Emeklilikte Yaşa Takılanlarla İlgili Son Gelişmeler (EYT)

Emekli olmak isteyen fakat yaş sınırlaması nedeniyle bunu gerçekleştiremeyen vatandaşlara değinen Müezzinoğlu, Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir düzenleme olmayacağını duyurdu. İşte, Bakan Müezzinoğlu'nun emeklilikte yaşa takılanların merak ettiği erken emeklilik konusundaki açıklaması

Emeklilikte yaşa takılanların merak ettiği erken emeklilik yasası için son nokta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından koyuldu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar seslerini duyurmak için dernek kurdular, sosyal medyada örgütlendiler ancak istedikleri sonuca bir türlü varamadılar. Mağdurlardan bir vatandaş duygularını dile getirerek Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a mektup yazma yolunu seçti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 Emeklilikte yaşa takılanlar, uzun zamandır bekledikleri erken emeklilik yasası ile bu durumu çözülmesini beklerken, konunun asli muhatabı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu detayları açıkladı . İşte, emeklilikte yaşa takılanların merak ettiği o konu ve detayları


HERHANGİ BİR DÜZENLEME YAPILMAYACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz, bunun dışında düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, TBMM Genel Kurulunda milletvekillerinin sorularını cevapladı. Müezzinoğlu, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine, "Özellikle bizdeki emeklilik yaşı şu an itibarıyla ortalama 52. OECD ülkelerinin ortalama emeklilik yaşı ise 72. Yaptığımız düzenlemeyle bunu 2036'ya kadar erkeklerde 60 yaşına, kadınlarda da 58 yaşına dönüştürecek bir yolculuk yapılıyor" diye konuştu.


Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti: "Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz. Ama emeklilikle ilgili çalışma gününü doldurup da şu anda çalışmayanlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kalıyorlar ve sağlık hizmeti alamıyorlar. Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda, bu 53 liralık gelir testine tabi olmadan GSS primini ödeyerek onlar da bu ara dönemde sağlık hizmeti alabilecekler ama yaşlarını beklemekle ilgili şu anda bir düzenlememiz ve çalışmamız söz konusu değil."

SAĞLIK HİZMETLERİ KONUSUNDA SORUN ÇÖZÜLDÜ

Bakan Müezzinoğlu, emeklilik primini doldurmuş ama 1-2 yıl veya 6 ay süre bekleyen durumunda olanların bu süre zarfında sağlık hizmetinden yararlanamadıklarını söyledi. Bu kişilerin sağlık primi ödemek zorunda kaldıklarını belirten Müezzinoğlu, konuya ilişkin şunları söyledi: "Bu sağlık primi onları zora sokuyor. Bu hafta onlara vereceğimiz müjde var. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Genel Sağlık Sigortası'nda yapacağımız değişiklik ile aylık 53 liralık hiç gelir testine gitmeden bir GSS ödediğinde ailecek sağlık hizmeti alabilecek. Sadece devlet hastaneleri değil özel ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabilecek. Daha önce 3 grup ödeme gerekiyordu. Bir grup 2 asgari ücretin üzerinde geliri varsa 427 TL idi. Onun altında 213 lira en alttaki 71 TL"

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK?

Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. Bununla ilgili, şimdiye kadar 3 kıstas belirlenmişti. SSK'lı da 8 Eylül 1999'a kadar emeklilik için iki şart vardı.

Birincisi, sigorta süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 gün prim sayısı. Sonra üçüncü bir prim şartı daha geldi.

8 Eylül 1999'dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi.

Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de emeklilikte benzer şekilde yaş şartı konuldu.

Vatandaşlar ise en çok yeni yılla birlikte 2017'de erken emeklilik konusunda müjdeli bir haber bekliyor.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN BAZI KOŞULLAR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULABİLİR

Bazı meslek dallarında ve özel koşullarda erken emeklilik biraz daha erkene çekilebiliyor. İşte, erken emekliliğin formülleri:

Bazı meslekler için erken emeklilik imkanı sunuluyor. 'Yıpranma', 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' denilen bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.

Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçiyor. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de 1-2 yıl kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.

Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.

15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.

Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008'den sonra prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor.


 Bir torba yasa yöntemiyle çözümün üretilebileceğini, en azından 1999 yılından öncekiler için bu durumun çözülmesi gerektiğini vurgulayan Emeklilikte Yaşa Takılanlar yıllarca prim ödeyerek 45-50 yaşına gelmiş yaşlanmış ve artık iş bulamayan yüz binlerce zor durumda mağdur ailenin olduğunu cümlelerinde konu edindiler. İşte milyonlarca Emeklilikte Yaşa Takılan mağdur adına yazılan mektup... Sayın Başbakanım; BİMER,AKİM,CİMER vb. yazmaktan artık bıktık usandık. Bu bilgileri size hiç arz eden olmuyor mu. Defalarca yazdığımz halde hiçbir bilgi ve cevap alamadık. Yüz binlerce kişinin sorunlarını çözmeye bu kadar yakın iken, maalesef kimse sesimizi duymuyor, Bu kadar insan mağdur ediliyor, Farklı Arayışlar içerisine giriyorlar.


Sayın Cumhurbaşkanım, Sn. Başbakanım; En derin Sevgi ve Saygılarımı sunarım.
Bu millet size ne istediniz de vermedi. Tankların önüne yattı,hayatını bile verdi. Maalesef, bir çok kesimin beklentilerini karşılayamadınız. Milletvekilleri ve Bakanlara defalarca bildirmemize rağmen, bir türlü sessiz çoğunluğa cevap veremediniz. Çözüm üretemediniz yada üretmediniz. Gerek Mecliste, gerekse komisyonlarda bir çok insanı ilgilendiren konularda şuan duyarsız haldesiniz. Suriye den göç eden insanlara, 25 milyar dolar para aktarıldı.Paralar su gibi harcanırken, bu insanlara oturdukları yerde maaş verilirken, Kendi öz vatandaşımıza Ne Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunları, Ne de diğer insanların sorunlarına maalesef hala çözüm üretmediniz. Kiminle görüşsek, Bakanlığa yazı yazın,BİMERE, CİMERE, AKİME müracaat edin diyor. Ama oy zamanı geldiğinde bu Milletvekilleri adeta yalvarıyorlar. Ben, ne oy zamanı, ne de başka bir zaman hatırlanmak istemiyorum. Ben davamda her zaman Milletvekillerime, Partime Liderime her zaman destek veriyorsam. Aynı beklenti içindeyim.

      Sayın Başbakanım; Buradan size sesimi duyurmak istiyorum. Benim gibi düşünen yüz binlerce insan var. Yazık, çok yazık.Yakında bir refarandum var diyorsunuz. Niçin bir torba yasa düzenlemesi yapılmıyor.Bir çok insanın derdine derman olmuyorsunuz. Hem bir çok kesimin oyunu almış olursunuz.Neden bu fırsatı kaçırıyorsunz. Hem bizlere bir moral olur, hem bu insanların sorunu biter.Emeklilikte Yaşa takılanları biliyorsunuz. Devlet milletinin hakkını korumak zorunda. Maçın ortasında kural değişmez diyen en başta Sn. Cumhurbaşkanımız ve sizler değilmisiniz. Bu yasa 99 yılında çıktı. Tamam 99 dan sonrakilere uygulayalım bu kanunu. Ama 99 yılı öncesine geriye dönük yapılamaz bu. Yıllarca prim ödeyerek 45-50 yaşına gelmiş yaşlanmış ve artık iş bulamayan yüz binlerce zor durumda mağdur aile ve insanlar var... Ortada kazanılmış bir hak var… Anayasa , kanun , hukuk diyor ki , yeni çıkartılmış olan bir yasa geriye dönük işletilemez diyor... ! Aynen şu an idam cezası tartışmalarında olduğu gibi. Buna karşılık ,Anayasa ,kanun hiçe sayılıyor, hak ihlali yapılıyor bizlere. 1999 yılında İMF ile birlik olup yasa çıkartarak yaş şartı getirdiler bize... !

   Örneğin Ben 1989 yılında SGK ya ilk başladığımda bildiğim tek şey 5450 gün prim yatırıp 25 sene sonunda emekli olmaktı. 7-8 bin gün pirim ödedim ben devletime 29-30 yıla yakın SGK çalışanıyım ama bunlarda yetmedi sonradan sonraya yaş engeli kondu önümüze. Bir çok kesim bu konuda aileleriyle birlikte çok mağdur durumdayız.

         Sayın Başbakanım; Gerek Tv, de gerek basın açıklamasında veya diğer konuşmalarınızda hep halktan bahsediyorsunuz, vatandaşlarımızın sorunları bizim sorunumuz diyorsunuz. Vatandaşımız ne isterse biz onu yaparız diyorsunuz. Ama ben size çok yüksek sesle seslenmek istiyorum.Bu konuşmalarınız sadece ekranlarda kalıyor. ANLADIK Kİ BİZİM BİR SURİYELİ KADAR DEĞERİMİZ YOK. BÜYÜK DEVLET, ÖNCELİKLE KENDİ HALKININ VE MİLLETİNİN SORUNLARINI ÇÖZEN DEVLETTİR Sayın Başbakanım; Türkiye de öncelikli olarak T.C. TÜRK VATANDAŞLARI olarak kendi sorunlarımızın çözülmesini bekliyoruz, Bu kararlar hızla alınması gerekir.  Vatandaş olarak hepimiz bir beklenti içerisindeyiz ama yapan yok.Tüm bu sözlerimiz bir sitemdir. Gönlümüz, devletimiz ve Milletimizin yanındadır. Sizler bu insanları unutmadığınız sürece, bu insanlarda sizleri unutmayacaktır Sayın Cumhur Başkanım ,Sayın Başbakanım.
Sevgi ve Saygılarımı sunar, sizlere arz ettiğim sorunların bir an evvel giderilmesini beklediğimizi bilmenizi isteriz...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Eyt 3 gün önce

.eyt.bu.seferde.yine.cıkmazsa.yine.8aile.oyumuzu.belediye.seçiminde.vermiyecez.artık.yeter.bırakın.bu.milleti.yalvartmakda..akp.verdiğim.oylarıda.helal.etmiyorum.

Misafir Avatar
eyt mağduru.. 6 gün önce

1989 dan beri çalıştık.Özel sektörlerde emekli oluruz diye ,hala olamadık.Hakkımızı yemeyin.İş yok kriz var .ne yapaılım şimdi.Zaten hastalıklar başladı.Alın sizin olsun..

Misafir Avatar
bilal 7 gün önce

eyt magdurlari oylarini cikacak sonuca gore verecek sanirim.. artik bir an once halledilmeli bu sorun

Misafir Avatar
GÜLER KURT 2 hafta önce

Ben de emeklilikte yaşa takılan kişilerden biriyim yetkililere sesleniyorum lütfen
Artık sesimizi duyun ve yasayı cıkartın bir bayan olarak 20 yıldır çalısıyorum ve cok yoruldum nizden önceliler 20 yılda emekli oldu bizde bu şartla işe girdik lütfen artık geregini yapın

Misafir Avatar
sıratımüstakim 1 ay önce

resmen hakkımız yeniyor..hükümetler devleti hiçe sayıp hakkımız gaspediliyor..devletinin yasasını ihlal eden hükümeti sikiyim şerefsizsiniz namussuzsunuz göz göre göre hakkımızı elimizden alıyorsunuz haram olsun adi şerefsizler

Misafir Avatar
kararsız 12 ay önce

yaşa takılanları emkli etmezseniz işsizlik çığ gibi büyüyerek artacaktır hiç bir şekildede önlenemez borçlanmaya devam

Misafir Avatar
elif naz 12 ay önce

yaşa takılanların alın terini gasp eden ve vermeyen ak parti bir gün yaptıklarının hesabını verecektir itibarın maddiyeti olmaz diyorsunuzda bu halkın itibarı ne olacak gecikmiş gasp edilmiş sosyal hakları ne olacak siz müslüman parti bu sorunu çözmeniz gerekirken sürekli sorun çıkartarak nereye kadar gideceksiniz bu işin sonu yok biran önce bu kapalı yoldan geri dönün yoksa duvara toslarsınız

Misafir Avatar
sedanur 1 yıl önce

ölü bir adamın resmiyle çıkıpta politika yapanlar geçmişte kimler taviz verdiğini geriye dönüp bir kere olsun baksınlar ondan sonra çıkıpta açıklama yapsınlar dinimizde ölünün peşinden konuşmak yorum yapmak doğru deyil ve günahtır ak parti mezardan ölüyü dahi çıkartır çıkarı için kullanır herkes kendine baksın bizler yaşa takılanlar ak partiye muhtaç deyiliz onlar bize muhtaç durumdalar 25 milyon civarında yaşa takılanların oyu var 25 milyonun oyunu hiçe sayıyorsa bizde hiçe sayarız ak parti yaşa takılanları emekli etmiyorsa vatandaşın sesini duymuyorsa o iktidara biz çıkardık bir gün indirmesinide biliriz bu insanlar salak deyil gerekeni gerektiği yerde yaparlar ve yapacaklar hiç kimsenin şüphesi olmasın işcinin memurun emekçinin alınterini gasp eden kim olursa olsun hiç bir zaman yüzü gülmez insanoğlu cezalandıramasa bile ilahi adaletten hiç kimse kaçamaz Allah herşeyi görür ve zamanı geldiğinde gerekenide yapar mazlumu aç bırakan aç kalacaktır eyt