları çok iyi değerlendirmek isteyen Müslümanlar için hadis ve sünnetlerle hangi ibadetlerin yapılmasının eftal olacağı bildirilmiştir. Recep ayında ekstradan kılınması bol sevap olan namazlar, tutulduğunda onlarca gün yerine geçen oruç günleri, çekildiğinde binlerce sevap yazılan tespih ve zikirler, edilmesi makbul duaları sizler için derledik.

Receb ayından bir gün oruç tutup, bir gece dahi ibadette bulunan herhangi bir Müslümana mutlaka ALLAHu Teala bir senenin tüm günlerini oruç, tüm gecelerini ihya sevabı yazar.

Recep’in 15. Gecesini ihya etmek hakkında rivayet edildi ki:

“Recep’in 15. Gecesi, Allah-ü Teala’nın Musa (as) ile konuştuğu ve İdris (as)’ı semaya yükselttiği bir gecedir. Allah-ü Teala o gece, kulların amel defterleriyle görevli meleklere:

Onların divanlarına bir bakın ve ne kadar günah varsa silip, onun yerine sevap yapın.”diye seslenir. (Nüzhetül-Mecâlis)RECEB AYININ 15.GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR ?

14 rekât namaz kılar; her rekâtında
bir “Fatiha”, yirmi “İhlâs”, üç kere “Felak” üç kere “Nas”
surelerini okur, namazını bitirince
on kere salâvat getirir,
30 kerede:
“Sübhânallâhi velhamdü lillâhi
Velâ ilahe illallâhû vallâhû ekber”“ Allah’ı CccJ tüm noksanlıklardan tenzih ederim.Hamd Allah'adır (cc). Allah’tan (cc} başka hiçbir ilah yoktur. Ve Allah (cc) en büyüktür.”derse;

Allah-ü Teâlâ ona sevaplarını yazmak,Firdevs cennetinde kendisi için ağaçlar dikmek üzere melek yollar, o geceye kadar yapılan
bütün günahlarını siler,bir dahaki seneye kadar üzerine hiçbir günah yazmaz. Bu namazda okuduğu her harfe karşılık, 700 sevap yazar. Her rükû ve secdesine karşılık cennette muhakkak geçmiş günahların bağışlandı, ameline yeniden başla.”der.”
(Müslim)

İSLAMDA ONEMLİ GÜNLER NASIL DEĞERLENDİRİLİR

DUA EDELİM: 

KUR’AN OKUYALIM

NAMAZ KILALIM

TEŞBİH ÇEKELİM

SALAVAT GETİRELİM

ZİYARET YAPALIM

İKRAM-YARDIM YAPALIM

MUHASEBE YAPALIM

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
munevver 3 saat önce

Allah razı olsun bigiler verdiniz

Misafir Avatar
ABDULKADİR KARABACAK 17 saat önce

ne pazertesiden salıdan bahsediyorsun ya 15.gece bugün

Misafir Avatar
Berat 13 ay önce

Biz süreler 1 Fatiha 20 ihlas 3 Felak 3 nas suresi ayaktaki okunacak yoksa otururken mi . ayrıntılı olarak anlatır mısınız nasıl kılındığını

Misafir Avatar
Büşra 13 ay önce

Hayır pazartesi günümü salıya bağlayan gece yapılır 14.geceden 15. Geceye girdigin an bugün salı oldu artık 16. Gecesi

Misafir Avatar
Büşra 13 ay önce

Hayır pazartesi günümü salıya bağlayan gece yapılır 14.geceden 15. Geceye girdigin an bugün salı oldu artık 16. Gecesi

Misafir Avatar
Esra 13 ay önce

Niyet nasil edilir

Misafir Avatar
Sevgi 13 ay önce

Bu aksamıydı namaz

Misafir Avatar
Ebru 13 ay önce

14 rekatin niyeti nasik