ABONE OL18 yaşını tamamlayan çoğu vatandaşımız ilk olarak sürücü belgesi (araç kullanma ehliyeti) almaya çalışır. Özellikle kadın şöför sayısının gözle görülür şekilde yükseldiği aşikar. Sürücü belgesi olmayan adaylar, yetkili sürücü kurslarına giderek araç kullanabilmek için lazım olan sürücü belgesini (ehliyet) almaya çalışıyorlar. Peki Sürücü kursları 2020 ücretleri ne kadar? Ehliyete nasıl başvurulur, ehliyet alırken ve ehliyet yenilerken hangi belgeler isteniyor?

Ehliyet almak isteyen ve ehliyetini yenilemek isteyen milyonlarca kişi yeni ehliyet ve ehliyet yenileme ücretlerini ve işlemlerini merak ediyor. En güncel haliyle detaylar haberimizde.

İlk kez sürücü belgesi almak için istenen belgeler

Sürücü Kursunuzdan alacağınız Sürücü Dosyanız ve Sürücü Olur Sertifikanız

Kimlik Belgeniz (Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı yada Pasaport)

Sürücü olur sağlık raporu,

2 adet biyometrik fotoğraf,

Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi,

Ehliyet Harc Ücreti + Kart Bedeli + Vakıf Bedeli 

Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmenizde yeterlidir).

Ehliyet belgelerini yenileyecek olanlarda ilk defa ehliyet belgesi alacak kişiler gibi sağlık raporu almak zorundadır. Ehliyet Sağlık Raporu için Sağlık Bakanlığı tarafından bütün sağlık tesislerine (özel sektör dahil) duyuru yapılmıştır. 

Ehliyet Sağlık raporunu Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Aile Hekimleri, Sağlık Bakanlığımız tarafından ruhsatlı Özel Hastanelerden alabilirsiniz.

Herhangi bir nedenden ehliyet değiştirme ya da yeni ehliyet çıkarma işlemi yapmanız gerekiyorsa ilk yapılması gerekenleri araştırdık. Ehliyet yenileme için gereken evraklar ve işlemler;

Ehliyet Yenilerken Gerekli Belgeler

Eski ehliyet belgeniz

Kimlik Belgeniz (Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı yada Pasaport)

Sürücü olur sağlık raporu,

2 adet biyometrik fotoğraf,

Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi,

Sürücü belgesi yenileme harcı ücreti + Vakıf Bedeli 

Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmenizde yeterlidir).

Ehliyet yenileme ücreti ne kadar?

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 13+2 TL'dir.

*Eski tip ehliyetini kaybedenlerin veya çaldıranların yeni tip ehliyet almak için ödeyecekleri ücret 13+2 TL'dir.

**Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 166+30 TL'dir.

* 01/01/2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almamış kişiler ehliyet yenileme, kayıp, zayi, çalıntı durumlarında 15 TL yenileme ücreti öderler.

** Yeni tip ehliyetler 01/01/2016 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra ehliyet alanların ehliyeti yeni tip ehliyettir. Yeni tip ehliyet alanlar daha sonra ehliyet yenileme, kayıp, zayi ve çalıntı durumlarında 196 TL Harç+Değerli Kağıt ve Vakıf Payını öderler.

Yenileme işlemleri için ödenecek harç ücretlerini bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Maliye bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara ödeme yapılacaktır. Ayrıca internetten ödeme de yapabilirsiniz. 

Randevular hem internetten https://randevu.nvi.gov.tr/ hem de Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından da gerçekleştirebilirsiniz. Sürücü olur sağlık raporu alınmış olmalıdır.

M, A1, A2,A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri için 10 yıl;

C1, C1E, CE, C, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.

2016 yılında yeni ehliyetler ilk defa dağıtılmaya başlandığında ön görülen ehliyet yenileme son başvuru tarihi 31.12.2020 olarak belirtilmişti. Yeni sürücü belgeleri işlem esnasında verilmiyor. Yeni çipli ehliyetlerin basımı Ankara'da yapılıp başvuru esnasında beyan edilen adrese PTT kargo aracılığıyla gönderilmektedir. Bir kişi başvuru yaptıktan sonra ortalama bir hafta içerisinde ehliyetini beyan ettiği adresten alabiliyor.

Geçici belgenin geçerlilik süresi ise 15 gündür.

2020 Ehliyet Harç Ücretleri ve Polis Vakfı Ücreti

A1-A2-A sınıfı ehliyet ücreti 249 TL

B sınıfı ehliyet ücreti 751 TL

F sınıfı ehliyet ücreti 249 TL

C ve D sınıfı ehliyet ücretleri 1254 TL

Sürücü belgesi (Ehliyet) kart bedeli 202 TL

Polis Vakfı Ücreti 38 TL

Harçlar, sınav ücretleri v.s. hariç 2020 Ortalama Ehliyet Sürücü Kursu Fiyatları

A1 sınıfı, A2 sınıfı, A sınıfı motor, B sınıfı otomobil, C sınıfı, D sınıfı bölümlerinden oluşan ehliyet kursu fiyatları 2020 itibariyle ne kadar? 

A1 sınıfı ehliyet kursu fiyatları: 1250 TL,

A2 sınıfı ehliyet fiyatları: 1500 TL,

A sınıfı: 1850 TL,

B sınıfı(manuel ve otomatik): 1850 TL,

F Sınıfı: 1500 TL,

B -> D1 Sınıfı: 1400 TL,

B -> D Sınıfına: 1850 TL,

B -> C Sınıfı: 2290 TL,

C,D -> CE Sınıfı: 1630 TL,

B,C,D -> A1 Sınıfı: 1030 TL,

B,C,D -> A2 Sınıfı: 1200 TL,

B,C,D -> A Sınıfı: 1630 TL.

EHLİYET SINAVINDAN GEÇMEK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİR?

Ehliyet sınavından adayların başarıyla geçebilmeleri için en az 70 puan alması gerekir. 70 puan alamayan adaylar başarısız sayılırlar. Ehliyet sınavında adaylara, 50 soru sorulur. bu 50 sorudan 35 tanesini doğru cevaplayanlar başarılı olurlar. Sınavda dört yanlış bir doğruyu götürmez. Sınavda soruların derslere göre dağılımı şöyledir;

- Trafik ve çevre dersinden 23 soru
- İlk yardım dersinden 12 soru
- Araç tekniği dersinden 9 soru 
- Trafik adabı dersinden de 6 soru sorulur.

DİREKSİYON SINAVI NASIL YAPILIR?

Direksiyon sınavı ortalama 35 dakika sürer. Bu sürenin ilk 5 dakikasında adaya aracın tanınması ile ilgili sorular sorulur. Bu sorulara yeterli cevap veremeyen adaylar, başarısız sayılırlar. Sınavın sürüş aşamasına geçildiğinde, sınav komisyonu tarafından çeşitli kriterlere göre değerlendirme yapılır.

Değerlendirme kriterleri içerisinde; emniyet kemerinin takılması, aynaların ve koltuğun ayarlanması, direksiyon hakimiyetinin tam olarak sağlanması, dönüş kurallarına uyulması, hız limitlerinin aşılmaması, ani fren yapabilme, eğimli yolda aracın düzgün şekilde hareket ettirilebilmesi gibi faktörler yer alır.

Direksiyon sınavında adayın yapacağı her hata, puan kaybetmesine neden olur. Sürüş esnasında, sürücü adayının güvenli bir sürüş sağlayamaması durumunda uzman sürücü aracı sınav başlangıç yerine getirir. Direksiyon sınavının sonuçları ise genel olarak aynı gün içerisinde açıklanır.

STAJYER EHLİYET NEDİR?

Direksiyon sınavından en az 70 puan alarak, başarılı olan adaylar stajyer ehliyet almaya hak kazanır. Stajyer ehliyet için adaylara iki yıllık süre verilir. Bu süre içerisinde 75 ceza puanına ulaşan adayların ehliyetleri alınır. 75 ceza puanına ulaşmayan adaylar ise başarılı sayılırlar. Ehliyeti alınan adaylar, psikoteknik teste girerler. Test sonucunda yeniden ehliyet alınabilmesi için sürücü kursuna kayıt olunarak tekrar sınava girilmesi gerekir. 

Trafikte ceza puanı yazılmasına neden olan durumlardan bazıları;

- Emniyet kemerini takmamak 15 ceza puanı
- Kırmızı ışık ihlali 10 ceza puanı
- Ruhsatsız olarak araç kullanmak 10 ceza puanı
- Emniyet şeridinden gitmek 20 ceza puanı


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Benay canatan 8 ay önce

İstanbul Türkiye cumhuriyeti

Misafir Avatar
Sefa 1 yıl önce

Ben ehliyetimi yeniliycem ayle hekimlerinden saglık raporu alınabilir deniyo ama oraya gittigin zamanda biz veremiyoruz diyolar

Misafir Avatar
mustafa sclms 1 yıl önce

ben ikinci ehliyetimi çıkartıcam ama ehliyetim kayıp bi sorun olurmu

Misafir Avatar
Elif Srky 2 yıl önce

Ücretleri arttırmak yerine ehliyet almak zorlassin mecburi sürücü dersleri olsun istiyoruz hem yaya hem de sürücülerin can sağlığından endişeliyiz.

Misafir Avatar
Elif Srky 2 yıl önce

Ehliyetimi yeniledim yaklaşık 5 6 ay sonra da evlendim yeniden değişmem gerekiyor ve 196 lira ücret ödemem gerekiyor sistemi çok kötü yapmışlar en azından bu konuda bizlere bir ayrıcalık yapabilirler. Ücret çok yüksek ve ben ödemek istemiyorum. Sesimizi duyun........

Misafir Avatar
Hamza 3 yıl önce

Sürücü kurslarının yeterli olduğunu düşünmüyorum.çünkü paralı ehliyeti alanların trafikte tehlikeli madde gibiler ben ehliyet 1985 yılında kolay almadım.bazı yorumlardada okudugum gibi trafikte can güvenligi yok ehliyetli bir sürü trafik canavarı var ver parayı al ehliyeti

Misafir Avatar
Vatandaş Rıza 3 yıl önce

Ne yazdığınız ne yaptığınızı bilmem ancak bildiğim tek şey afedersiniz eşek arabasını süremeyen herkes trafikte cirit atıyor.Can ve mal güvenliğimiz kalmadı.Ancak kaza yapınca yakalanıyorlar.Denetim eksik magandalar,yazı yazanlar,göz alan farlar,ışıklı dikkat dağıtıcı araçlar,alkollüler hep cirit atıyor.Normal vatandaş sokağa çıkamaz oldu.Emniyeti daha sıkı tedbir almaya davet ediyoruz.

Misafir Avatar
Orhan 3 yıl önce

Ehliyetim kayboldu eski ehliyetim yenilemede bir sıkıntı olurmu