Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar? Gerekli Şartlar ve Evraklar Nelerdir?
KamuAjans.Com - 2016 yılı ile birlikte yürürlüğe giren ve ehliyetlerde Avrupa Birliği ile uyumu hedef alan yeni ehliyet uygulaması, daha önce karşılaşılmayan aşamaları da beraberinde getiriyor. Yeni ehliyet alma konusundaki değişikliklerin başında Emniyet Genel Müdürlükleri tarafından yürütülen ehliyet randevu sistemi geliyor. Talep edilen belgeler ise; yeni ehliyet alacaklara, ehliyetini yenileyeceklere ve kaybedenlere göre değişiklik gösteriyor.

MEB ehliyet sınav tarihlerini resmi sınav takviminde açıkladı. En son 23 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşen ehliyet sınavlarının ardından bir sonraki sınav merak konusu oldu. Her yıl sürücü adaylarının başvuruları doğrultusunda tekrarlanan ehliyet sınavlarının ne zaman yapılacağı 2018 yılı itibari ile merak konusu oldu.

2018 Ocak ayında Ankara'da yapılacak pilot uygulamanın ardından ise Türkiye genelinde kademeli olarak direksiyon uygulama sınavlarında tablet kullanımına geçileceğini ifade eden Şamlıoğlu, "Bu sayede sınav komisyonları, değerlendirmelerini tablet bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirecek, adayların sınav başarı durumları elektronik ortamda ve anlık olarak merkezi modüle iletilmiş olacak" dedi.

Şamlıoğlu, yeni düzenleme sayesinde uygulama sınavlarında her aday için 3 nüsha olarak temin edilmesi gereken kağıt formların bedelinin sürücü kursları üzerinde oluşturduğu maliyetin ortadan kalkacağını belirtti.

E-SINAV SALONLARI FAALİYETE GEÇİYOR

Kemal Şamlıoğlu, ayrıca 2018'den itibaren tüm illerde "e-sınav" salonlarının faaliyete geçmesiyle motorlu taşıt sürücü kursu yazılı sınavlarının da bilgisayar üzerinden yapılacağını bildirdi. Şamlıoğlu, uygulama ile adayların görsel açıdan zengin soruları cevaplayarak öğrendiklerini etkin şekilde sınavda uygulama fırsatı bulacağını vurguladı.

Türkiye'de trafik ve sürücü eğitimlerinde son 4 yılda ciddi sıçrama yaşandığını dile getiren Şamlıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu eğitimlerin kalitesini artırmak için yeni çalışmalarını sürdüğünü sözlerine ekledi.


Resmi rakamlara göre 23 milyon motorlu taşıt sürücüsünün bulunduğu ülkemizde ehliyet ve kimliklerde çipli sisteme geçildi. Yeni sürücü adaylarının sınavlardan başarılı olması sonrasında verilecek yeni tip ehliyetlerin yanında eski sürücülerde ehliyetlerini yenileyecek. 

 Ülkemizde yaklaşık olarak 23 milyon sürücü belgesi bulunmaktadır. Uzun zamandır yapılan çalışmaların ardından ve pilot illerde yapılan denemelerin ardından vatandaşlar yeni çipli ehliyetlerine kavuşuyorlar. Ancak vatandaşlar yeni çipli sürücü belgeleri hakkında halen çok az bilgiye sahipler.

01 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik gereğince, ehliyetler 2020 yılına kadar şu anda da yürürlükte olan koşullar dahilinde yenilenebilecek. Ehliyet yenileme işlemi Emniyet Genel Müdürlüğüne ait (www.surucurandevu.egm.gov.tr) internet adresinden online randevu aldıktan sonra, il/ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlandı. Yeni tip sürücü belgesi almak değiştirmek ve yenilemek isteyen vatandaşlar, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün http://surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden randevu alabilecekler.


Maliye Bakanlığı tebliği kapsamında yeni ehliyetlerin fiyatları belirlendi. Değerli kağıtların oranları belirlendi ve bu oran kapsamında ehliyetlere zam gelip gelmeyeceği de belli oldu.


EHLİYET SINAVINDAN GEÇMEK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİR?


Ehliyet sınavından adayların başarıyla geçebilmeleri için en az 70 puan alması gerekir. 70 puan alamayan adaylar başarısız sayılırlar. Ehliyet sınavında adaylara, 50 soru sorulur. bu 50 sorudan 35 tanesini doğru cevaplayanlar başarılı olurlar. Sınavda dört yanlış bir doğruyu götürmez. Sınavda soruların derslere göre dağılımı şöyledir;

- Trafik ve çevre dersinden 23 soru
- İlk yardım dersinden 12 soru
- Araç tekniği dersinden 9 soru
- Trafik adabı dersinden de 6 soru sorulur.

DİREKSİYON SINAVI NASIL YAPILIR?

Direksiyon sınavı ortalama 35 dakika sürer. Bu sürenin ilk 5 dakikasında adaya aracın tanınması ile ilgili sorular sorulur. Bu sorulara yeterli cevap veremeyen adaylar, başarısız sayılırlar. Sınavın sürüş aşamasına geçildiğinde, sınav komisyonu tarafından çeşitli kriterlere göre değerlendirme yapılır.

Değerlendirme kriterleri içerisinde; emniyet kemerinin takılması, aynaların ve koltuğun ayarlanması, direksiyon hakimiyetinin tam olarak sağlanması, dönüş kurallarına uyulması, hız limitlerinin aşılmaması, ani fren yapabilme, eğimli yolda aracın düzgün şekilde hareket ettirilebilmesi gibi faktörler yer alır.

Direksiyon sınavında adayın yapacağı her hata, puan kaybetmesine neden olur. Sürüş esnasında, sürücü adayının güvenli bir sürüş sağlayamaması durumunda uzman sürücü aracı sınav başlangıç yerine getirir.
Direksiyon sınavının sonuçları ise genel olarak aynı gün içerisinde açıklanır.

STAJYER EHLİYET NEDİR?

Direksiyon sınavından en az 70 puan alarak, başarılı olan adaylar stajyer ehliyet almaya hak kazanır. Stajyer ehliyet için adaylara iki yıllık süre verilir. Bu süre içerisinde 75 ceza puanına ulaşan adayların ehliyetleri alınır. 75 ceza puanına ulaşmayan adaylar ise başarılı sayılırlar. Ehliyeti alınan adaylar, psikoteknik teste girerler. Test sonucunda yeniden ehliyet alınabilmesi için sürücü kursuna kayıt olunarak tekrar sınava girilmesi gerekir.
Trafikte ceza puanı yazılmasına neden olan durumlardan bazıları;
- Emniyet kemerini takmamak 15 ceza puanı
- Kırmızı ışık ihlali 10 ceza puanı
- Ruhsatsız olarak araç kullanmak 10 ceza puanı
- Emniyet şeridinden gitmek 20 ceza puanı


Son günlerde en çok gündeme gelen konulardan biri de ehliyet yenileme başvuru süreci ve bu süreç gerçekleştirirken yapılması gerekenler oldu. Eski tip sürücü belgeleri, 2020’ya yenileriyle değiştirebiliyor. Ehliyet yenilemenin ilk adımı başvuru süreciyle başlıyor. Ehliyet yenilemesinin yapılması için bazı gereklilikler vardır. Bunların yerine getirilmesi ile ehliyet yenileme işlemi gerçekleştirilebilir. Ehliyetini yenilemek isteyenler Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)'den online randevu alacak.

Sürücü belgesi diğer adıyla ehliyet her türlü aracı kullanmamızı sağlayan belgedir. Ehliyet almak için önce kursa gidilir ardından yazılı ve uygulamalı sınava girilir. Sınavda başarılı olanlar ehliyet almaya hak kazanır.

Ehliyet belgesini yenilemek isteyenler için son gün 31 Aralık 2020. Uzmanlar, yenilemeyi son güne, yani 31 Aralık’a bırakılmama konusunda vatandaşları uyarıyor. Son günde yığma olma durumundan ötürü, sistem ve teknik konularda sıkıntı yaşanabileceğinden ötürü birçok vatandaş mağdur olabilir.

Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ

Yeni ehliyet sınıflarındaki en önemli değişiklik, araçlara takılan ek yüklerle ilgili yeni düzenlemelerin yapılmış olmasıdır. Belli sınırlar dahilden takılacak römorklara göre ehliyet sınıfları çeşitlenmiştir. Bu kadar ehliyet sınıfı çeşidi olmasının temel sebebi budur. 

- Bazı ehliyet sınıflarında yaş sınırları değiştirilmiştir. Bazı ehliyet sınıflarına ise deneyim şartı getirilmiştir. 

- Eskiden B sınıfı sürücüler minibüs sürebiliyordu. İlk defa ehliyet alacaklar direk minibüs kullanamayacak ve deneyim şartı aranacak. 

- MOPED sürücüleri için yaş sınırı 16'ya düşürülmüştür ve tüm sınıflar MOPED kullanabilecekler. (M sınıfı)

- Motorsiklet grubu eskiden A1, A2 iken yeni düzene göre M, A1, A2 ve A ehliyet sınıfları getirilmiştir. 

- H sınıfı ehliyet kaldırılmış olup, kişinin engel durumu ehliyetinde belirtilecektir.

- Otomatik vites ehliyeti getirildi. Böylece ilk defa ehliyet alacaklar dilerlerse otomatik vites ehliyet için başvuru yapabilecek.

Ehliyet yenileme için ne kadar ücret ödenir?

2017 yılında ehliyet yenileme ücreti 15 TL (13 TL Değerli kağıt bedeli+2 TL Hizmet Bedeli)'dir. Bu ücreti bankaya ödeyebiliyorsunuz. Ödemeleri internet bankacılığı yoluyla ödeyeceklerin işlem yaptığı bankanın ilgili şubesinden "Tahsil Edilmiştir." kaseşi basılmasıyla ilgili EGM tarafından duyuru yapılmıştır. 

Yeni Ehliyet Almak İçin Gerekli Evraklar

1) Eski Sürücü Belgesi

2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

3) Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı) (Aile Hekimi)

4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz

5) 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)

6) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

KamuAjans.com
- Özel Haber 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hamza 2 ay önce

Sürücü kurslarının yeterli olduğunu düşünmüyorum.çünkü paralı ehliyeti alanların trafikte tehlikeli madde gibiler ben ehliyet 1985 yılında kolay almadım.bazı yorumlardada okudugum gibi trafikte can güvenligi yok ehliyetli bir sürü trafik canavarı var ver parayı al ehliyeti

Misafir Avatar
Vatandaş Rıza 3 ay önce

Ne yazdığınız ne yaptığınızı bilmem ancak bildiğim tek şey afedersiniz eşek arabasını süremeyen herkes trafikte cirit atıyor.Can ve mal güvenliğimiz kalmadı.Ancak kaza yapınca yakalanıyorlar.Denetim eksik magandalar,yazı yazanlar,göz alan farlar,ışıklı dikkat dağıtıcı araçlar,alkollüler hep cirit atıyor.Normal vatandaş sokağa çıkamaz oldu.Emniyeti daha sıkı tedbir almaya davet ediyoruz.

Misafir Avatar
Orhan 3 ay önce

Ehliyetim kayboldu eski ehliyetim yenilemede bir sıkıntı olurmu

Misafir Avatar
İsmail 3 ay önce

Aile Hekimleri inadına muayene etmiyor. Keyfi davranıyor. Özel hastanelerin yolunu gösteriyorlar. Sağlık müdürleri de şikayetleri görmezden geliyor.

Misafir Avatar
kamer 5 ay önce

ilçelere yeni talimat göndererek yazı gönderilen yerlerden ehliyet almak için bedava çıkarılan raporlar ne zamndan beri hastanelerde 6 doktor gezip doktor başına 50 tl ödeyip ehliyet raporu çıkarma işine döndü soygunculuğun resmi hale dökülmüş hali mi bu bi rapor bedeli 300 tl mi olmalı yazık...

Misafir Avatar
Alitopcu 5 ay önce

Ehliyetimi yenilemek istiyorum.

Misafir Avatar
Yusuf TUGTEKİN 7 ay önce

ELYEYET YİNİLEME

Misafir Avatar
Sami cicek 7 ay önce

Ehliyetlmi degistirecegim