banner220

KamuAjans.Com - Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle birlikte araçların otoyollardaki ortalama hızları gişelere giriş çıkış süreleri dikkate alınarak hesaplanacak, hız ihlali yapan sürücülere cezai işlem uygulanacak. Temmuz 2017 itibariyle İstanbul ve birçok otoyolda hız limiti uygulamasına geçildi.

 Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokole göre, HGS/OGS noktalarında araçların otoyola giriş ve çıkış arasındaki süreye bakılacak. Otoyolun kaç kilometre olduğu ve buna göre 120 km hızla otoyolu ne kadar sürede tamamlayabileceği belirlenecek, eğer süre limitin altındaysa aşarı hızdan ceza yazılacak.


Yeni yılda trafik kurallarına uymayan sürücüleri oldukça sert cezalar bekliyor. Edinilen bilgiye göre 2017 trafik cezaları kapsamında yeni yılda cezalara %3.83 oranında artış uygulanacak. 

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle birlikte, bugünden itibaren araçların otoyollardaki ortalama hızları gişelere giriş çıkış süreleri dikkate alınarak hesaplanacak, hız ihlali yapan sürücülere cezai işlem uygulanacak.

Hız koridoru gişeden geçerken okuttuğunuz HGS veya OGS süresi ile bir sonraki gişeden okunan HGS veya OGS arasındaki süre. Bu süre standart hız limitlerine göre belirlendi.


Aşırı hızın önüne geçmek için şehir içlerinde, özellikle de büyük şehirlerde olan hız koridoru uygulaması şimdi Ulaştırma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının ortak çalışmasıyla otoyollara da geldi.

Ceza Nedeni
Ceza Miktarı (TL)
Alkolmetreye üflemeyi kabul etmeme  
2 bin 507 TL
Sürüş sırasında cep telefonu ile konuşma
95 TL
Ticari araçların mevcut kapasitesini üzerinde yolcu alması
75 TL
Ehliyetsiz olarak araç kullanımı
1.763 TL
Yetkisi olmamasına rağmen plaka basma
10 bin 383 TL
Sahte plaka kullanmak
5 bin 191 TL
Ruhsatsız araç kullanmak
95 TL
Yönetmelikte belirlenen kurallara aykırı plaka takma
427 TL
Okunması mümkün olmayan plaka kullanma
92 TL
Tescilli aracı plakasız olarak kullanmal 
1.763 TL
Taksimetre bulundurmamak
427 TL
Taksimetreyi bozuk olarak kullanmak
6 bin 660 TL
Aracın muayene süresini geçirmek
95 TL
Kırmızı ışıkta geçmek
206 TL
Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısız şekilde sürmek
95 TL
Trafik işaretlerine uymamak
206 TL
Uyuşturucu kullanarak araç kullanmak
4 bin 514 TL
Hız sınırını %30’dan fazla aşmak
427 TL
Radarın bulunduğu yeri belirleyen cihaz kullanmak
1.763 TL
Yasak yerden dönme
95 TL
Hatalı sollama
206 TL
Takip mesafesini ihlal etmek
95 TL
Engelli yerine park etmek
109 TL
İzin almadan yarış düzenlemek
427 TL

Emniyet yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 11 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği"nde Maliye Bakanlığınca yeniden değerleme oranının yüzde 3,83 olarak belirlenmesinin ardından 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanacak trafik ceza miktarları da yeniden hesaplandı.

Yerleşim yeri içinde, yerleşim yeri dışında (iki yönlü karayollarında - bölünmüş karayollarında) ve otoyollarda otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, motosiklet, motorlu bisiklet, tehlikeli madde taşıyan araçlar, lastik tekerlekli traktörler, arızalı bir aracı çeken araçlar, ve iş makinelerinin karayollarındaki hız limitleri şöyle:

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında geçtiğimiz aylarda bir protokol imzalandı. 1 Temmuz'dan itibaren yürürlükte olacak protokole göre araçların, giriş yaptığı HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasındaki süre ve mesafeden ortalama hızı belirlenecek ve yasadaki hız limitine göre değerlendirilecek.

Ülkemizde Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) karayollarındakihız sınırları tespit işlemini tesis etmekle yetkilendirilmiştir. KGM tarafından yayınlanan mevzuatlar ile şehir içinde, şehirlerarası oto yollarda ve diğer oto yollarda hız sınırları belirlenmektedir. Bu hız sınırları yolların yapımı sırasında dikkate alınmakta, yolda oluşan yıpranmalar, yolların fiziki durumu o bölgenin iklim koşulları, arazinin engebe durumu hız sınırı tespitinde dikkate alınmaktadır.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan araçların/taşıtların karayollarındaki hız limitleri belli oldu. Buna göre, hangi aracın yada taşıtın hız limiti nerelerde kaç km hız olduğunun listesi aşağıdaki tabloda açıkça belirtilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında geçtiğimiz aylarda bir protokol imzalandı. 1 Temmuz'dan itibaren yürürlükte olacak protokole göre araçların, giriş yaptığı HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasındaki süre ve mesafeden ortalama hızı belirlenecek ve yasadaki hız limitine göre değerlendiriliyor.


CEZA NE KADAR ?
TÜRKİYE'DE ARAÇLARIN UYMASI GEREKEN YASAL HIZ SINIRLARI
ARAÇ CİNSİ YERLEŞİM YERİ      İÇİNDE (km)                   YERLEŞİM YERİ DIŞINDA OTOYOLLARDA
(km)
 ŞEHİRLERARASI
 ÇİFT YÖNLÜ   KARAYOLLARINDA (km)
   BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA (km)
 Otomobil (M1),  (M1G), 50 90 110 120
 Minibüs (M2), 50 80 90 100
 Otobüs (M2-M3),  50 80 90 100
 Kamyonet (N1), N1G) 50 80 85 95
 (Ek satır:RG-21/3/2012-28240)  50 85 100 110
 Panelvan (N1) 
 Kamyon (N2-N3), 50 80 85 90
 Çekici (N2-N3)
 Motosiklet (L3) 50 80 90 100
 Motosiklet (L4, L5, L7) 50 70 80 80
 Motorlu bisiklet (L1, L2, L6) 30 45 45 Giremez
 Motorsuz bisiklet
(Değişik satır: RG-17/4/2015-29329) Tehlikeli maddetaşıyan araçlar (Belgelerinde aksine bir hüküm yoksa)
30 50 60 70
 (Ek satır:RG-17/4/2015-29329) Özel yük taşıma      izin   belgesi veya özel izin belgesi ile karayoluna çıkan araçlarda (Belgelerinde aksine bir hüküm yoksa) 30 50 50 60
 Lastik tekerlekli traktörler 20 30 40 Giremez
 Arızalı bir aracı çeken araçlar 20 20 30 40
 İş makineleri 20 20 20 Yolun yapım, bakım veya işletilmesinden sorumlu kuruluştan izin alınmadan giremez
 
2017 yılında belirlenen hız sınırını yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşmanın trafik cezası 210 TL, fakat yazılan radar cezası 15 gün içinde ödenirse, yüzde 25'lik erken ödeme indirimiyle birlikte 157.5 TL’ye düşüyor.

Belirlenen hız sınırını yüzde 30’dan fazla aşmanın trafik cezası ise 427 TL, yine aynı şekilde hız sınırını yüzde 30’dan fazla aşma cezası erken ödeme indirimiyle ödenirse 320.25 TL’ye düşüyor.

1 Temmuzdan itibaren araçların otoyollardaki ortalama hızları gişelere giriş çıkış süreleri dikkate alınarak ortalama hız hesaplanacak ve hız ihlali yapan sürücülere cezai işlem uygulanacak. Araçların şehir içi, iki yönlü karayolları, bölünmüş karayolları ve otoyolda hız sınırlamaları bu protokolde ayrıntılı olarak belirtildi.

Hız sınırı; trafik içerisinde yer alan araçların, bulunduğu bölgede ne kadar süratle gidebileceğini belirleyen, yasal bir sınırdır. Trafik kuralları oluşturulurken hız sınırı her bölgenin trafik yoğunluğu, bulunduğu bölgenin koşulları dikkate alınarak belirlenmiştir.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle birlikte yeni bir uygulamaya imza atıldı. Yönetmelikte belirtilen süreyi aşan araçlara trafik cezası kesileceğini belirten Cevat Kazma, hız sınırlarını yüzde 10-30 arası aşan sürücülerin 154 TL yüzde 30'dan fazla aşanların ise 427 lira ceza ödeyeceğini belirtti.

                                                          Şehir içinde          İki Yönlü Karayollarında   Bölünmüş Karayollarında        Otoyolda

Otomobiller                                            50                                      90                                110                                    120

Minibüs                                                  
50                                      80                                90                                      100

Otobüs 
                                                  50                                      80                                90                                      100

Kamyonet                                              50                                      80                                85                                        95

Kamyon                                                 50                                      80                                85                                        95  km/h hız standartları ile sınırlandırılmaktadır. Diğer motorlu araçlarla ilgili veriler aşağıdaki tabloda verilmiştir.KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
okanıl 3 ay önce

Yetkililerin bir an evvel hız limitlerini iyileştirme yapması gerekli 50 geçmemek munkunmu otoban sınır hiç olmamalı olsa dahi 120 nedir Insanin uykusu geliyor buda kaza sebebi değilmi...

Misafir Avatar
Hüseyin 3 ay önce

Otoyollarda 120 km hız sınırı değiştirilmeli yeni nesil araçlara göre düzenlenmeli bir bmw ile bir toros aynı süratte olamaz

Misafir Avatar
H.Hüseyin ALTIN 4 ay önce

İnsanlık bu kdar basitleşmemeli ya, hız tahdidi uygulamasına oy pazarlığı gözüyle bakacak kadar ucuzlamak böyle oluyo demekki.

Misafir Avatar
Yasin destan 6 ay önce

Kapalı kaza fıorıno otobanda hız sınırı 95km aynı arabanın bınegı 120km. 114 kmden radar cezası geldi 135 tl

Misafir Avatar
Mustafa 8 ay önce

akpnin milleti soyma planında başka hiçbişey değil. Sıfır arabayla otobanda 120 km gitmek eziyetten başka bişey değil

Misafir Avatar
Şener kır 9 ay önce

Allah kahretsin sizin uygulamanızın hayatım otobanda geçiyor nasıl saçma bir uygulama bu devletin başındakiler 6bin motorlu araçlarınla 120 ilemi gidiyorlar bu saçma uygulama derhal değiştirilmeli

Misafir Avatar
savaş 10 ay önce

duble yollar yap vergi al sonra sonra hız sınırı koy gel benden oy iste yok bundan sonra oy şuna bak ya otobanda saçma sapan 120 km hız mı olur

Misafir Avatar
Atilla 10 ay önce

Herkes kurallara uymalı, yollar gayet iyi , kuralları devlet koyar vatandaş uyar, radarlar gizli olmalı evcilik mi oynuyoruz,