ABONE OL

İşsizlik Maaşı Başvurusu Şartları Neler? 2020 Yılı İŞKUR İşsizlik Ödeneği Başvurusu ve Sorgulama Ekranı

İşsizlik maaşı nasıl sorgulanır sorusunun cevabı haberimizde! Sigortalı işsizlere kanunda belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönemler için belirli bir süre zarfında belirli miktarda ödeme yapılır. Buna işsizlik maaşı denir. PTT aracılığı ile ödenen işsizlik maaşı için belirli başvuru şartları vardır.

İşsizlik maaşı, sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda yapılan ödemedir.

İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı ve Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, asgari ücretin 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olacağını açıkladı. Bu açıklamayla işsizlik maaşları da belli oldu. Bu maaşın sınırları geçerli asgari ücrete göre belirleniyor ve en düşüğü brüt asgari ücretin yüzde 40'ı, en yükseği ise yüzde 80’i oranında oluyor. Bu ücretten sadece damga vergisi kesiliyor. Bu detaylar ışığında damga vergisi kesilmeden önce işsizlik maaşı 2020 yılında en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak.

PTT önünde yoğunlaşma yaşanmaması için hak sahipleri TC kimlik numaralarının son rakamına göre ödemelerini alacak. TC kimlik numarasının sonu 0-2-4 ile bitenler bugünden, 6-8 ile bitenler de yarından itibaren PTT şubelerinden işsizlik ödeneğini çekebilecekler.

İşsizlik Maaşından Yararlanma Şartları

- Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

- Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

- Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

- Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İşsizlik Maaşına Başvuru

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır. 

İşsizlik Maaşına Hak Kazananlara Sunulan Hizmetler

İşsizlik Ödeneği

Genel Sağlık Sigortası Primleri

Yeni bir iş bulma

Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi

İşsizlik Maaşı Süresi

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

Sağlık Hizmetinden Yararlanma

İşsizlik ödeneği alanlar genel sağlık sigortası kapsamında olup, işsizlik ödeneği ödenen günler için, ilgililer adına sadece genel sağlık sigortası primleri İşsizlik Sigortası Fonundan yatırılmaktadır. Ödenek alanların bakmakla yükümlü olduğu kişiler de genel sağlık sigortalısı kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

İŞKUR E-ŞUBE'YE GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ben Hüseyin malçk 2 hafta önce

Benim beş çocuğum var 2 yıldır çalışmıyorum çocuklarımı ne kıyafeleriyok bide ayakabılarıdayok Allah bize yardım etsin

Misafir Avatar
Abdullah ay 2 hafta önce

2ay 15 gün oldu çalışmiyorum işsizlik maaşı almadım 5çocuğum var for durumdayim is yok yetkililerden yardım etmelerini Rica ediyorum

Misafir Avatar
MEHMET AVCİ 3 hafta önce

İşsizlik parasialmakistiyom 3aydirciktim

Misafir Avatar
Hatice kus 3 hafta önce

Ben kiraciyim vurusten dolayı çalışamıyorum kironik hastasıyım 3 cocugum var cocuk bakıyordum bu olaylardan sonra gidemedim bend talepte bulunmak istiyorum

Misafir Avatar
hüseyn çedik 3 hafta önce

çöp topluyorum paraya ihtiyacım var bıktım çöp toplamaktan kalp hastasıyım

Misafir Avatar
hüseyn çedik 3 hafta önce

çöp topluyorum

Misafir Avatar
İsmail sarı 3 hafta önce

Her ne kadar başvuru yapsamda hiç bir şekilde yanıt alamıyorum 25 günlük bir oğlum var eşim doğum yaptı ve işimden çıkarıl dim hiç bir gelirim yok lütfen bana yardım edin lütfen

Misafir Avatar
İsmail sarı 3 hafta önce

Her ne kadar başvuru yapsamda hiç bir şekilde yanıt alamıyorum 25 günlük bir oğlum var eşim doğum yaptı ve işimden çıkarıl dim hiç bir gelirim yok lütfen bana yardım edin lütfen