Emeklilikte Yaşa Takılanlar Bu Açıklama İle Hayal Kırıklığına Uğrayacak
Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili 17 yıllık süreç geride kaldı. EYT oluşumunun üzerinden de 6 yıl geçti ve bu süre zarfında milyonlarca emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) mağduru hep güzel bir haber bekledi. Ancak hükumet kanadından ve SGK yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda konunun pek de ümitvar bir durumda olmadığını gördük. Bu süreç beraberinde bir dernek oluşumunu da doğurdu. Dernek de eylem kararı aldı. 

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili 17 yıllık süreç geride kaldı. EYT oluşumunun üzerinden de 6 yıl geçti ve bu süre zarfında milyonlarca emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) mağduru hep güzel bir haber bekledi. Ancak hükumet kanadından ve SGK yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda konunun pek de ümitvar bir durumda olmadığını gördük.

Binlerce kişinin merakla beklediği ve olması için yoğun çaba gösterdiği emeklilikte yaşa takılanlar sorununda hem hükumet kanadından yapılan açıklamalar hem de emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili derneklerin açıklamaları devam ediyor. Hükumet kanadında Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu dernekler bazında da EYT İdaresi açıklamalarını sürdürürken buna TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in açıklamaları eklendi.

EYT ile ilgili kurulan oluşumlardan birisi de EyT İdaresi, dur durak bilmiyor.. EyT Platformu oluşumundan, bugüne kadar sayısız; etkinliklerde, eylemlerde, imza kampanyalarında bulundu.. Görsel basını, yazılı basını, internet basını gibi yayınlarda, kamuoyunun karşısına çıktı.. Halkımızı bilgilendirdik.. Halkın meclisinde; TBMM'de içeride ve dışında sayısız basın açıklamalarında, bulunduk.. Deyim yerindeyse, EyT'yi duymayan, bilmeyen kalmadı.. Tüm eylem ve aktivitelerimizi, okuyanlar hatırlar.. Bir yazı olarak kaleme aldım.. eksikleri ile beraber bir hatırlatmada bulundum..

 Emeklilikte yaşa takılanların eyleme davet edildiği yazının tamamı şu şekilde. BU SEFER BAŞKA.. 
Aziz arkadaşlar; gerçekten bu sefer başka.. ARTIK YETER..! diyoruz... "Bıçak Kemiğe Dayandı".. Şöyle geriye doğru baktığımız da; "Emeklilikte Yaş Mağduru Adayı" olduğumuzun üzerinden, 17 yılı devirdik.. EyT Oluşumunu kuralı da, 6 yılı devirdik..

Bu süreçte, ulaştığımız tüm yetkililer, Siyasi parti başkanları, milletvekilleri, sendikalar, barolar.. Kamuoyu.. Hep haklılığımızdan bahsettiler.. Bizlere hak verdiler.. Ama, maalesef.. Nedendir bilinmez.. Sihirli bir el, hakkımızın verilmesine, geri iade edilmesine engel oluyor.. Taş koyuyor...

Lakin umudumuzu da, tümden kesip, engelleyemiyorlar.. Hep bir umut ışığı, yüreğimize, gözlerimize doğruda tutuluyor.. Kısacası er veya geç EyT'nin hakları verilecek.. Öyle gözlemliyoruz.. Hem devlet kurumu, hem milletimiz; EyT'ye yanlış yapıldı.. Haksızlık var burada.. Diyorlar.. Gerçeği inkar etmeleri mümkün değil..

Ve Lakin, bu gerçeği, perdelemek, gizlemek ellerinde olduğu için; Sihirli, iki kelimelik, iki cümlelik kamuoyuna yansıtılan sözlerle, İlizyonlarla, bir başka atmosfer yaratarak; Sanki, o sözleri.. bize hak verdikleri sözleri söyleyenler gitmiş. Yerine, haksız kazanç peşinde olduğumuzu, "Erken Emeklilik" talep eden bir grub olduğumuz çarpıtılarak, yansıtılmakta... Hatta, hak verenlerin yerini, EyT ile, dalga geçenler almaya başladı..

TÜM BU SÜRECİ NEDEN YAŞIYORUZ..

Saygıdeğer kader arkadaşlarımız; Keseri hep karşıya vurduk.. Biraz da kendimize vuralım.. Bu sürecin uzamasında.. Muhataplarımızı çok iyi sıkıştıramadığımız için.. Süreç hep aleyhimizde yürüdü.. Artık bu kaderi değiştirmek için.. Hep birlikte, elele vererek.. Hakkımız olanı söke söke almak için, Son Kez Ankara'dayız... " diyerek son bir girişimde daha bulunacaklarını ifade ettiler.. 


Hükumet Kanadından Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilikte yaşa takılanların beklemeye devam edeceklerini bildirerek, "Mesela yaşa takılanlara biz 'yaşa takılmayacaksınız merak etmeyin' dersek, yaş yine 50'lilerin altına iner. Ama biz yaşa takılan kardeşlerimize diyoruz ki 'beklemen gereken 53'se 53'ü, 54'se 54'ü bekleyeceksin' ve o gün geldiğinde de emekliliğini alacaksın." dedi.

Türkiye'de emeklilere Avrupa'daki birçok ülkeden daha uzun süre aylık ödediğine dikkati çeken Müezzinoğlu, şu değerlendirmede bulundu: "Biz ortalama 27 yıl emeklimize maaş öderken, onlar ortalama 17 yıl maaş ödüyor. Bizde istiyoruz ki 17 yıl, 20 yıl maaş ödeyelim ama emeklimize adam gibi maaş ödeyelim. O zaman intibakları konuşmak daha kolay. Bir taraftan taşınabilmesi çok zor olan bir yük var. Bu yükü daha da büyütmek millete ilave külfettir. Bu bütçe açığı demektir, yatırımlardan vazgeçmek demektir. Yatırımlardan vazgeçtiğin an Türkiye'nin o muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki o hedeften vazgeçmektir. Gençlerden alıp emeklilere vermektir. Halbuki biz gençlerin hak ve hukukunu da korumak durumundayız."

TESK Genel Başkanı Palandöken'de; Birçok kişi yaştan emekliliğini bekliyor. Emekliliklerine 1 yılın altında süre olanlara kolaylık sağlanmalı, devlet yaşa takılan emekli adaylarına 'babalık' yapmalı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, birçok kişinin yaş sınırına takılması nedeniyle emekliliğini beklediğini belirterek, "Emekliliklerine 1 yılın altına süre olanlara kolaylık sağlanmalı, devlet yaşa takılan emekli adaylarına 'babalık' yapmalı" ifadesini kullandı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, emeklilikte yaş sınırına takılan ve emekliliklerine 1 yılın altında süre olanlara kolaylık sağlanması gerektiğine dikkati çekerek, birçok kişinin emekliliğini beklediğini bildirdi.

Bu kişilerin çoğunluğunun işten çıkarılmış işsizlik maaşı ile geçinenlerden ya da iş yerini kapatan esnaftan oluştuğunu belirten Palandöken, "Torununa bakan babaanne ve anneanneyi sevindiren hükümetimiz emekliliğine 1 yılın altında kalan işçi ve esnafa da bir kolaylık sağlamalı. Devlet yaşa takılan emekli adaylarına bir 'babalık' yapmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mehmet 8 ay önce

Referandum evet yada hayır bu emeklikte yaşa takılanr bu yasaya bakıyor yasa çıkarsa evet çıkmasza hayır sonuçlanır

Misafir Avatar
Huseyinl 9 ay önce

Kap biz yasa takıldık Sen de referenduma takilacaksin.

Misafir Avatar
sabri 8 ay önce

Yazik deyilmi 72 iki aydir bekliyorum ben devletten dahami zenginim 8000 pirimi ben odedim suriyeli degil

Misafir Avatar
yigit 8 ay önce

Yazıklar olsun onlara bizlerle dalga geçenlere hesap sorma zamanı geliyor bizi unutkanları bizde unutucaz

Misafir Avatar
eğitimci 9 ay önce

İşçi ve esnaf mı sadece yaşa takıldı.Memurların da aynı derdi var.Yasanın çıktığı tarihden önce göreve başlayan memurların elinden alınan emeklilik hakları geri verilmeli.İsteyen kadın memur 20, erkek memur da 25 yılını doldurmuşsa emekli olabilmelidir.

Misafir Avatar
metin 8 ay önce

büyük anneler hak etti bizler hak etmedik emekliligi

Misafir Avatar
Mehmet 8 ay önce

Babanneye maaş var iş adamımına var işciye gelince biz küçük devletiz refarandumda önce yaşa takılan çözüm gelmezse hayır oy

Misafir Avatar
Eyt mağduru 8 ay önce

Sıra bizede gelecek.öyle sabırla beklemeye devam etsin demek hayır lısı olsun