İleri Saat Uygulaması Hakkında Karar Verildi! Kış Saati Uygulamasına Ne Zaman Geçilecek?
Kamuajans.com - Bakanlar Kurulunun 7 Eylül 2016'da aldığı kararda, 27 Mart 2016 tarihinde saat 03.00'te saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının her yıl ve yıl boyu sürdürüleceği belirtilmişti.

2016 yılının en çok tartışılan konusu olan kış saati uygulamasının artı ve eksileri masaya yatırılmış sonunda kış saati uygulamasının zararlarının fazla olmasından dolayı kış saati uygulamasından vazgeçilmişti. Kış saati uygulanması bir çok sorunu birlikte getirerek uygulanmaktan vazgeçilmişti.


 Bakanlar Kurulunca, saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam ettirilmesi kararlaştırılmıştı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yaz saati uygulanması hakkında karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Bakanlar Kurulu kararı uyarınca bütün yurtta saatlerinin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam ettirilmesine karar verildi.

7 Eylül 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, Türkiye’de yaz saati - kış saati ayrımına son verilmiş ve 30 Ekim 2016’da dünyada kış saati uygulamasına geçen 76 ülkenin aksine, Türkiye kalıcı olarak yaz saatinde kalmaya karar vermişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “ciddi elektrik tasarrufu sağlanacağı” gerekçesiyle savunduğu kalıcı yaz saati uygulaması sayesinde, kış saati uygulamasının geçerli olduğu aylar bazında yıllık yaklaşık %8,58, toplam elektrik bazında ise %3,62 oranında tasarruf sağlanacağı hesapları yapılmıştı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile 28 Ekim 2018 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat geri alınacağı bildirilmişti.

7 Eylül 2016 itibarıyla yürürlüğe giren kararla birlikte gün ışığından daha çok faydalanabilmek için sürekli yaz saatine geçilmişti. Getirilen yaz saati uygulamasının sürekli olarak devam edilmesinin planlandığı belirtilmişti. 23 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete'de yer alan kararnamede, yaz saati uygulamasının 2017'de de sürdürüleceği, kış saati uygulamasına 28 Ekim 2018 pazar günü 04.00'ten itibaren geçileceği belirtildi. Buna karşın, söz konusu tarihten önce yeni bir kararla sürekli yaz saatinin yeni bir düzenlemeyle daha önce olduğu gibi bir yıl daha uzatılması bekleniyor.

Geçtiğimiz yılın ekim ayında alınan bir karar ile birlikte Türkiye'de artık yaz saati uygulaması kalıcı bir hale gelmişti. Bu da tartışmaların odağına oturmuştu. Aradan geçen bir senede Türkiye'de saat uygulaması en çok konuşulanlar arasına girmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın kalıcı yaz saati uygulaması ile ilgili “geri adım atılmayacağını” açıklamasının ardından Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka Mart 2017 yılında Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile görüşmüştü.


Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Enerji Verimliliği Ödül Töreni'nde konuşmuştu. Yaz saati uygulaması ile ilgili açıklama yapan Albayrak," Enerji tasarrufu sağlıyor. Uygulama aynı istikamette devam edecek" demişti.

Yaz saati uygulamasında yürütmenin durdurulmasına karar verilmişti.


 CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün Danıştayın yaz saati uygulamasına ilişkin kararını ve buna karşın bazı bakanların açıklamalarını sorması üzerine Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Danıştayın vermiş olduğu bir karar, Meclisin yasama asliliğini ve tekelini ortadan kaldırmaz. TBMM, yasama organıdır ve TBMM'nin çıkarmış olduğu kanunlar çerçevesinde idari işlemi Danıştay denetler. Dolayısıyla Danıştay bir karar verdi diye TBMM yerine geçmez. Eskiden öyleydi. MGK, hükümetin yerine geçerdi. Anayasa Mahkemesi, hükümet yerine geçerdi. Danıştay, Bakanlar Kurulunun yerine geçerdi. Hiçbir mahkeme, Meclisin yasama fonksyonunu ve görevini ortadan kaldıramaz. Mahkeme kararına saygı gösteriyoruz. Elbette idareyi bağlar ama biz yasama faaliyeti itibariyle de yasama fonksyonunu icra eden makamın bu yetkisi alınamaz diyoruz." demişti.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta yaz saati uygulanması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 6/9/2016 tarihli ve 24005 sayılı yazısı üzerine, 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanunun 2 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 7/9/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Recep Tayyip ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI

Binali YILDIRIM
Başbakan

N. CANİKLİ M. ŞİMŞEK N. CANİKLİ Y. T. TÜRKEŞ
Başbakan Yardımcısı Başbakan Yardımcısı Başbakan Yardımcısı V. Başbakan Yardımcısı

Y. T. TÜRKEŞ B. BOZDAĞ F. B. SAYAN KAYA F. B. SAYAN KAYA
Başbakan Yardımcısı V. Adalet Bakanı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Avrupa Birliği Bakanı V.

F. ÖZLÜ M. MÜEZZİNOĞLU M. ÖZHASEKİ L. ELVAN
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çevre ve Şehircilik Bakanı Dışişleri Bakanı V.

N. ZEYBEKCİ B. ALBAYRAK A. Ç. KILIÇ F. ÇELİK
Ekonomi Bakanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Gençlik ve Spor Bakanı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı

B. TÜFENKCİ S. SOYLU L. ELVAN N. AVCI
Gümrük ve Ticaret Bakanı İçişleri Bakanı Kalkınma Bakanı Kültür ve Turizm Bakanı

N. AĞBAL İ. YILMAZ F. IŞIK
Maliye Bakanı Millî Eğitim Bakanı Millî Savunma Bakanı

V. EROĞLU R. AKDAĞ A. ARSLAN
Orman ve Su İşleri Bakanı Sağlık Bakanı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

7/9/2016 TARİHLİ VE 2016/9154 SAYILI KARARNAMENİN EKİ

KARAR

MADDE 1- (1) Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla; bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03,00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.

MADDE 2- (1) Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 14/3/2016 tarihli ve 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında yer alan 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04,00’ten itibaren bir saat geri alınması;” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3- (T) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- (T) Bu Karar hükümlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yürütür.

2 EKİM 2018 TARİHLİ KARAR

Cumhurbaşkanı kararıyla, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması her sene, yıl boyu sürdürülecek
Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararında, gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulamasının (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Kararla, yaz saati uygulanması hakkındaki 23 Ekim 2017 tarihli ve 2017/10921 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı kaydedildi.

Söz konusu kararın yürürlüğe konulmasına, 697 sayılı "Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun"un 2'nci maddesi gereğince karar verildi.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mehmet Haklı 6 gün önce

Çok güzel bir saat dilimi. Bir saat daha fazla çalışıyoruz diyen arkadaş sen bence çalışmıyosun.Bizim öz saatimiz bu.Herşeyde avrupaya uymak zorunda deyiliz.Bu yaz saati harika büyüklerimize teşekkürler.

Misafir Avatar
Mesut 6 gün önce

Kış saati uygulaması gelsin

Misafir Avatar
Eyüp 7 gün önce

Saatleri geri alın sizin yüzünüzden 1 saat daha fazla çalışıyoruz

Misafir Avatar
Turkan 1 hafta önce

Kış saati uygulaması olsun

Misafir Avatar
Hülya 1 hafta önce

Biz çocukarnımızı karanlıkta okula yolluyoruz siz sadece kendinizi düşünüyorsunuz lütfen halkida düşünün biz garibanlari düşünün nolur yetkilillere sesleniyorum

Misafir Avatar
Bekir 1 hafta önce

Bence yarım saat geri alınması uygundur yaza da uyar kışa da

Misafir Avatar
Hasan 1 hafta önce

Devlete para lazim vatandas umrundamii kis saati gelsin artik ne bu yaaa

Misafir Avatar
Vedat 1 hafta önce

Kış saati uygulamasına kesinlikle geçilmeli tasarruf mu önemli vatandaşın rahatlığımı lütfen vatandaşın sesine kulak verin biraz