Emeklilikte Yaşa Takılanlar Mağdurlarının Önemli Girişimi
Kamuajans.com - Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili 17 yıllık süreç geride kaldı. 2015 yılında emeklilikte yaşa takılanlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneği kuruldu. Haklarını arama mücadelesinde eylem, aktivite, basın açıklaması ve görüşmeler yürüten dernek mensupları sürecin gidişatından üzgün ve kızgınlar.

   EYT oluşumunun üzerinden de 6 yıl geçti ve bu süre zarfında milyonlarca emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) mağduru hep güzel bir haber bekledi. Ancak hükumet kanadından ve SGK yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda konunun pek de ümitvar bir durumda olmadığını gördük. Bu süreç beraberinde bir dernek oluşumunu da doğurdu. Dernek de eylem kararı aldı.

  Dernek yönetimi yaptığı son açıklamada hem hükumet yetkililerini hem de dernek mensuplarını eleştiren bir dizi yazı kaleme aldı. Bu esnada yıl 2017 oldu ve emeklilikte yaşa takılanlar umutlarını yitirmeden kendilerine verilecek müjdeyi bekledi. Sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilikte yaşa takılanların durumu hakkında en son ve güncel açıklama yaptı.

  
Müezzinoğlu, "Özellikle bizdeki emeklilik yaşı şu an itibarıyla ortalama 52. OECD ülkelerinin ortalama emeklilik yaşı ise 72. Yaptığımız düzenlemeyle bunu 2036'ya kadar erkeklerde 60 yaşına, kadınlarda da 58 yaşına dönüştürecek bir yolculuk yapılıyor." diye konuştu.

Müezzinoğlu, "Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz. Ama emeklilikle ilgili çalışma gününü doldurup da şu anda çalışmayanlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kalıyorlar ve sağlık hizmeti alamıyorlar. Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda, bu 53 liralık gelir testine tabi olmadan GSS primini ödeyerek onlar da bu ara dönemde sağlık hizmeti alabilecekler ama yaşlarını beklemekle ilgili şu anda bir düzenlememiz ve çalışmamız söz konusu değil." dedi.

EyT İdaresi, dur durak bilmiyor.. EyT Platformu oluşumundan, bugüne kadar sayısız; etkinliklerde, eylemlerde, imza kampanyalarında bulundu.. Görsel basını, yazılı basını, internet basını gibi yayınlarda, kamuoyunun karşısına çıktı.. Halkımızı bilgilendirdik.. Halkın meclisinde; TBMM'de içeride ve dışında sayısız basın açıklamalarında, bulunduk.. Deyim yerindeyse, EyT'yi duymayan, bilmeyen kalmadı.. Tüm eylem ve aktivitelerimizi, okuyanlar hatırlar.. Bir yazı olarak kaleme aldım.. eksikleri ile beraber bir hatırlatmada bulundum..  
 Emeklilikte yaşa takılanların eyleme davet edildiği yazının tamamı şu şekilde. 

" EyT EYLEMDE...
Çok kıymetli, Emeklilikte Yaş Mağdurları;
EyT İdaresi, dur durak bilmiyor.. EyT Platformu oluşumundan, bugüne kadar sayısız; etkinliklerde, eylemlerde, imza kampanyalarında bulundu.. Görsel basını, yazılı basını, internet basını gibi yayınlarda, kamuoyunun karşısına çıktı.. Halkımızı bilgilendirdik.. Halkın meclisinde; TBMM'de içeride ve dışında sayısız basın açıklamalarında, bulunduk.. Deyim yerindeyse, EyT'yi duymayan, bilmeyen kalmadı.. Tüm eylem ve aktivitelerimizi, okuyanlar hatırlar.. Bir yazı olarak kaleme aldım.. eksikleri ile beraber bir hatırlatmada bulundum..

BU SEFER BAŞKA.. 
Aziz arkadaşlar; gerçekten bu sefer başka.. ARTIK YETER..! diyoruz... "Bıçak Kemiğe Dayandı".. Şöyle geriye doğru baktığımız da; "Emeklilikte Yaş Mağduru Adayı" olduğumuzun üzerinden, 17 yılı devirdik.. EyT Oluşumunu kuralı da, 6 yılı devirdik..

Bu süreçte, ulaştığımız tüm yetkililer, Siyasi parti başkanları, milletvekilleri, sendikalar, barolar.. Kamuoyu.. Hep haklılığımızdan bahsettiler.. Bizlere hak verdiler.. Ama, maalesef.. Nedendir bilinmez.. Sihirli bir el, hakkımızın verilmesine, geri iade edilmesine engel oluyor.. Taş koyuyor...

Lakin umudumuzu da, tümden kesip, engelleyemiyorlar.. Hep bir umut ışığı, yüreğimize, gözlerimize doğruda tutuluyor.. Kısacası er veya geç EyT'nin hakları verilecek.. Öyle gözlemliyoruz.. Hem devlet kurumu, hem milletimiz; EyT'ye yanlış yapıldı.. Haksızlık var burada.. Diyorlar.. Gerçeği inkar etmeleri mümkün değil..

Ve Lakin, bu gerçeği, perdelemek, gizlemek ellerinde olduğu için; Sihirli, iki kelimelik, iki cümlelik kamuoyuna yansıtılan sözlerle, İlizyonlarla, bir başka atmosfer yaratarak; Sanki, o sözleri.. bize hak verdikleri sözleri söyleyenler gitmiş. Yerine, haksız kazanç peşinde olduğumuzu, "Erken Emeklilik" talep eden bir grub olduğumuz çarpıtılarak, yansıtılmakta... Hatta, hak verenlerin yerini, EyT ile, dalga geçenler almaya başladı..

TÜM BU SÜRECİ NEDEN YAŞIYORUZ..
Saygıdeğer kader arkadaşlarımız; Keseri hep karşıya vurduk.. Biraz da kendimize vuralım.. Bu sürecin uzamasında.. Muhataplarımızı çok iyi sıkıştıramadığımız için.. Süreç hep aleyhimizde yürüdü.. Artık bu kaderi değiştirmek için.. Hep birlikte, elele vererek.. Hakkımız olanı söke söke almak için, Son Kez Ankara'dayız... "

diyerek son bir girişimde daha bulunacaklarını ifade ettiler..

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Huseyin 9 ay önce

Yer yasasicikmassq kap refarunbumds hayır cikar

Misafir Avatar
Kaaga otugen 7 ay önce

Ocde ulkelerinde milet vekili nin emeklik

Misafir Avatar
fatih 7 ay önce

sayın bakan beklemeye devam edecekler diyor önceki bakanlarımız magduriyetimizi dile getirmiş ve söz vermişlerdi önceki bakanlar yalancımı şimdi

Misafir Avatar
ismail 7 ay önce

müezzinoğlu yasatakılanlarla dalga geçiyor birde genelsağlık ödetdiriyor bulmuslar sırdımızdan geçinme yolunu helal olsun arkaslar pes etmek yok sesimizi duyuralım suriyeliler kadar olamadık adamları maasa bağladı

Misafir Avatar
eytli 7 ay önce

en azından hic birsey yapamıyorlarsa bize 1 yada 2 yıl indırımdemi yapamıyorlar sağlıkcıya bilmem kıme yıpranma vermeyi biliyorlar...

Misafir Avatar
Harun 7 ay önce

Sn bakan hangi ülkede yaşadığını bilmiyor galiba yaşadığımız ülkeyle avrupa ülkelerini bir tutuyor 15 yaşındaki çoçuk bile avrupa ülkelerinin bizden daha ilerde olduğunu bilir sn bakanım avrupadan Türkiyeyr iltica etmişsiniz ama buradaki çalışma şartlarını daha öğrenememişiniz size yazıklar olsun o makamı işgal etmeyiniz

Misafir Avatar
Hilmi 7 ay önce

Emekli yaja takilanlar alin siseadalet kalkinma partisi hanifatandaji dujunenparti senbanaevetdeama bendenemeklik isteme bisde diyorushayirliijlerdiyorus

Misafir Avatar
ismail 7 ay önce @Hilmi

hükümet evet hayır anketini yaptı evet az çıksaydı yaşa takılan kardeşlerimiz hükümet tarafından sanki hatırlanırdı gibi geliyo şimdi malesef yaşa takılmaya devam

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
M tekdal 7 ay önce

Hem isim de Etiler hemde evet diyorlar har