Kamuajans.com - Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alanların maaş hesabında kullanılan zam(yan ödeme) ve tazminatlar Bakanlar Kurulu kararlarıyla belirlenirken, toplu sözleşmeler yoluyla da bu konuda belirlemeler yapılabilmektedir.

Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alanların maaş hesabında kullanılan zam (yan ödeme) ve tazminatlar Bakanlar Kurulu kararlarıyla belirlenirken, toplu sözleşmeler yoluyla da bu konuda belirlemeler yapılabilmektedir. 
Devlet memurlarına çeşitli adlar altında yapılan yan ödemelerin (zamların); unvanları, sınıfları, eğitimleri, hizmet yılları, aylık dereceleri veya çalıştıkları kurumlar itibariyle kimlere hangi puandan ödeneceği Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede belirlenmiştir.

Yan ödeme (zam) olarak; iş güçlüğü zammı, iş riski zammı, mali sorumluluk zammı ve temininde güçlük zammı belirlenmiş olup, memurlar bu yan ödemelerin birinden ya da aynı anda bir kaçından yararlanabilmektedirler.

Bu konuda çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararları

Bakanlar Kurulu, 17/4/2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı “… Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar” ve eki cetvellerin;

-2007 yılında da uygulanmasını, 26.03.2007 tarihli ve 2007/11930 sayılı Kararla,

-2008 yılında da uygulanmasını, 03.01.2008 tarihli ve 2008/13055 sayılı Kararla,

-2009 yılında da uygulanmasını, 05.01.2009 tarihli ve 2009/14539 sayılı Kararla,

-2010 yılında da uygulanmasını, 06.01.2010 tarihli ve 2010/7 sayılı Kararla,

-2011 yılında da uygulanmasını, 03.01.2011 tarihli ve 2011/1241 sayılı Kararla,

-2012 yılında da uygulanmasını, 03.01.2012 tarihli ve 2012/2663 sayılı Kararla,

-2013 yılında da uygulanmasını, 06.01.2013 tarihli ve 2013/4156 sayılı Kararla,

-2014 yılında da uygulanmasını, 13.01.2014 tarihli ve 2014/5800 sayılı Kararla,

-2015 yılında da uygulanmasını, 05.01.2015 tarihli ve 2015/7177 sayılı Kararla,

-2016 yılında da uygulanmasını, 11.01.2016 tarihli ve 2016/8370 sayılı Kararla,

-2017 yılında da uygulanmasını, 27.12.2016 tarihli ve 2016/9670 sayılı Kararla kararlaştırmıştır.

Aylıkları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre ödenenlerin 2018 yılı maaş hesaplarında,  zam(yan ödeme) ve tazminat unsurlarının hangi düzenleme esas alınarak kullanılacağı, 3 ay gecikmeli olarak çıktı.

Bugün yayımlanan 26/3/2018 tarihli ve 2018/11547 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile, 2018 yılında Devlet memurlarının Zam ve Tazminatlarının nasıl ödeneceği belirlendi.

Bakanlar Kurulu, “17/4/2006 Tarihli ve 2006/10344 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Yürürlüğe Konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar ve Eki Cetvellerin Uygulanmasına 2018 Yılında da Devam Olunması” yönünde karar aldı.

Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alanların maaş hesabında kullanılan zam(yan ödeme) ve tazminatlar Bakanlar Kurulu kararlarıyla belirlenirken, toplu sözleşmeler yoluyla da bu konuda belirlemeler yapılabilmektedir.

Bu kapsamda, Bakanlar Kurulunun 17/4/2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Kararı ile çıkarılan “…Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar” ve eki cetvellerde, 2006 yılında uygulanacak zam ve tazminatlar ile bunlara ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş olup, sonraki yıllarda ise Bakanlar Kurulu her yıl zam ve tazminatları yeniden belirlememiş ve 2006 yılına ilişkin Kararın aynı şekilde uygulanacağı yönünde kararlar almıştır.

Yan ödemeler (zamlar)

Devlet Memurları Kanunu kapsamında aylık alanların maaş hesabına, aşağıdaki yan ödeme türlerinden biri veya birkaçı da dahil edilmektedir.

**İş güçlüğü zammı: Niteliği ve çalışma şartları bakımından güç olan işlerde çalışanlara verilen bu yan ödemeden, her memur yararlanabilmektedir.

**İş riski zammı: Hayat ve sağlık için tehlikesi bulunan hizmetlerde çalışanlara ödenmektedir.

**Mali sorumluluk zammı: Sayıştay'a hesap vermekle yükümlü olan saymanlar ile vezne açığından malen sorumlu olan veznedar ve diğer memurlara ödenmektedir.

**Temininde güçlük zammı: Temininde, görevde tutulmasında veya belli yerlerde istihdam edilmesinde güçlük bulunan memurlara ödenmektedir. Yan ödemelerin aylık miktarının hesaplanması Memurun aylık maaş miktar etkisi düşük seviyelerde olan yan ödemeler, emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarını ise etkilememektedir. Devlet memurlarının; unvanları, sınıfları, eğitimleri, hizmet yılları, aylık dereceleri veya çalıştıkları kurumlara göre haklarında belirlenmiş olan (yan ödeme kararnamesi ve toplu sözleşmede) yan ödeme toplam puanının “Yan Ödeme Katsayısı” ile çarpılması suretiyle, ödenecek yan ödemenin aylık brüt tutarı belirlenir.

Bu tutar üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesilir. Yan ödeme katsayısı, memur maaş hesaplamasında esas alınan ve genellikle 6’şar aylık dönemler için belirlenen katsayılardan (aylık katsayısı, taban aylık katsayısı, yan ödeme katsayısı) birisidir. 

Yan ödeme puanlarının “Yan Ödeme Katsayısı” ile çarpımıyla, memurlara ödenecek brüt yan ödeme miktarları belirlenmekte olup, bulunan tutar üzerinden damga vergisi ve memurun bulunduğu vergi dilimine göre gelir vergisi kesilmektedir.

Aylık ücretlerini 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alan Devlet memurlarının maaşlarına yan ödeme ve ek ödeme unsurları da dahil olmakla birlikte, bazı memurlar için bu ödeme unsurları her derecede aynı seviyede belirlenmiştir.

Maaşlarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alan Devlet memurlarına, aylık maaşlarıyla birlikte bazı yan ödemeler de yapılmaktadır.

657 sayılı Kanunda dört tür olarak düzenlenen yan ödemelerin (zamların), hangilerinin kimlere ve hangi puanlar esas alınarak verileceği ise “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararname” ve toplu sözleşmeler ile belirlenmektedir.

Yan ödemeler (zamlar)

Devlet Memurları Kanunu kapsamında aylık alanların maaş hesabına, aşağıdaki yan ödeme türlerinden biri veya birkaçı da dahil edilmektedir.

**İş güçlüğü zammı:  Niteliği ve çalışma şartları bakımından güç olan işlerde çalışanlara verilen bu yan ödemeden, her memur yararlanabilmektedir.

**İş riski zammı: Hayat ve sağlık için tehlikesi bulunan hizmetlerde çalışanlara ödenmektedir.

**Mali sorumluluk zammı: Sayıştay'a hesap vermekle yükümlü olan saymanlar ile vezne açığından malen sorumlu olan veznedar ve diğer memurlara ödenmektedir.

**Temininde güçlük zammı: Temininde, görevde tutulmasında veya belli yerlerde istihdam edilmesinde güçlük bulunan memurlara ödenmektedir.

Yan ödemelerin aylık miktarının hesaplanması

Memurun aylık maaş miktar etkisi düşük seviyelerde olan yan ödemeler, emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarını ise etkilememektedir.

Devlet memurlarının; unvanları, sınıfları, eğitimleri, hizmet yılları, aylık dereceleri veya çalıştıkları kurumlara göre haklarında belirlenmiş olan (yan ödeme kararnamesi ve toplu sözleşmede) yan ödeme toplam puanının “Yan Ödeme Katsayısı” ile çarpılması suretiyle, ödenecek yan ödemenin aylık brüt tutarı belirlenir. Bu tutar üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesilir.

Yan ödeme katsayısı, memur maaş hesaplamasında esas alınan ve genellikle 6’şar aylık dönemler için belirlenen katsayılardan (aylık katsayısı, taban aylık katsayısı, yan ödeme katsayısı) birisidir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Vatandaş 8 ay önce

Emekli uzman erbaşların emekli maaşları çok düşük iyileştirme istiyoruz yıllarca uzman erbaş olarak çalıştık 2 yıl sivil memur olarak çalışmak zorunda kaldık biz uzman erbaş olarak çalışmak istiyorduk emekli maaşları mız da sivil memur olarak belirlendi yani çok düşük emekli olduğumuzda aldığımız tazminatta düşük olduğu erken emekli olduğumuzu düşünürsek emekliliği biz istemedik daha erkendi yani madur olduk mağduriyetin telafisini istiyoruz geçmişte iyileştirme yapıldı ama bize değil mesai arkadaş larımıza yapıldı candarma uzman erbaşlara yapıldı bize degilhakkımız olan iyileştirme yine geçmişe dönük mağduriyetimizin düzeltilmesini istiyoruz saygılarımla

Misafir Avatar
Vatandaş 11 ay önce

Emeklinin maaşı ne kadarda yüzdesi ne olsun

Misafir Avatar
Memur 12 ay önce

Memur maaşları daha çok zam olmasını istiyoruz çünkü memurlar da insan olduğunu lütfen aklınızda bulundurun lütfen artık adaletli davranmasını istiyoruz ve memurların maaşları daha yüksek olsun istiyoruz

Misafir Avatar
Bahrem erkus 12 ay önce

Zaman siz gelen paranin icine tukur