Kamuajans.com - Lise eğitiminin ardından sağlık lisesi bitiren öğrenciler hemşire yardımcısı olurken, sağlık lisesinden sonra ön lisans / lisans eğitimini bitiren veya lise sonda sağlık bölümlerini kazanıp bitiren adaylar hemşire olabilmektedir. Üniversitelerin hemşire bölümlerinden mezun olan adaylar hem kamuda hem de özel sektörde hemşire olabilmektedir. Özel sektörde çalışan hemşirelerin maaşları, çalıştıkları kurumlara göre değişiklik gösterirken kamu da çalışan hemşirelerin maaşları devlet memurları kanununa göre artış göstermektedir.

Hemşireler üniversitelerin hastanelerinde, dispanserlerde, özel sağlık kurumlarında, fabrikalarda, okullarda, huzur evlerinde, kreşlerde ve daha çok sayıda alanda çalışma olanağı elde ederler. Çalışma alanlarının oldukça geniş olması bu mesleğe olan ilgili de arttırmaktadır. Bu kadar revaşta olan mesleğin kamuda çalışan bölümü için belirlenen 2018 zammı netleşti.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde ki devlet hastaneleri ya da kamu kurumlarında istihdam etmekte olan hemşire personellerine 2017 yılında 3 bin lira ile 3 bin 500 lira civarı değişmekte olan maaş verilmektedir. 

Aralık ayında tüketici enflasyonu yüzde 0.69 olarak açıklanınca, memur ve emeklilerine enflasyon zammı hakkı doğdu. Memur ve memur emeklileri, Ocak ayında yüzde 1.69 enflasyon zammı alacak.

Yılın ilk yarısı için toplu sözleşme gereği alınacak yüzde 4'lük zamla birlikte Ocak ayı itibariyle toplam zam yüzde 5.69 olacak.

En düşük maaş ne kadar oldu?

Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 2.721 TL’den 2.893 TL’ye yükselecek. En düşük memur emekli aylığı 1.871 liradan 1.978 liraya çıkacak.

Memur ve emeklilerin zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor, ancak önceki 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa, bu fark zam oranının üzerine maaşlara yansıtılıyor.

Zam oranı nasıl belirleniyor?

Memur ve emeklilerin zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor, geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa da bu fark zam oranının üzerine maaşlara yansıtılıyor. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de memurlar gibi senede iki kere zam alıyor ve zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan, TÜFE'deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor.

Hemşire maaşı ne kadar oldu?

2018 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere, 1/5 derece mühendisin en düşük maaşı 4,908 TL olurken, en yüksek maaşı ise 5,204 TL oldu.

Zamlı maaşlar ne zaman ödenecek?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, zamlı paralarını bu ay içinde maaş ödeme günlerinde ceplerine koyacak. Devlet memurları, sözleşmeliler ve geçici personel zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak. Maaşlarını her ayın 1'i ile 5'i arasında alan memur emeklilerinin ise ödemeleri zamsız olarak hesaplarına yatırıldı. Yüzde 4'lük artış ve enflasyon farkıyla oluşan zam farkı, daha sonradan memur emeklilerine verilecek.

MAAŞINIZI HESAPLAYIN

Üniversitelerin ya da liselerin sağlık bölümlerini bitiren adaylar bilindiği üzere hemşire olabilmektedir. Tabi yeni çıkan yasa ile artık lise mezunları sadece hemşire yardımcısı olabilecek yani esas hemşire olamayacaktır. Üniversitelerin hemşire bölümlerinden mezun olan adaylar kamu da ya da özel sektör de hemşire olabilmektedir.

Liseden sağlık lisesi bitiren öğrenciler hemşire yardımcısı olurken bu liseden sonra lisans eğitimini bitiren veya lise sonda sağlık bölümlerini kazanıp bitiren adaylar hemşire olabilmektedir. Üniversitelerin hemşire bölümlerinden mezun olan adaylar kamu da ya da özel sektör de hemşire olabilmektedir. Hemşirelerin toplu sözleşme uyarınca 2018 yılında alacağı zamlı net maaşları belli olmaya başladı.

Özel sektör kuruluşları bulundukları ile ve sağlık kuruluşunun büyüklüklerine göre hemşire personellerine farklı tutarlarda maaş vermektedir. İşe yeni girmiş yeni mezun bir hemşire personeline genel olarak 2 bin lira civarı maaş verilmekte olduğu gibi Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde hastanelerde hemşireler daha sıkı çalıştığı için maaşları 4 bin liraya kadar çıkabilmektedir.

Kamu ve Özel Sektör Hemşire Maaşı Kamu kurumlarında ve özel sektör kuruluşlarında istihdam etmekte olan hemşirelerin 2018 yılında alacağı maaş miktarı belli oldu.


2018 Hemşire Maaşları


Sağlık Bakanlığı bünyesinde ki devlet hastaneleri ya da kamu kurumlarında istihdam etmekte olan hemşire personelleri ise 3 bin lira ile 3 bin 500 lira civarı değişmekte olan maaş tutarı kazanmaktadır. Hemşirenin görev yaptığı yer, hastane ya da kamu kurumunun büyüklüğüne göre aldığı maaş tutarında değişiklik meydana gelmektedir. Bilindiği üzere hemşire personelleri KPSS puanları ile atanmaktadır.

Hemşire maaşları lise-üniversite mezunu olanlara göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte taban maaş ile birlikte sabit döner alan hemşirelerin maaşları 3 bin TL seviyelerindedir. 2018 Ocak %4'lük zamla birlikte Üniversite mezunu hemşirelerin maaşı (5/1 derece kademesinde olan) 3 735 TL'ye yükselecek. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Aysun 1 hafta önce

Birde meslekleri sadece anlık pozisyonuna göre değerlendiremezsiniz.Öğretmenliği kazanmak için verilen emekle hemşirelik için verilen emeği kıyaslayamazsınız bile.Kalkmış birde emekten bahsediyorsunuz

Misafir Avatar
Aysun 1 hafta önce

Eğitim fakültesi orada gidin okuyun

Misafir Avatar
Doktor. 2 hafta önce

Saglik sektörünün icerisinde biri olarak lisans mezunu hemsire ile ortaöğretim veya önlisans mezunu hemsire arasindaki farkin belirginleştirilmesi gerektiği tataftariyim. Saglik bir ekip isidir ve 4 yil üniversite okuyarak mesleklerini hak eden hemsireler bu ekibin önemli birer parçasıdır. Egitimlerinin hakkinin verilmesi gerekir. Lisans mezunu hemşireye maas ve mesai ücreti zammı yapilmali.

Misafir Avatar
Arzu 2 ay önce

Ben lise son sınıftayım.2 yıllık ATT radyoterapi veya fizyoterapi arasında çok kararsızım. Atama felan beklemek istemediğim için özel hastanede çalışmayı planlıyorum o yuzden 4 yıllık hemşireliği istemedim peki 2 yıllıklardan hangisini tercih edebilirim yardımcı olur musunuz

Misafir Avatar
hayko 1 ay önce @Arzu

radyoterapi seçme arzu iş imkanı yok. att okuyan arkadaşlarım var memnunlar

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
bbbb 3 ay önce

Arkadaşlar sayısal bölumu zor mu

Misafir Avatar
Hemşire lisans 3 ay önce

Hemşirelik maaşı gösterilen gibi değil brüt 3700 gözüken maaş özel sektörde kesinti ile 2200 2300 alıyordum ve haftada 50 saat fazla çalıştın mı izin oda izin dediği senin istediğin gün olmuyo birleştirip 4 5 gün yapamıyorsun. Gece nöbeti vs ypğun hep. Öğretmen arkadaşlar öğretmenlik de zor cocuklar ile uğraşmak ama öğretmen olarak hem tatil oranı hemde riski az. Bi polis ölüm riski var hemşire de de hastalık kapma riski var ona göre kıyas yapın

Misafir Avatar
engin 3 ay önce

Eğitim sadece milli eğitim değil..biz sağlık personelin eğitimcilik yönümüz görmezden geliniyor..sağlıkçıların hem eğiticilik yönü hemde teknik yonu vardır..bu emeğin karşılığı bu maaş değildir.7/24 fızıksel ve zihinsel kım çalışabilir.insan doğasına ters bır kere.tum işi yapan sağlık profesyonelllerine sahip çıkılmalı emeğinın karşılığı verilmesi gerekır..katsayılarımız emeğimize göre çok düşük..

Misafir Avatar
Gökhan 3 ay önce

3 tane hemşire kardeşi olan bir öğretmen olarak diyorum ki bizim işimiz daha zor.7 gün 24 saat çalıştıkları yok.Haftada 40 saat nöbet tamam...

Misafir Avatar
Avukat 2 ay önce @Gökhan

Annem, eşim, yengem, kuzenim hemşire. Babam, yengem ve 2 kuzenim ise öğretmen. Şunu belirteyim ki apaçık haksızlık içindesiniz. Şöyle ki;
1) Bir öğretmen idari görev icra etmemek kaydıyla 15 tatil, Yaz tatili ve dahî resmi tatillerde tatil yapma hakkına sahipken, bir hemşirenin tatili yoktur. Resmi günlerde dâhi hastane kapanmaz.2) Bir öğretmen olarak haftada 15 saat derse girmeniz halinde maaş almaya hak kazanıyorsunuz. Bu da ayda kabaca 60 saat yapar. Bir ders 45 dk olarak düşünülürse aylık 45 saatte çalışmak suretiyle maaş hak ediyorsunuz. Ayrıyeten bir hemşireden de daha fazla maaşınız var. Bir hemşire ise maaşı hak etmek için 5 gün mesai yaparsa günde 8 saatten haftada 40 saat çalışmış olur. Ayda 160 saat yapar.
Öğretmen 45 saat/ay
Hemşire 160 saat/ay Nerden nereye? Bir hemşire nöbetsiz olamaz. Ayda mesaisiz sadece 12 nöbeti olan bir hemşire 24 saatten 288 saatte maaşını hak eder. Bu hesap daha vahim. Dolayısıyla demek istediğim; öğretmenlerin de hemşirelerin de maaşları felaket.

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
ahmet 3 ay önce @Gökhan

kadeş senin kardeşlerin torpilli heral

Beğenmedim (1)