Parasız Yatılılık ve Bursluluk (İOKBS) Sınavı 2017 PYBS Sonuçları
Kamuajans.com - Sınava giren Ortaokul 5, 6, 7, 8, sınıfları ile liselerin hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıflarının öğrenci ve velileri büyük heyecan içerisinde girdikleri PYBS Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavının (İOKBS) sınav sonuçları MEB'in internet sitesinden açıklandı. İOKBS 2017 Yılı Parasız Yatılılık ve Bursluluk (PYBS) Sınav Sonuçları iki internet adresi üzerinden açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından bile MEB bursluluğu hak etmeye dair aksi bir durum tespit ettiğinde bursluluk hakkını iptal edebilecektir.

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından sınav sonuçlarına itiraz edilebilmektedirler. Bunun için de kılavuzda belirtilen zaman aralığının kaçırılmaması gerekmektedir. Ayrıca sınav sonuçlarına dava açma hakkı da saklı bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı bugün sonuçlarının açıklanması beklenen PYBS Parasız Yatılılık ve Bursluluk (İOKBS) Sınav Sonuçlarını saat 16.30 itibariyle açıkladı. 


İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI BURSLULUK SINAVI (İOKBS) SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü resmi sitesinde ortaöğretim bursluluk sınavına ilişkin duyuru yayımlanmıştı. Yayımlanan duyuruda bursluluk sınavı başvuru tarihlerine, başvuru şartlarına ve sınav sürecine ilişkin açıklamalara yer verilmişti. 

 
2017 İOKBS, merkezi sistemle aynı anda başladı ve tek oturum olarak yapıldı. Sınavda 4 (dört) seçenekli 100 soru sorulup, sınava katılanlara 120 dakika süre verildi. 5., 6., 7., hazırlık sınıfı, 9., 10 ve 11 inci sınıfların sınavı olan İOKBS, 10 Haziran 2017 tarihinde yurt içi ve yurtdışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 14.00’da yapıldı. 


SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıfların İOKBS sonuçları 18 Temmuz 2017 
tarihinden itibaren Bakanlığın http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edilecektir. Sonuçların saat kaçta açıklanacağına dair bilgi verilmezken gün içinde açıklanması bekleniyor.


Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde “Sınav Sonuç Belgesi” ni elektronik ortamdan alıp, onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisi ya da öğrenciye imza karşılığı verecektir.


BURSLULUKLA İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Bursluluk Başlangıcı


Bursluluğu hakkını kazanan öğrencilerin bursluluk işlemleri okul müdürlüğü tarafından ilgili burs döneminde e-Burs Modülü üzerinden gerçekleştirilecektir.

Bursluluğun Devamı/Sona Ermesi

Bursluluğun devamı veya sona ermesine ilişkin iş ve işlemler “Milli Eğitim Bakanlığına 
Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin 18. Maddesine göre yapılacaktır.

SINAV İTİRAZLARI


a. Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının Bakanlıkça yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) takvim günü içerisinde ÖDSGM resmî internet sayfasında yayımlanan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak veya yazılı olarak ÖDSGM’ye yapılabilecektir.

b. Elektronik ortamda yapılan itirazların incelenebilmesi için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye 
Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla 20 TL (KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir.

c. 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, 
sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

ç. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sonuçlara yapılacak 
itirazlar, sonuçların http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

d. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.


e. İtirazların incelenmesi için öğrenci velisi tarafından MEB Döner Sermaye İşletmesi’nin T.C. 
Ziraat Bankası Başkent/ANKARA Şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat /ANKARA şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” hesabına 20 TL (yirmi TL KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir. Ücret yatırıp itiraz başvurusu ile birlikte banka dekontu/ATM işlem fişi göndermeyen adayların başvuruları dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

f. İtirazların cevaplanmasındaki süre için ÖDSGM’ye gelen evrak kayıt tarihi dikkate 
alınacaktır.

g. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, 
banka dekontu/ATM işlem fişi eklenmemiş, imza ve adresleri olmayan dilekçeler dikkate alınmayacaktır.

KamuAjans.com - Özel Haber 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
KaZanabilemezdim 5 ay önce

AsdqweqweQWE

Misafir Avatar
yusuf 6 ay önce

Yeşilova helal

Misafir Avatar
ıslım 6 ay önce

ınsalah kazanırım

Misafir Avatar
Kazananamadım 6 ay önce

YEŞİL OVA kazanmış ümit koç

Misafir Avatar
Ümit koç 6 ay önce

kimler kazandı

Misafir Avatar
Kazananamadım 6 ay önce

Tebrikler YEŞİL OVA ben kazanamadım

Misafir Avatar
Kazananamadım 6 ay önce

7. Sınıfta taban puana göre 15 puanla kazanmış olmam gerekiyordu kazanamadım söylediklerine göre sıralamaya girmemiz gerekiyormuş

Misafir Avatar
YEŞİLOVA 6 ay önce

464.88 le kazandım 7. Sınıf