ABONE OL

Rüyalar hem dini hemde batıl inançların ortak paydaları arasındadır. Gördüğümüz rüyalar kimi zaman saçma sapan olsada kimi zamanda hayatımızı etkileyecek olaylardan oluşabilir. Kuran-ı Kerim'de ayetlerde belirtildiği üzere rüyalar bize bir çok şeyi göstermesi mümkün olduğu belirtiliyor.

Özellikle bu konu üzerinde çok rüya tabiri kitabı bulunurken belli başlı görsel ve durumların dışında kalanlar farklı anlamlarla yorumlanabilmektedir. Rüyada görebileceğiniz bazı şeyler hakkındaki bazı yorumları araştırdık.

Takip Edilme Rüyaları: Rüya esnasında bir kişi tarafından takip edilmek genellikle birey tarafından korkutucu olabilir. Rüya takipçileri olarak bilinen canavarlar, iskeletler, kurtlar, köpekler, ya da başka korkutucu unsurlar rüya sahibinin kabuslar yaşamasında etken olabilir.

Afetlerin Gerçekleştiği Rüyalar: Bu tarz rüyalar rahatlıkla kabus olarak nitelendirilebilirler. Bu rüyalar bazen, bireyin fiziksel durumunu yansıtacak nitelikte olabilir. Örneğin rüyada görülen sel, bireyin tuvalete gitme ihtiyacının yansıması olabilir. Bunun yanı sıra, bu rüyalar bastırılmış duyguların açığa çıkması ve bireyin kaygılarının ve sorunlarının yansıması olarak nitelendirilebilir.

Doğum, Ölüm ve Değişim Rüyaları: Bireysel dönüşüm durumu, hayal dünyasında önemli şekilde yer etmiş bir kavramdır. Örneğin rüya esnasında, bireyin birtakım hayvanlar (kuş, tavşan, kedi gibi) dönüşmesi, kişinin gerçek hayatında yaşadığı psikolojik değişimlere işarettir. Diğer bir rüya sembolü olan ölüm, bireyin beyninde korkutucu ve etkileyici bir rüya olarak yer eder. Doğum ile ilgili düşler ise yapılacak yeni projelerin, üretilecek yeni fikirlerin işareti olabilir.

Su: Su rüyaları genellikle en derin duygu, sezgi ve içgüdüleri barındıran rüyalardır. Bu nedenle, bu rüyalar yaşanabilecek çevresel çatışmalara karşı bizi uyarma misyonuna sahiptir. Ayrıca bu rüyalar garip bir şekilde güven verici de olabilirler.

Kuran’da rüya, rüya tabiri, rüya analizi ve rüya yorumu geçen sure ve ayetler.

Enfal Suresi 43. Ayet

Hani Allah, sana rüyandan onları az gösteriyordu; eğer sana onları açık gösterseydi, korkacak ve kumanda da tartışacaktınız. Fakat Allah, selamete bağladı; çünkü O, bütün sinelerin özünü bilir.

Yusuf Suresi 4. Ayet

Bir vakit Yusuf babasına: "Babacığım, ben rüyada onbir yıldızla güneşi ve ayı gördüm. Gördüm ki, onlar bana secde ediyorlar." dedi.

Yusuf Suresi 5. Ayet

Babası: "Yavrum, rüyanı kardeşlerine anlatma, sonra sana bir tuzak kurarlar; çünkü şeytan, insana belli bir düşmandır.

Yusuf Suresi 6. Ayet

Ve işte böyle, Rabbin seni seçecek ve sana rüya tabirinden bilgiler öğretecek. Bundan önce ataların İbrahim'e ve İshak'a tamamladığı gibi, nimetini hem sana, hem de Yakup soyuna tamamlayacaktır. Muhakkak ki, Rabbin alîmdir, hakîmdir.

Yusuf Suresi 36. Ayet

Onunla birlikte zindana iki delikanlı daha girdi. Birisi: rüyada kendimi şarap sıkarken görüyorum." dedi. Diğeri: "Ben, rüyada kendimi basımın üstünde bir ekmek götürürken görüyorum, ondan kuşlar yiyor. Bize bunun tabirim haber ver; çünkü biz seni iyilik sevenlerden görüyoruz." dedi.

Yusuf Suresi 41. Ayet

Ey zindan arkadaşlarım, gelelim rüyanıza: "Biriniz, efendisine yine şarap sunacak, diğeri asılacak ve kuşlar basından yiyecek; işte fetvasını istediğiniz mesele halledildi!" dedi.

Yusuf Suresi 43. Ayet

Bir gün hükümdar: rüyamda yedi arık ineğin yemekte olduğu yedi semiz inek ve yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak görüyorum. Ey efendiler, eğer rüya tabir ediyorsanız, bana rüyamı halledin!" dedi.

Yusuf Suresi 44. Ayet

Dediler ki: rüya dediğin, demet demet hayallerdir, biz ise hayallerin tabirini bilmiyoruz."

Yusuf Suresi 46. Ayet

Gelip: "Yusuf, ey dosdoğru kişi, "yedi semiz inek. bunları yedi arık inek yiyor ve yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak" rüyasını bize tabir et, ümit ederim ki, o insanların yanına cevapla dönerim, ola ki, değerini bilirler dedi.

Yusuf Suresi 100. Ayet

Ana ve babasını taht üzerine çıkardı, hepsi Yusuf için secdeye kapandılar. Yusuf da:"Ey babacığım, işte bundan önceki rüyamın yorumu bu; gerçekten Rabbim onu gerçekleştirdi, cidden bana iyilikte bulundu; çünkü beni zindandan çıkardı; şeytan benimle kardeşlerimin arasını dürtüştürdükten (bozduktan) sonra sizi çölden buraya getirdi. Gerçekten Rabbim, dilediği şey için aldığı tedbirde çok hoş davranır. Gerçek şu ki, O, her şeyi çok iyi bilen, her yaptığın bir hikmete göre yapandır!

Yusuf Suresi 101. Ayet

Ey Rabbim, Sen bana mülkten bir nasip verdin ve bana rüyaların tabirinden bir ilim öğrettin. Gökleri ve yeri yaratan Rabbim, dünya ve ahirette benim velim Sensin! Benim ruhumu Müslüman olarak al ve beni iyiler arasına kat!" dedi.

Enbiya Suresi 5. Ayet

(Onlar): "Bunlar bir takım karışık rüyalar; yok onu kendisi uydurdu; yok o bir şairdir; öyle değilse, önceki peygamberlerin gönderdikleri gibi, bize bir mucize getirsin!" derler.

Saffat Suresi 102. Ayet

(Oğlu) yanında koşma çağına gelince : "Yavrum, ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum. Artık bak ne düşünürsün?" dedi. (Çocuk da): "Babacığım sana ne emrediliyorsa yap! Beni inşallah sabredenlerden bulacaksın!" dedi.

Saffat Suresi 105. Ayet

Rüyaya gerçekten sadakat gösterdin, işte Biz güzel davrananları böyle mükâfatlandırırız."

Fetih Suresi 27. Ayet

Andolsun ki, Allah gerçekten peygamberine o rüyayı hakkıyla doğru gösterdi, şanıma yemin ederim ki, inşaallah Mescid-i Haram'a güvenlik içinde başlarınızı kazıtarak, kırkarak korkusuzca gireceksiniz! Ancak O, sizin bilmediğiniz şeyleri bildi de ondan önce yakın bir fetih verdi.


Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Dilek 3 ay önce

Rüyamda denizde birçok Aslan gördüm

Misafir Avatar
Serapbırol 7 ay önce

Rüyada eskiye ait ölmeleri gormek

Misafir Avatar
Meziyet Yılmaz 7 ay önce

Annem kardeşim in rüyasında üç kızına ikişer kilo pirinç vermiş önce bana vermiş ne anlama gelir acaba

Misafir Avatar
Meral sandalya 7 ay önce

Rüyamda karnımı acıyorum için beyaz ve büyük tırtıl şeklinde böcekler çıkıyor 5 veya 6 kadar daha sonra onları alırken karaciğerim soltarafıma düşmüş 2 parca şeklindeydi birini alıyorum diğerini almıyorum bu ne olabilir acaba

Misafir Avatar
Leyla 8 ay önce

Ölmüş komşum üstüme temiz su döktü

Misafir Avatar
mio 9 ay önce

Rüyamda babamın bana "uyurken şu kişiyi şu şekilde boğulmaktan kurtardın" dediğini gördüm.
Ve babamın o kişiye bıraktığı notu görüyorum. Notta şu yazıyor: "Ayakkabına vurdum yanlışlıkla, umarım ayakkabısız gitmezsin." Buna bir tabir çıkarabilecek var mı?

Misafir Avatar
Beytullah 9 ay önce

Şundan 2-3 ay önce görmüştüm bu rüyamı 6 sene önceki sınıf arkadaşımı gördüm ve ben bu 6 sene içinde hiç onu görmemiştim rüyamda bunu bir yerden alıyorum dershanesine bırakıyorum sonra dershane çıkışı eve eve gittiğimizde annesi ile karşılaşıyoruz ve anlamıyorum bir anda yüzkler takılmış nişanlanıyoruz sonrada uyandım ve o rüyadan 2-3 ay sonra karşılaşıyorum yani 6 sene önce gördüğüm insanı bugün tekrardan görüyorum ve rüya aklıma gelmişti ozamanda çok sormuştum kendime ne alaka? Diye şimdi dahada bi karışık oldu

Misafir Avatar
ORHAN 9 ay önce

RÜYAMDA KARPUZ TARLASI NDAYDIM