banner220

Hicri Yılbaşı İbadetleri Nelerdir? Hicri Yılbaşı Fazileti Nedir?
Kamuajans.com - Dünya üzerinde kullanılan 2 takvimden biri olan hicri takvimde Peygamber efendimizin Mekke'den Medine'ye hicretinin başladığı zamanı takvimin 1.günü kabul edilmiştir. Bu takvimde ayın hareketlerinin baz alınmasından dolayı hicri-kameri olarak adlandırılır. Ve hicri takvimin 1. ayı olan muharrem ayının 1. günü müslüman toplumunun yılbaşı olarak kutlanır.

Hicri yılbaşında her gün yerine getirdiğimiz namaz ve dua ibadetlerinin yanı sıra oruç tutma,Kur'an-ı Kerim okumak gibi ibadetlerde yerine getirilir.Hicri yılbaşını ibadetlerle kutlamanın daha hayırlı olduğunu belirtilmiştir.

Hicri Yılbaşında oruç tutmak hakkında bir Hadis-i Şerifte şöyle bahsedilmiştir.

Zilhicce'nin sonuncu günü ile Muharremin birinci günü (yılbaşı günü) oruç tutan, geçmiş yılı oruçla bitirip, yeni yıla oruçla başlamış olur. Allâh Teâlâ o orucu onun elli yıllık günâhına keffâ-ret eder.' buyuruluyor. (Gunye 2/54)

Ayrıca Hicri Yılbaşında okunması gereken dua ise Peygamber Efendimiz tarafından belirtilmiştir.

“Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdü lillahi Rabbil-âlemîn. Ves-salâtü ves-selâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme Entel-Ebediyyül-Kadîm. El-Hayyül-Kerîm. El-Hannânül-Mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün, es'elüke fîhel'ısmete mineş-şeytânir-racîm, vel-avne alâ hâzihin-nefsil-emmâreti bis-sûi vel-iştigâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, bi-rahmetike yâ erhamer-râhimîn. Ve sallallahü ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve Ehli beytihî ecmaîn.”

Manası İse

Rahman ve Rahîm olan Allâh'ın adıyla.. Hamd, âlemlerin rabbi olan Allâh'a mahsustur. Salât ü selâm da Pey-aamber Efendimize, ehl-i beytine ve bütün ashabına olsun. Ey Rabbim, sen ebedî, ezelî, hayy, kerîm, hannân, mennânsın. Bu gelen, yeni bir yıldır. Ya Rabbi, kovulmuş şeytanın şerrinden bu yıl muhafaza olmayı istiyorum. Ve içimde, bana kötülüğü emreden nefsimle mücadelemde senden yardım diliyorum. Beni sana yaklaştıracak meşguliyetleri bana nasîb et, ey celâl ve ikram sahibi Rabbim. Rahmetinle, ey Merhametlilerin en merhametlisi... Efendimiz Muhammed-sallâllâhu aleyhi ve sellem-'e, onun âline, ashabına ve bütün ehl-i beytine salât olsun..

Ayrıca Muharrem Ayının 10. Günü yani Hicri Yılbaşı'ndan 9 gün sonrası aşure günü olarak kutlanmaktadır. 

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.